Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynek rolny pod lupą | 27.12.2023 11 miesięcy temu

Rynek rolny pod lupą – kwartalnik. Perspektywy rynkowe na 1H24

Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym tym razem są wyniki eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski.

Pobierz raport

KLUCZOWE WNIOSKI:

  • Zboża. Globalna produkcja kukurydzy ma być wyższa o 2,1% r/r (wzrost zbiorów w USA i UE w 2023 r. przy pozytywnych prognozach dla Brazylii) Wyzwaniem w UE pozostaje gorsza dostępność pszenicy konsumpcyjnej. Łączna konsumpcja zbóż na świecie w bieżącym sezonie ma rosnąć w tempie nieco wolniejszym od produkcji (+1,6% r/r). Konkurencja na rynku światowym i wyższa podaż będą wywierały presję na ceny zbóż w 1H24. Odporność na działanie ww. czynników może wykazywać pszenica konsumpcyjna (z powodu ograniczeń podażowych w UE).
  • Rośliny oleiste. Łączne światowe zbiory roślin oleistych w sezonie 2023/24 mają być wyraźnie wyższe niż w poprzednim roku gospodarczym (+4% r/r). Zapasy w Unii Europejskiej na koniec bieżącego sezonu mają być najwyższe od 4 lat. Tempo wzrostu globalnego zużycia w sezonie 2023/24 będzie niższe niż produkcji, co wspiera rozładowanie napięć na światowym rynku. W UE oczekiwany jest lekki spadek konsumpcji. W 1H24 czynniki sezonowe będą wsparciem dla cen rzepaku. Ich działanie będzie jednak silnie ograniczone poprawą sytuacji podażowej na światowym rynku roślin oleistych oraz odbudową zapasów w UE.
  • Wieprzowina. Unijny rynek pozostaje pod wpływem spadku produkcji mięsa. Widać jednak pewne oznaki wyhamowania redukcji potencjału produkcyjnego w UE. Wskazuje na to słabnąca dynamika spadku pogłowia loch. We wrz’23 ceny mięsa z UE pozostawała wyższe r/r (+12%), co negatywnie wyróżniało je na tle głównych globalnych eksporterów. Wysokie ceny obniżają konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na świecie. Słabszy popyt oraz czynniki sezonowe będą wywierały presję na osłabienie cen w 1H24. Ewentualne odbicie w unijnej produkcji żywca pogłębi te spadki.
  • Wołowina. Rynek wołowiny w UE pozostanie pod wpływem niskiej podaży. Perspektywy odbicia w unijnym pogłowiu bydła, które przełożyłoby się na wzrost produkcji mięsa, są nadal słabe. Spowolnienie gospodarcze w Europie pozostaje czynnikiem ryzyka dla popytu na wołowinę. Ewentualne osłabienie popytu będzie wywierać negatywną presję na ceny mięsa wołowego, a w rezultacie żywca. Ich spadek może być jednak ograniczany przez niską podaż.
  • Drób. Większość głównych producentów kurcząt w Unii raportuje wzrost wylęgów piskląt. W okresie 1-3Q23 Polska osiągnęła jeden z najwyższych przyrostów (+30,8 mln szt.). Spadek cen polskiego mięsa drobiowego oraz wyraźna przewaga cenowa na rynku unijnym wspierają popyt na wyroby z Polski. W 1Q24 czynniki sezonowe będą powodowały presję na spadek cen. W kolejnych miesiącach spodziewamy się odbicia, jednak ceny pozostaną poniżej poziomu z br.
  • Mleko. Wzrost cen produktów mlecznych oraz mleka surowego zwiększa szanse na powrót dodatniej dynamiki produkcji surowca w krajach o największym znaczeniu dla globalnego eksportu. Perspektywy popytowe są zróżnicowane. W przypadku produktów świeżych i odtłuszczonego mleka w proszku przewidywane jest osłabienie. Bardziej pozytywnie wyglądają prognozy dla masła i serów. Ewentualny powrót trendu wzrostowego produkcji mleka będzie sprzyjał spadkom jego cen. W UE czynniki sezonowe w 1H24 będą wywierały presję na spadek notowań.
  • Owoce. Zbiory jabłek na świecie w sezonie 2023/24 są nieco wyższe r/r (+0,2%), jednak w Unii Europejskiej produkcja spadła (o 4%). Ujemna dynamika została odnotowana też w Polsce. Popyt na jabłka świeże jest dość silny, na co wskazują m.in. dobre wyniki polskiego eksportu (w okresie lip-paź’23 wzrost wolumenu o 22% r/r). Niższa produkcja jabłek w UE, ożywienie w eksporcie oraz wysokie notowania koncentratu soku jabłkowego będą wspierały ceny skupu jabłek w 1H24.
  • Warzywa. Wynikowy szacunek GUS z grudnia potwierdził spadek łącznej produkcji warzyw gruntowych w Polsce (-3% r/r). W okresie sty-paź’23 wolumen eksportu warzyw świeżych z Polski był niższy o 9% r/r. Spadek tegorocznej krajowej produkcji nie będzie pomagał wynikom eksportu w 1H24. W kolejnych miesiącach presję na wzrost cen warzyw będą wywierały czynniki sezonowe, które mogą być wzmacnianie niższą krajową produkcją.
  • Eksport żywności. W bieżącym roku warunki do rozwoju eksportu żywności są znacznie trudniejsze niż rok wcześniej, co jest związane m.in. z głębokim spadkiem cen surowców rolnych na świecie . Pomimo tego w okresie 10M23 utrzymano wzrost wartości sprzedaży zagranicznej (+10% r/r). W dodatku eksport rósł w tempie wyraźnie szybszym niż import (+5% r/r), dzięki czemu zwiększyło się saldo w handlu z innymi krajami (+20% r/r). Naszym zdaniem w całym 2023 roku wartość eksportu wyniesie około 51,6-52,2 mld euro (+8-9% r/r). W 2024 roku otoczenie rynkowe powinno być bardziej stabilne niż w bieżącym roku. Wyzwaniem dla eksporterów będzie zaś silniejszy polski złoty.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter