Charakterystyka sektora handlu detalicznego w Polsce - syntetyczne opracowanie sektorowe
Sektor handlu detalicznego charakteryzował się w latach 2015-2019 dynamicznym rozwojem na fali rosnącej konsumpcji prywatnej w Polsce. Jego sytuacja płynnościowa poprawiła się, choć pogorszeniu uległy wskaźniki zadłużenia branży. Z kolei średnioroczny wzrost nakładów inwestycyjnych był zbliżony do tempa poprawy przychodów.
W 2020 roku nastąpiło wyhamowanie tempa wzrostu branży w związku z wybuchem pandemii COVID-19. Wiązało się ono przede wszystkim ze zmniejszonym ruchem w sklepach stacjonarnych (zwłaszcza w galeriach handlowych) w efekcie wprowadzonych obostrzeń epidemicznych oraz oddziaływania czynników psychologicznych (obawy części konsumentów przed zakażeniem). Wpływ kryzysu na sytuację w branży był jednak zróżnicowany. Najmniej dotknięte były segmenty handlu związane z dobrami pierwszej potrzeby (żywność, napoje, leki) oraz dobrami trwałego użytku (meble, sprzęt RTV i AGD). Najbardziej zaś ucierpiały kategorie sprzedaży modowej w sklepach stacjonarnych oraz paliw. Segmentem, który wręcz skorzystał na wprowadzanych ograniczeniach administracyjnych była sprzedaż detaliczna realizowana poza siecią sklepową. Jej znaczące wzrosty przychodów oraz zysków wynikały z dynamicznego rozwoju sprzedaży internetowej, która zyskiwała na popularności w społeczeństwie ze względu na swoją wygodę i bezpieczeństwo. Mimo poważnych trudności w funkcjonowaniu handlu stacjonarnego, wywołanego przez pandemię, rentowność netto branży w 2020 roku obniżyła się tylko nieznacznie (o 0,2 pkt proc.). Ponadto odnotowano dalszą poprawę wskaźników płynności oraz ogólnego zadłużenia.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.