Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 18.10.2024 4 tygodnie temu

Nowelizacja tegorocznego budżetu coraz bliżej

Wczoraj EBC zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Komentarz Ch. Lagarde do tej decyzji miał wyraźne gołębie akcenty. Dziś kalendarz makroekonomiczny jest praktycznie pusty – jedyną wartą odnotowania publikacją są dane o koniunkturze na amerykańskim rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę i rozpoczęte inwestycje).

Wiadomości

  • PL-BUDŻET: Minister Finansów A. Domański poinformował, że rząd skłania się do nowelizacji budżetu na 2024 r. Taka decyzja byłaby naszym zdaniem podyktowana raczej chęcią ochrony deficytu w 2025 r. poprzez zaksięgowanie części wydatków publicznych już w 2024 r. niż niemożnością zmieszczenia się w limicie wydatków w tym roku. Wykonanie budżetu za pierwsze trzy kwartały tego roku skłania do ostrożnego optymizmu w kwestii perspektyw fiskalnych na cały rok – pisaliśmy o tym szerzej w środę.
  • PL-MFW: Krótkoterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski są pozytywne, w 2025 r. wzrost przyspieszy do 3,5% z 3,0% w 2024 r. - ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w komunikacie końcowym, podsumowującym pobyt misji Funduszu w Polsce. Ryzyka są skierowane w stronę niższego wzrostu i wyższej inflacji. MFW dodał, że polityka monetarna w Polsce powinna pozostać restrykcyjna co najmniej do końca 2025 r., a w połowie przyszłego roku może pojawić się jednak przestrzeń do stopniowych i ograniczonych obniżek stóp procentowych.
  • EZ-STOPY: Rada Prezesów EBC zadecydowała o cięciu stóp procentowych w strefie euro o 25pb. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i towarzyszył jej umiarkowanie gołębi komentarz ze strony Ch. Lagarde. Wprawdzie nastawienie banku do polityki pieniężnej pozostało de iure takie jak wcześniej – powinna być restrykcyjna tak długo jak to jest potrzebne, aby sprowadzić inflację do celu w rozsądnym czasie – ale de facto stała się bardziej gołębia. Większość powodów do ostrożności w obniżaniu stóp straciła na znaczeniu – wnioskując ze słów Lagarde. Tempo wzrostu wynagrodzeń w strefie euro pozostaje wprawdzie wysokie, ale koniunktura na rynku pracy się pogarsza. Aktywność gospodarcza (a więc i presja inflacyjna) jest niższa niż dotąd zakładano. Sugeruje to, że EBC będzie w najbliższych kwartałach ciął stopy procentowe co posiedzenie o 25pb. Taka jest też nasza prognoza w tej chwili.
  • EZ-DANE: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła we wrześniu 1,7% r/r – poinformował Eurostat w drugim odczycie. Oznacza to lekką rewizję w dół względem pierwszego odczytu (1,8% r/r).
  • US-DANE: We wrześniu produkcja przemysłowa w USA obniżyła się o 0,3% m/m. Odczyt był zbliżony do konsensusu prognoz, który wynosił 0,2% m/m. Jego wydźwięk był mimo wszystko negatywny, gdyż w dół zrewidowano dynamikę produkcji za sierpień, z +0,8% m/m na 0,3% m/m. We wrześniu najsłabszym ogniwem przemysłu było górnictwo (-2,2% m/m) oraz przetwórstwo (-0,4% m/m). Energetyka (media) zwiększyła produkcję o 0,6% m/m. W październiku poprawiła się natomiast koniunktura w regionie Filadelfii – indeks Philly Fed wzrósł z 1,7 do 10,3 pkt. Odczyt ten kontrastuje ze słabszym odczytem koniunktury z regionu Nowego Jorku (Empire State index), który poznaliśmy przedwczoraj.
  • US-DANE: Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła we wrześniu o 0,4% m/m, czyli również blisko konsensusu prognoz (tak jak produkcja przemysłowa), który wynosił 0,3% m/m. Było to również lekkie przyspieszenie w stosunku do sierpnia (0,1% m/m). Relatywnie mocny był również odczyt sprzedaży detalicznej z wykluczeniem wolatylnej sprzedaży samochodów. W takim ujęciu wzrosła ona o 0,5% m/m wobec spodziewanych 0,1% m/m.
  • CN-DANE: PKB Chin wzrósł w 3Q24 o 4,6% r/r wobec wzrostu o 4,7% w poprzednim kwartale. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 4,5%. Również lepsze od oczekiwań okazały się miesięczne dane z chińskiej gospodarki realnej - sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 3,2% r/r (oczekiwania 2,4%), a produkcja przemysłowa o 5,4% r/r (oczekiwania 4,6%).

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Decyzja EBC o cięciu stóp nikogo nie zaskoczyła, ale komentarz Ch. Lagarde, który jej towarzyszył był nieco bardziej gołębi niż się spodziewano. Między wierszami można było wyczytać, że temat inflacji schodzi na drugi plan, a na znaczeniu zyskują ryzyka dla wzrostu gospodarczego. Wprawdzie pobudzenie wzrostu to głównie zadanie polityki fiskalnej (czego Ch. Lagarde nie omieszkała pominąć), ale EBC wydaje się gotowy by dołożyć cegiełkę w postaci przyspieszonego luzowania polityki pieniężnej (z jednego cięcia na kwartał do jednego cięcia na posiedzenie). EUR/USD zareagował na tę wiadomość spadkiem z 1,086 do 1,0825. Na głównej parze walutowej od początku października wykonał się już jednak bardzo duży ruch (1,12 --> 1,08) i zbliża się już moment realizacji zysków, więc nie zdziwiłaby nas korekta, czyli EUR/USD nieco wyżej dziś i w przyszłym tygodniu. Rentowności europejskich obligacji obniżyły się w reakcji na gołębi przekaz z EBC, ale wyłącznie na krótkim końcu (o 2pb w przypadku 2-letnich papierów niemieckich, 4pb w przypadku takich samych obligacji francuskich). Rentowności Treasuries podążyły w przeciwnym kierunku, choć w podobnie niewielkiej skali. Powodem tej dywergencji może być fakt, że rynki walutowe oprócz spodziewanych zmian w polityce pieniężnej coraz mocniej wyceniają też scenariusz wygranej D. Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - scenariusz, który sprzyja ucieczce od ryzyka i bezpiecznym papierom (obligacjom USA).
  • POLSKA: Wczorajszy dzień był dniem słabego złotego. EUR/PLN sięgnął wczoraj przejściowo 4,32, a USD/PLN nawet zbliżył się do 4,00. Ruch poprzedziły zapowiedzi Ministra Finansów nowelizacji budżetu państwa, ale co najmniej równie istotne były czynniki globalne – mocniejszy dolar i coraz większa awersja do ryzyka. Na polskiej walucie coraz mocniej waży też scenariusz powrotu D. Trumpa do Białego Domu. W drugiej połowie dnia złoty się jednak umacniał - EUR/PLN wrócił poniżej 4,31 a USD/PLN 3,97. Polski dług również się wczoraj przeceniał. Rentowności 10-letnich POLGBs zbliżają się do 5,65%. Nastawienie inwestorów do polskich aktywów jest ewidentnie negatywne. Nie spodziewamy się dziś więc ani aprecjacji złotego, ani spadku rentowności krajowych obligacji. Scenariusz na dziś to ruch w przeciwnym kierunku, choć wobec pustego kalendarza makro w dużo mniejszej skali niż wczoraj.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter