Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 12.07.2024 4 dni temu

Pozytywna niespodzianka w amerykańskiej inflacji

Dzisiaj w krajowym kalendarzu brak istotnych odczytów. Zza oceanu napłyną dane o czerwcowej inflacji producenckiej (dynamika PPI wg konsensusu wyniesie 2,3% r/r), a także lipcowy indeks koniunktury konsumenckiej wg Uniwersytetu Michigan.

Wiadomości

  • US-CPI: Amerykański odczyt inflacji CPI zaskoczył rynki po niższej stronie: dane za czerwiec pokazały dynamikę cen konsumpcyjnych 3,0% r/r (konsensus: 3,1%), a w ujęciu bazowym 3,3% r/r (konsensus: 3,4%). Perspektywa obniżki stóp przez Fed we wrześniu nabiera prawdopodobieństwa, co widać na rynku FX: dolar zareagował błyskawicznym osłabieniem (-2,5 gr względem PLN po publikacji) i mimo późniejszej aprecjacji nie odrobił całości strat.
  • US-DANE: Tygodniowa liczba nowych bezrobotnych w USA pozytywnie zaskoczyła: odczyt wyniósł 222 tys. wobec konsensusu 236 tys. i 239 tys. w ubiegłym tygodniu.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Zaskoczenie odczytem CPI z USA może i było małe (0,1pp poniżej konsensusu prognoz), ale rynki zareagowały zdecydowanie. Rentowności Treasuries obniżyły się początkowo o 11-13 pb (więcej na krótszym końcu), by potem skorygować się o 3-4pb. Z kolei EUR/USD wzrósł z 1,083 do 1,087. Dziś dla rynków kluczowy będzie odczyt czerwcowej inflacji PPI z USA. Nie spodziewamy się jednak, żeby wygenerował on większy kierunkowy ruch na rentownościach obligacji czy EUR/USD, nawet w przypadku pozytywnej niespodzianki (np. 0,0% m/m). Wrześniowe cięcie stóp przez już praktycznie w cenach i dodatkowe potwierdzenie przez PPI nie jest rynkom potrzebne. To powiedziawszy widzimy większą szansę na spadek rentowności Treasuries i osłabienie dolara niż odwrotnie.
  • POLSKA: Złoty wczoraj ponownie się umacniał, ale bez większego przekonania – jego głównym motorem było osłabienie dolara. EUR/PLN obniżył się przejściowo z 4,265 do 4,255, ale na koniec dnia wrócił do 4,260. USD/PLN przesunął się z 3,935 do 3,92. Rentowności polskich obligacji kontynuowały lekki spadkowy trend i obniżyły się o kolejne 2pb. Fundamenty wciąż sprzyjają krajowym aktywom: jastrzębia retoryka płynąca z NBP i napływ środków z KPO. Dlatego dziś EUR/PLN ponownie może podjąć próbę przebicia wsparcia na 4,25 a rentowności POLGBs mają szansę obniżyć się o kolejne 1-2pb.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter