Syntetyczne opracowanie o branży budowlanej
Sytuacja w sektorze budowlanym jest skomplikowana. Branża odczuwa połączony wpływ drugiej fali COVID oraz opóźnionego kryzysu (w pierwszej jego fazie kontynuowała wzrost „siłą rozpędu” już realizowanych kontraktów, obecnie musi się zmagać z malejącym popytem). Październikowa produkcja wypadła jednak relatywnie nieźle (-3,6% r/r vs 8-10% w poprzednich trzech miesiącach).
Wyraźnie najsłabiej wypada obecnie segment budynków (-11% r/r), szczególnie komercyjnych, najmocniej uzależniony od inwestycji firm. Z kolei bardziej optymistyczne sygnały płyną ze strony budownictwa inżynieryjnego, które wciąż jest na minusie (-4% r/r), ale sygnalizuje przełamanie negatywnego „dołka” z kilku ostatnich miesięcy (-16%). Druga fala pandemii przełożyła się na wyraźny spadek wskaźnika koniunktury (-10 pkt m/m). Ocena nie jest tak zła jak w najbardziej dotkniętych sektorach (gastronomia, hotele, część handlu), ale mimo wszystko plasuje to firmy budowlane wśród „pesymistów". Na rynku mieszkaniowym kontrastują ze sobą dane o pozwoleniach (w całym roku -4,5% r/r) i oddawanych mieszkaniach (+6,1% r/r). Portfel bieżących prac się kurczy (finalizacja wielu projektów), a kolejne traktowane są z większą ostrożnością (niepewność rozwoju sytuacji epidemicznej i wpływu na rynek pracy). Dotychczas rynek mieszkaniowy wykazywał jednak mimo wszystko relatywną odporność, także pod kątem cen.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.