Branża paszowa i mięsna wobec wyzwań podażowo-popytowych. Sytuacja bieżąca i perspektywy na 2024 rok
Otoczenie rynkowe całego łańcucha produkcji mięsa jest trudniejsze niż w roku ubiegłym, co ma swoje źródło w czynnikach kształtujących zarówno podaż surowca, jak i popyt na gotowe produkty. W segmencie mięsa czerwonego głównym wyzwaniem podażowym jest postępująca redukcja bazy surowcowej. To z kolei hamuje spadki cen wyrobów i tym samym ogranicza popyt na nie. W lepszej sytuacji jest branża drobiarska, która nie tylko utrzymuje rozwój na poziomie surowca, ale też przewagę cenową nad innymi rodzajami mięsa.
KLUCZOWE WNIOSKI
Produkcja pasz przemysłowych:
- W 2024 roku sytuacja na rynku pasz będzie znacznie bardziej stabilna niż w latach 2022-23. Spadek notowań surowców rolnych umożliwił obniżenie cen gotowych mieszanek, co powinno wspierać ich sprzedaż. Oczekujemy, że siłą napędową krajowego popytu pozostanie sektor drobiarski, który charakteryzuje się dobrymi perspektywami rozwojowymi w krótkim okresie.
- Rezultatem silnego osłabienia cen pasz przemysłowych będzie prawdopodobnie spadek przychodów w br. Otoczenie rynkowe w 2024 roku powinno być już bardziej sprzyjające. Zakładamy, że nawet w scenariuszu kontynuacji osłabienia notowań pasz jego skala będzie na tyle mała, aby zrekompensować je wzrostem wolumenów, co pozwoliłoby na uzyskanie dodatniej dynamiki przychodów.
- Oczekiwana większa stabilność na poziomie cen surowców paszowych ułatwi zarządzanie marżami przez producentów pasz. Będą oni musieli jednak optymalizować pozostałe koszty, które wzrosną (np. pracy).
Produkcja mięsa czerwonego:
- Największym wyzwaniem krajowego sektora (ale dotyczy to też UE) wydaje się być postępująca redukcja bazy surowcowej (szczególnie trudna sytuacja w trzodzie chlewnej), co stanowi barierę dla rozwoju wolumenowego produkcji mięsa. Ograniczenia te będą się odbijały na unijnej podaży, ale też na eksporcie na rynki państw trzecich.
- W 2022 roku oraz 1H23 wsparciem dla przychodów producentów zarówno mięsa wieprzowego, jak i wołowego był wzrost cen sprzedaży. W 2H23 na europejskim rynku mięsa obserwujemy już spadki notowań. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu w 2024 roku, choć powinien on już wyraźnie osłabnąć. Niemniej, niższe ceny mięsa przy ograniczeniach podażowych odbiją się na przychodach sektora.
- W ww. warunkach może nastąpić pogorszenie rentowności. Bardziej odczuwalne dla przedsiębiorstw będą też rosnące koszty pracy, które trudniej będzie przenieść na odbiorców produktów.
Produkcja mięsa drobiowego:
- Oczekujemy, że popyt na mięso drobiowe (głównie kurczęta) będzie rósł w 2024 roku, zarówno na rynku unijnym, jak i krajowym. Będzie temu sprzyjała wysoka konkurencyjność cenowa drobiu względem innych rodzajów mięsa. W tej sytuacji dodatkowo skorzystać mogą polskie produkty, których ceny pozostają wyraźnie niższe niż średnia w UE. Ważnym czynnikiem jest też rosnący potencjał krajowej produkcji żywca, co umożliwia wolumenowy rozwój w przemyśle mięsnym.
- W sektorze drobiarskim obserwujemy spadki cen mięsa. W 2024 roku kluczowym czynnikiem będzie więc zdolność do wolumenowego zwiększenia sprzedaży, co
zrekompensuje spadek notowań. W tym obszarze dobre perspektywy widzimy dla segmentu mięsa z kurcząt, gdzie rośnie krajowa baza surowcowa. - W warunkach spadających cen trudno będzie poprawić rentowność, szczególnie biorąc pod uwagę jej historycznie wysokie poziomy osiągnięte w 2022 roku i 1H23.
Produkcja wyrobów mięsnych:
- Wzrost realnych dochodów krajowych konsumentów powinien sprzyjać w 2024 roku konsumpcji prywatnej, a więc również wydatkom na przetworzone wyroby mięsne. Wzrost popytu może być jednak niższy od potencjału, jeśli przetwory mięsne będą negatywnie wyróżniały się dynamiką cen detalicznych nie tylko na tle żywności ogółem, ale również mięsa nieprzetworzonego.
- Pomimo możliwego osłabienia dynamiki popytu ilościowego w następnym roku spodziewamy się, że będzie on na tyle silny, aby kontynuowany był wzrost przychodów w całym sektorze. Jego tempo może być jednak słabsze niż w poprzednich latach.
- Z jednej strony spadek cen surowca (mięsa) będzie sprzyjał poprawie rentowności. Jednak z drugiej strony presja rosnących kosztów pracy (wysoki ich udział w przychodach) oraz nadal dość niska skłonność konsumenta do akceptacji wyższych cen mogą skonsumować pozytywne efekty pierwszego z wymienionych czynników.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.