Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 27.06.2024 5 dni temu
Serwis Ekonomiczny

Metale bazowe - czerwcowa korekta po majowym rajdzie cenowym

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla rynku metali bazowych.

Pobierz raport

 

KLUCZOWE WNIOSKI

Miedź

Notowania kontraktów 3M na miedź (LME) osiągnęły w maju rekordowy poziom, przekraczając chwilami 11000 USD/t. Powodem silnego wzrostu cen metalu były obawy uczestników rynku o niewystarczające wydobycie rudy miedzi u progu największych inwestycji związanych z transformacją energetyczną. Dodatkowo wyjątkowo duże zaangażowanie inwestorów spekulacyjnych, doprowadziło notowania na londyńskiej giełdzie do niespotykanych wartości. Zrealizowanie zysków przez inwestorów oraz informacje o istotnym wzroście zapasów metalu w magazynach, przyczyniły się do szybkiej korekty w kolejnych tygodniach. Na rynek powróciły obawy o chiński popyt, a jego uczestnicy ponownie zwrócili uwagę na presję silnego dolara i mniejszą szansę na szybką obniżkę stóp procentowych w USA. W ubiegłym tygodniu ceny miedzi spadły chwilowo do 9500 USD/t, co zachęciło niektórych uczestników do zakupów i lekko umocniło notowania metalu.

Aluminium

Notowania kontraktów 3M na aluminium (LME) wzrosły w drugiej połowie maja do najwyższego poziomu od dwóch lat tj. ponad 2700 USD/t. Jako główny powód można wskazać napływ kapitału spekulacyjnego na rynek aluminium. Co prawda informacje o wstrzymaniu części eksportu tlenku glinu z kompleksów Rio Tinto, mogły wzmocnić obawy o produkcję metalu, to jednak wpływ tej informacji był niewielki w porównaniu do siły inwestorów. Tempo późniejszej korekty notowań aluminium, wskazuje z kolei na brak fundamentalnych podstaw do tak silnej zwyżki cen w ubiegłym miesiącu. Na przestrzeni czerwca w obliczu wysokiego poziomu zapasów metalu oraz niskiego popytu w Chinach, notowania aluminium uległy osłabieniu do poziomu ok. 2500 USD/t w obecnym tygodniu.

Nikiel

Notowania kontraktów 3M na nikiel (LME) przekroczyły w maju poziom 21000 USD/t, odnotowany ostatnio we wrześniu ubiegłego roku. Giełdowy rajd cenowy przy dobrze zaopatrzonym rynku fizycznym oraz trwającym spowolnieniu w sektorach stalochłonnych, został szybko zakończony. Pod koniec maja ceny spadły poniżej 20000 USD/t, a na przestrzeni czerwca powróciły do 17000 USD/t. International Nickel Study Group (INSG) utrzymuje prognozę wzrostu zużycia niklu do produkcji stali nierdzewnej w obecnym roku, szczególnie w Indiach i Chinach. Jednak wbrew wcześniejszym oczekiwaniom INSG, zapotrzebowanie na metal do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) może być niższe za sprawą wycofania wielu dotacji, silnej konkurencji akumulatorów litowo-jonowych oraz preferencji zakupu pojazdów hybrydowych typu plug-in (PHEV).

Cynk

Notowania kontraktów 3M na cynk (LME) pokonały w maju psychologiczną barierę 3000 USD/t, jednak równie szybko powróciły w okolice 2800 USD/t. W obecnym tygodniu odnotowano jednak ponowne umocnienie cen metalu do 2940 USD/t. International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) zaktualizowała swoje jesienne prognozy, oczekując wzrostu popytu na cynk do poziomu 13,96 mln ton (+1,8% r/r), chociaż w samych Chinach jego wzrost w obecnym roku będzie niewielki (+1,4% r/r). Wydobycie rudy powinno wzrosnąć do 12,4 mln ton, dzięki większej produkcji w Australii, Meksyku i DRK.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter