Wszystkie oczy zwrócone na Fed
Dziś w centrum uwagi rynków znajdzie się Fed. Po decyzji ws. stóp (najprawdopodobniej bez zmian) poznamy nową projekcję FOMC, a konferencja szefa Fed dostarczy nowe sygnały w kontekście potencjalnej obniżki stóp. Istotny będzie również odczyt inflacji CPI z USA (konsensus 3,4% r/r).
Wiadomości
- PL-MF: MF chce, aby zmienioną stabilizującą regułę wydatkową (SRW) po raz pierwszy zastosować do projektu budżetu na 2025 rok - podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, skierowanego we wtorek do konsultacji.
- PL-USTAWA: W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę rządu wspierającą zarządców infrastruktury kolejowej, a program o horyzoncie do 2028 roku wart jest 49,2 mld zł. 44 mld zł finansowania ma pochodzić z budżetu państwa, a reszta z Funduszu Kolejowego.
- CN-DANE: Ceny konsumpcyjne w Chinach w maju wzrosły o 0,3% r/r - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4%, po wzroście o 0,3% miesiąc wcześniej. Ceny w Chinach oscylują wokół deflacyjnych poziomów od ponad roku – to pochodna słabego popytu wewnętrznego, który chiński rząd (jak na razie nieudolnie) stara się stymulować.
Dobre perspektywy dla przemysłu bateryjnego
Geopolityka od dłuższego czasu przysłania inne tematy makroekonomiczne, np. transformację energetyczną. A dzieją się tam rzeczy ciekawe, np. w dziedzinie akumulatorów litowo-jonowych, czyli magazynów energii. Technologia ta po wybuchu wojny w Ukrainie przeżywała swoje trudne chwile. Z tego samego powodu co prawie wszystkie inne branże, czyli wzrostu cen surowców. Metale używane do ich wyrobu, m. in. lit, kobalt i nikiel, w krótkim czasie zdrożały o 200-500%. Wzrosły też stopy procentowe, które utrudniły finansowanie zielonych inwestycji i elektromobilności (pisaliśmy o tym tu).
Jednak wbrew intuicjom przemysł bateryjny wcale nie jest w odwrocie i w dalszym ciągu poprawia swoją efektywność ekonomiczną. Wydajność akumulatorów liczona jako koszt jednej kilowatogodziny pojemności w dolarach spadła w ubiegłym roku ze 161 do 139 USD i w tym roku najprawdopodobniej jeszcze się obniży.
Wydajność akumulatorów: USD za kWh w cenach stałych z 2018 r.
Źródło: Statista
Jest kilka powodów, dla których koszty akumulatorów po rocznej przerwie w 2022 r. kontynuują spadki. Jednym z nich jest spadek cen surowców, jakie się do ich produkcji wykorzystuje. Ceny litu są już sześciokrotnie niższe niż u szczytu na przełomie 2022 i 2023 r. i obecnie oscylują na poziomie niewiele wyższym niż przed pandemią. Kobalt przy cenie 27 tys. USD za tonę zbliżył się do wieloletnich minimów. Relatywnie najdroższy pozostaje nikiel, ale i on cofnął się już wyraźnie od szczytu. Co więcej, rośnie podaż najważniejszego z tych metali – litu. W ubiegłym roku otwartych zostało ponad 20 nowych kopalni tego surowca na świecie (źródło) i trwają prace nad budową kolejnych, np. w McDermitt Caldera w USA, gdzie w ubiegłym roku odkryto duże jego złoża. Problem niedoboru metali potrzebnych do transformacji energetycznej jak na razie nie jest szczególnie palący i można mieć nadzieję, że bodźce rynkowe i regulacyjne będą wystarczające do jego rozwiązania.
Ceny węglanu litu na giełdzie w Szanghaju, CNY/t
Źródło: Trading Economics
Ceny metali używanych w katodach baterii litowo-jonowych (USD)
Źródło: London Metals Exchange via Macrobond
Drugim powodem spadających kosztów baterii są efekty skali przy ich produkcji. Na świecie powstaje coraz więcej dużych kompleksów przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem baterii, które w toku stopniowej optymalizacji produkcji i łańcuchów dostaw obniżają koszty. Obserwowaliśmy to wcześniej w przypadku fotowoltaiki – obserwujemy to teraz w przypadku baterii. Trzeci powód to postęp technologiczny. Wydatki na badania i rozwój w tej dziedzinie są duże i przynoszą efekty (źródło). Odkrywane są m.in. coraz wydajniejsze materiały do produkcji akumulatorów – ostatnio są to związki fosforu, litu i żelaza (tzw. akumulator LFP). Rośnie też gęstość energii jaka może być w nich magazynowana.
Spadek cen akumulatorów każe z optymizmem patrzeć na perspektywy elektromobilności w najbliższych latach (mimo że sprzedaż samochodów elektrycznych spowolniła) oraz rozwoju magazynów energii, które pozwolą bardziej efektywnie wykorzystywać OZE w rytmie dobowym. Już w ubiegłym roku 70% paneli fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych w Niemczech i Włoszech było sprzedawanych razem z magazynem energii (źródło). Ten trend będzie rósł na znaczeniu i obejmie kolejne kraje.
Esej został zainspirowany artykułem Noah Smith, dostępnym tu.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Wczoraj na rynkach miał miejsce spokojny dzień w oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie Fed. Rentowności US Treasuries lekko się obniżyły, o 5pb w przypadku 2-latek i 6pb w przypadku 10-latek. Kurs EUR/USD zszedł z 1,0770 do 1,0740 przy kontynuacji niepokoju inwestorów związanego z wynikami wyborów do Europarlamentu. Dziś inwestorzy będą analizować odczyt inflacji bazowej CPI z USA (oczekiwania rynkowe 0,3% m/m) oraz decyzję Fed i konferencję prasową po niej. Sądzimy, że w cenach jest już dość jastrzębi wydźwięk tego wydarzenia, czyli brak cięcia stóp, lekka rewizja prognoz inflacji lekko w górę i studzenie oczekiwań na obniżki stóp w tym roku (2 kropki na dotplocie). Jeśli taki scenariusz się spełni, to nie należy oczekiwać większych zmian rentowności Treasuries ani kursu EUR/USD. To nasz bazowy scenariusz. W przypadku, gdyby na dotplocie pojawiła się tylko jedna obniżka na ten rok, a w komunikacie dominowały obawy o zakotwiczenie inflacji powyżej celu, to EUR/USD przetestuje poziom 1,07 a rentowności Treasuries ponownie ruszą w górę.
- POLSKA: Wczoraj złoty w dalszym ciągu się osłabiał. EUR/PLN sięgnął 4,34 a USD/PLN 4,04. To kontynuacja dotychczasowego trendu spowodowanego umocnieniem dolara i ucieczką od ryzyka po wyborach do europarlamentu. Ruch jest już na tyle mocny, że dziś można już się spodziewać korekty, chyba że perspektywa obniżek stóp w USA odsunie się w czasie jeszcze bardziej niż rynki oczekują. Rentowności polskich obligacji skarbowych nie zmieniły się wczoraj istotnie. Dziś aukcja zamiany SPW.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.