Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 20.12.2023 6 miesięcy temu

Kontynuacja średniookresowej słabości polskiego przemysłu

Polski przemysł rozczarował. Produkcja sprzedana przemysłu spadła o 0,7% r/r, zamiast rosnąć o 0,8% r/r a szczegóły nie nastrajają optymistycznie. Jego losy są powiązane z europejską koniunkturą, na której ożywienie wciąż czekamy.

Listopadowa produkcja przemysłowa rozczarowała, spadając o 0,7% r/r wobec prognoz wzrostu o 0,8% (i my, i konsensus byliśmy w tym samym, zbyt optymistycznym punkcie). 

W porównaniu do naszych założeń jedynym źródłem zaskoczenia był wynik przetwórstwa przemysłowego, które spadło o 0,9% m/m i 2% r/r – prawie 2 pkt. proc. słabiej od prognoz. Przegląd poszczególnych sekcji przetwórstwa ujawnia, że hamowanie w produkcji było w listopadzie dość szeroko rozlane. Spośród 22 sekcji, których wyniki publikuje GUS, w 14 listopadowa dynamika była niższa od październikowej. Z tej listy największego negatywnego wkładu do całego agregatu dostarczyła sekcja, o której pisaliśmy już miesiąc temu, czyli produkcja urządzeń elektrycznych. W ostatnim miesiącu produkcja tej sekcji spadała już o 26,5% r/r.

Produkcja sprzedana przetwórstwa a koniunktura w przemyśle

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Na słabość listopada można patrzeć jeszcze inaczej – wprawdzie spadek produkcji w przetwórstwie o 0,9% m/m nie był duży na tle historycznym, ale listopad b.r. przyniósł relatywnie mały spadek liczby dni roboczych a wzorzec sezonowy zmian produkcji w tym miesiącu się wyraźnie zmienił (w stronę wyższych dynamik). Po korekcie o te dwa czynniki, ostatni listopad był drugim najsłabszym w historii (po 2008).  

Ewolucja wzorca sezonowego produkcji w przetwórstwie (% m/m w listopadzie, po korekcie o dni robocze)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Przyczyny słabości przemysłu nie są żadną tajemnicą dla naszych Czytelników – obok relatywnie niskiego popytu zgłaszanego przez część gałęzi budownictwa i wpływu wysokich cen energii na produkcję branż energochłonnych pierwszoplanową rolę odgrywa niski popyt ze strony głównych partnerów handlowych Polski. Twarde dane z polskiego przemysłu, podobnie jak kończące się miesiąc wcześniej analogiczne dane z Niemiec nie dostarczają żadnych sygnałów odbicia. Argumenty za poprawą sytuacji w europejskim przemyśle istnieją i są całkiem solidne, jest natomiast zbyt wcześnie, by przyniosły one mierzalne efekty po obu stronach Odry. O ile cykl zapasów i popyt z Azji mogą wystarczyć do uklepania przez europejski przemysł dołka, zagregowany popyt jest hamowany przez restrykcyjną politykę pieniężną. Losy polskiego przemysłu są zatem w istotnym stopniu uzależnione od decyzji zapadających… we Frankfurcie. Tym niemniej, w 2024 r. zarówno popyt zagraniczny jak i popyt krajowy będą oddziaływać w kierunku ożywienia w polskim przemyśle.  

 

dr Piotr Bartkiewicz, CFA
Ekspert
Departament Analiz Makroekonomicznych
Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter