Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (listopad 2023)
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
KLUCZOWE WNIOSKI
- Ropa naftowa (Brent). Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem wysokiej zmienności cen na rynku ropy naftowej. Notowania ropy Brent w kontrakcie DEC23 na przestrzeni ubiegłego miesiąca najpierw umocniły się do prawie 94 USD/b (20.10) na fali obaw o konflikt na Bliskim Wschodzie. Później nastąpiła korekta notowań, prowadząca do spadku cen w pierwszej dekadzie listopada do najniższego poziomu od lipca tj. 79,50 USD/b. Na początku obecnego miesiąca utracono tzw. premię za ryzyko wojny na rynku ropy, ponieważ nie odnotowano zakłóceń w podaży surowca. Korektę wzmocniły informacje o spadku popytu na benzynę i rosnących zapasach ropy w USA przy bardzo wysokim amerykańskim wydobyciu surowca. Ponadto informacje o rosnącym eksporcie ropy z Rosji poddały w wątpliwość deklaracje o cięciach w sprzedaży surowca. Powróciły też obawy o chiński popyt i politykę monetarną w USA.
- Gaz ziemny (TTF). Notowania gazu ziemnego (TTF) wyraźnie umocniły się w pierwszej połowie października (do 54 EUR/MWh), napędzane obawami o dostawy surowców energetycznych w obliczu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Następnie ceny gazu sukcesywnie spadały do poziomu 45 EUR/MWh w pierwszych dniach listopada. Pomimo wzmocnienia notowań gazu w efekcie napięcia geopolitycznego, wypełnienie europejskich magazynów surowca w 99% oraz wyższa na temperatura na kontynencie (opóźniająca okres jego utylizacji), to czynniki skutecznie hamujące wzrost cen. Lekką zwyżkę notowań (49 EUR/MWh) wywołał apel Parlamentu Europejskiego o wprowadzenie całkowitego zakazu importu LNG z Rosji. Według danych Komisji Europejskiej w 2Q23 udział Rosji w imporcie skroplonego gazu wyniósł ponad 12%, plasując ten kraj w czołówce europejskich dostawców.
- Węgiel kamienny (API2). W październiku notowania 1-miesięcznych kontraktów API2 (ceny CIF ARA) wzrosły z poziomu 117 USD/t do 140 USD/t w połowie miesiąca, co było powiązane z umocnieniem całego kompleksu energetycznego. Od połowy października nastąpił sukcesywny spadek cen węgla do poziomu 115 USD/t na początku listopada. Odpowiedzi na pytanie o słabnące ceny węgla, dostarczają dane o zmianie jego konsumpcji w obecnym roku. Bank Światowy podkreśla, że po rekordowym wzroście globalnego popytu w 2022 r., wzrost zapotrzebowania w 1H23 szacowany jest na 1,5%. W tym okresie konsumpcja w USA spadła o 24% r/r, za sprawą łagodnych warunków pogodowych i źródeł odnawialnych. Przyczyn spadku cen węgla w 3Q23 Bank Światowy upatruje również w rosnącym eksporcie surowca z Indonezji, co zaspokaja popyt na surowiec azjatyckich gigantów. Ponadto chińskie przedsiębiorstwa mogą ponownie zaopatrywać się w Australii, po zdjęciu ograniczeń importowych. Wprowadzony w Europie zakaz importu rosyjskiego węgla zmienił z kolei znacząco strukturę dostaw z korzyścią dla USA, Australii, RPA oraz Kolumbii.
- Uprawnienia do emisji CO2 (EUA). W październiku notowania uprawnień do emisji w kontrakcie grudniowym (DEC23) najpierw umocniły się do 86 EUR/t (13.10), podążając za rosnącymi cenami gazu (TTF) w obliczu wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Od połowy października nastąpił ich sukcesywny spadek do poziomu 80 EUR/t pod koniec miesiąca. Pierwsza dekada listopada upłynęła pod znakiem dalszego spadku cen do najniższego poziomu od roku tj. 75 EUR/t. Wysoka zmienność notowań w zeszłym miesiącu wywołana była głównie obawami o sytuację geopolityczną na rynku surowców energetycznych. Z kolei listopadowe spadki analitycy Refinitv przypisują sprzyjającym warunkom pogodowym w Europie, co zmniejszy popyt instalacji na uprawnienia. Ponadto niższe ceny gazu w efekcie korzystnej sytuacji podażowej, przekładają się na spadek wykorzystania wysokoemisyjnego węgla. Dodatkowo zdaniem analityków przedsiębiorstwa z europejskiego sektora przemysłu mogą sprzedawać zgromadzone nadwyżki uprawnień, aby poprawić wyniki finansowe na koniec roku, po wyjątkowo trudnym okresie dla branży.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.