Produkty rolne - Przyspieszenie spadków notowań na giełdach surowców rolnych
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Pszenica
- Sierpień jest kolejnym miesiącem spadków notowań na rynku pszenicy. O ile jednak w poprzednim miesiącu dynamiki były niewielkie (niższe niż 5%), to obecnie wyraźnie przyspieszyły. Podczas sesji z 19 sierpnia na europejskiej giełdzie Euronext kontrakt o najkrótszym terminie dostawy (wrzesień) był tańszy o 10% m/m. Drugi w kolejności, kontrakt grudniowy, potaniał o 7%. Ceny obniżyły się do poziomu tylko nieco wyższego niż lokalne minimum z lutego.
- Osłabienie cen w ostatnich tygodniach było związane m.in. z lekką poprawą perspektyw podażowych dla globalnego rynku pszenicy. W sierpniu USDA w swoim comiesięcznym raporcie nieco podniósł prognozy dla światowej produkcji w sezonie 2024/25. Notowaniom pszenicy nie pomagał też chwilowy słabszy popyt.
Kukurydza
- W ostatnim miesiącu dość głębokie spadki odnotowano również na europejskim rynku kukurydzy. Podczas analizowanej sesji średnia cena najbliższego kontraktu – listopadowego - była niższa o 10% m/m. Nieznacznie mniejszą dynamikę, 9-procentową, zarejestrowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na marzec 2025. W ujęciu kontynuacyjnym notowania obniżyły się w połowie miesiąca poniżej psychologicznej bariery 200 euro/t – pierwszy raz od kwietnia br. Pozostały jednak wyraźnie powyżej lokalnego minimum z drugiej połowy lutego.
- Osłabienie cen kukurydzy mogło wynikać w dużej części z silnych spadków na rynku pszenicy. Za tą tezą przemawia fakt, że nowe dane dotyczące światowego bilansu kukurydzy, napływające w ostatnich tygodniach, powinny stanowić wręcz wsparcie dla notowań tego ziarna.
Rzepak
- Wyraźny spadek odnotowano również na europejskim rynku rzepaku. Podczas analizowanej sesji (19 sie) na giełdzie Euronext dwa najbliższe kontrakty (lis’24 oraz lut’25) były tańsze o 10% niż jeszcze miesiąc wcześniej. Pomimo spadku, ceny rzepaku pozostały wyraźnie powyżej lokalnego minimum z lutego br. Obniżyły się jednak poniżej poziomu z analogicznego okresu roku poprzedniego (-5%). Tym samym rzepak dołączył do kukurydzy i pszenicy, które również notują ujemne dynamiki roczne.
- Sam spadek cen częściowo ma podłoże podażowe, wynikające z kończących się zbiorów w Europie. Ale notowania rzepaku znalazły się też pod presją taniejącej ropy na giełdach światowych. Innym czynnikiem, który wywierał presję na ceny oleistych, w tym rzepaku, była poprawa perspektyw dla globalnej produkcji w sezonie 2024/25.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.