Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 28.06.2024 4 dni temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Powrót spadków notowań i wyczekiwanie na żniwa

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • W czerwcu na rynek pszenicy wróciły spadki notowań, zaś ich dynamika był tak samo silna, jak wzrostów obserwowanych jeszcze do końca maja. W ciągu ostatniego miesiąca na europejskiej giełdzie Euronext kontrakt z terminem zapadalności na wrzesień br. potaniał o 17%. Tylko nieznacznie mniejsze tempo (16%) odnotowano w przypadku dostawy na grudzień br. Osłabienie było na tyle głębokie, że ceny obniżyły się poniżej poziomu sprzed roku. W ujęciu kontynuacyjnym podczas analizowanej sesji notowania były niższe o 13% r/r, pozostając jednak powyżej lokalnego minimum z początku marca br.
  • Zwrot w notowaniach pszenicy pokazuje, że rynek skonsumował już informację o gorszych perspektywach zbiorów w basenie Morza Czarnego. Na uspokojenie nastrojów mogły wpłynąć również dobre informacje z Argentyny (podwyższenie prognoz produkcji). Znaczenie mogły mieć również dość pozytywne dane o kondycji upraw pszenicy w Stanach Zjednoczonych.

Kukurydza

  • Powrót trendu spadkowego obserwujemy również na rynku kukurydzy. Między 27 maja a 24 czerwca średnie ceny kontraktu na sierpień obniżyły się o 9%.  Wyższy, 13-procentowy, spadek odnotowano w przypadku instrumentu z terminem zapadalności na listopad. Notowania wróciły do poziomu z początku bieżącego roku, kształtując się jednocześnie o 17% poniżej odczytu sprzed 12 miesięcy.
  • Osłabieniu cen ziarna sprzyjała lekka korekta w górę prognoz tegorocznej produkcji w Ukrainie (ważny dostawca na rynek globalny). Utrzymują się też dobre perspektywy zbiorów w Stanach Zjednoczonych, które są obecnie największym światowym eksporterem.

Rzepak

  • Czerwiec przyniósł też wyraźną korektę notowań  na rynku rzepaku. Tu jednak spadki były słabsze niż w przypadku zbóż. W analizowanym okresie średnie ceny kontraktu o najbliższym terminie realizacji (sierpień), przypadającym na koniec tegorocznych zbiorów w Europie lub tuż po nich, spadły o 6%. Tylko nieco mniejszą dynamikę odnotowano w przypadku dostawy listopadowej. W ostatnim tygodniu nastąpił kolejny zwrot akcji i notowania odbiły, co prawdopodobnie ma związek z rozpoczęciem się żniw w UE. W kolejnych tygodniach należy liczyć się z wysokimi wahaniami cen właśnie pod wpływem informacji o podaży i jakości ziarna z nowych zbiorów.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter