Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 27.05.2024 5 miesięcy temu

"Świąteczny" tydzień na rynkach

Spokojny początek tygodnia, w dużej mierze z uwagi na święto w USA i Wielkiej Brytanii. W kraju poznamy dane o kwietniowej stopie bezrobocia (konsensus 5,1%), a z zagranicznych odczytów warto zwrócić uwagę na publikację niemieckiego indeksu Ifo.

Wiadomości

  • PL-ENERGIA: Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii obniżą inflację CPI w Polsce w drugiej połowie 2024 roku o ok. 0,4 pkt. - poinformował minister finansów Andrzej Domański. 
  • PL-RZĄD: Lider Polski 2050 Szymon Hołownia opowiedział się przeciwko programowi Mieszkanie na Start (subsydiowany kredyt hipoteczny o stałej stopie 0%) oraz przeciw objęciu paliw samochodowych i do ogrzewania mieszkań systemem handlu emisjami (tzw. ETS2). Poparł natomiast projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
  • PL-DANE: Podaż pieniądza M3 wzrosła w kwietniu o 7,4% r/r, nieco powyżej oczekiwań na poziomie 6,8%. Miesiąc wcześniej odczyt wyniósł 6,6%. 
  • EZ-EBC: Europejski Bank Centralny powinien prawdopodobnie poczekać do września na jakąkolwiek kolejną obniżkę stóp procentowych, po tym jak w czerwcu zacznie obniżać koszty finansowania zewnętrznego – powiedział w piątek prezes Bundesbanku Joachim Nagel. 
  • US-DANE: Zamówienia na dobra trwałe w USA w kwietniu wzrosły o 0,7% m/m wobec oczekiwanego spadku o 0,8% i wzrostu o 0,8% miesiąc wcześniej (po korekcie z +2,6%) - poinformował Departament Handlu USA. Pozytywne zaskoczenie głównym odczytem jest więc pozorne, gdyż wynikało z rewizji poprzedniego miesiąca w dół. Koniunktura konsumencka w USA pogorszyła się w maju nieco mniej niż wcześniej sądzono. Indeks sentymentu Uniwersytetu Michigan został zrewidowany w górę z 67,4 do 69,1 pkt. W dół natomiast zrewidowano  oczekiwania inflacyjne konsumentów: spodziewana przez nich inflacja w horyzoncie roku wynosi 3,3 a nie 3,5% r/r   a w horyzoncie pięciu lat: 3,0 a nie 3,1% r/r.

Lepsze wieści z Europy

Przez ostatnie półtora roku zdążyliśmy przyzwyczaić się do stagnacji w krajach strefy euro. Wynikała ona ze splotu problemów strukturalnych (sekcje energochłonne nie odrobiły jeszcze strat po kryzysie energetycznym, przemysł samochodowy zmaga się z konkurencją z Azji i USA) oraz cyklicznych (słaby konsument). Ostatnie tygodnie zdają się jednak wlewać nieco nadziei w głowy ekonomistów i inwestorów. Dane o PKB za I kw 2024 okazały się miłym zaskoczeniem. Gospodarka strefy euro urosła o 0,3% kw/kw przy czym pozytywna dynamika PKB została zanotowana we wszystkich znaczących gospodarkach bloku. Gospodarki Południa rosły nawet szybciej niż te z Północy.  

Choć okres pandemii znacząco zmniejszył wartość predykcyjną różnego rodzaju badań ankietowych (nie odzwierciedliły one choćby popandemicznego odbicia koniunktury), zwrócilibyśmy jednak uwagę na systematycznie poprawiające się wskazania indeksów PMI dla strefy euro. To już trzeci miesiąc, kiedy wskazania PMI dla całego bloku się poprawiają. Rośnie subindeks nowych zamówień i zatrudnienia odzwierciedlając rosnący optymizm wśród przedsiębiorstw. Producenci sygnalizują coraz szybszą redukcję zapasów, co powinno w nieodległej przyszłości przełożyć się na konieczność nadganiania przez produkcję zgłaszanego przez odbiorców popytu. Niby indeksy ciągle znajdują się w obszarach kontrakcji (dwa główne silniki przemysłowe strefy euro Niemcy i Francja świecą się ciągle na czerwono), jednak naszym zdaniem szanse przebicia przez nie bariery 50 punktów w najbliższych miesiącach są bardzo wysokie.  

Wskaźnik PMI i dynamika wzrostu w strefie euro 

Źródło: S&P, Eurostat via Macrobond 

Obniżające się miary oczekiwań cenowych przedsiębiorstw są dobrą wiadomością dla przymierzającego się do obniżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Wydaje się, że ECB jest zdeterminowany, aby do pierwszej obniżki stóp doszło już w czerwcu. Spadek kosztu kredytu będzie naszym zdaniem istotnym czynnikiem wspierającym sentyment firm i konsumentów. Już teraz impuls wzrostowy to przede wszystkim wynik obniżenia inflacji kosztowej oraz poprawy kondycji konsumentów, do czego dołoży się bez wątpienia wzrost negocjowanych wynagrodzeń (4,7% r/r) i z tym związane trwające już czwarty miesiąc ożywienie w sektorze usług. Tu zwrócić uwagę należy jednak na ciągle rosnącą stopę oszczędności europejskiego konsumenta, zjawisko, które naszym zdaniem będzie motywem przewodnim również scenariusza gospodarczego na ten rok dla polskiej gospodarki.  

Wymieniwszy te pozytywne tendencje nie należy zapominać, że ożywienie czy pobudzenie gospodarki to w kontekście europejskim osiągniecie przez PKB dynamik z przedziału 1-1,5% w tym roku, czyli dolnych przedziałów prognoz choćby dla gospodarki amerykańskiej na 2024 r.  

Lepsze informacje z gospodarek Zachodniej Europy maja oczywiście istotne znaczenie dla koniunktury w Polsce i powinny przypieczętować stopniowe przyspieszenie wzrostu gospodarczego i pobudzenie przemysłu w kolejnych kwartałach. Nie uległszy pokusie cięcia prognoz po słabszych danych miesięcznych z pierwszego kwartału pozostajemy z całoroczną prognozą wzrostu polskiego PKB na poziomie 3,0% r/r.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Piątek był spokojnym dniem jeśli chodzi o odczyty makro, więc i na głównych rynkach nie działo się nic szczególnego. Rentowności amerykańskich obligacji praktycznie się nie zmieniły, a EUR/USD powrócił w okolice 1,085. Dziś święto w USA, więc na rynkach nie będzie się wiele działo. W tym tygodniu jedyny istotny odczyt danych będzie miał miejsce w piątek i będzie to inflacja bazowa PCE ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus prognoz oczekuje, że wyniesie ona 0,3% m/m, czyli tyle ile w kwietniu. O ile nie będzie pozytywnej niespodzianki w tym odczycie (czyli: 0,2% m/m), to rentowności obligacji skarbowych na głównych rynkach będą kontynuować ruch w górę. Inwestorzy są wciąż pod wrażeniem bardzo silnych odczytów PMI ze strefy euro i USA. W warunkach poprawiającej się koniunktury i wciąż wysokich oczekiwaniach inflacyjnych banki centralne będą bardzo ostrożnie luzować politykę pieniężną. Po pierwszych obniżkach poczekają z kolejnymi. W takich warunkach EUR/USD będzie poruszać się w szerokim trendzie bocznym (1,07-1,09) jeszcze przez wiele tygodni. 
  • POLSKA: Korekta aprecjacyjnego trendu na złotym nie trwała zbyt długo - w piątek w bardzo szybkim tempie nadrobił to, co stracił w poprzednich dwóch dniach. Tym samym złoty zbliżył się do poziomów, które w ostatnich dwóch tygodniach były dla niego zaporą nie do przejścia (odpowiednio 4,25/EUR, 3,92/USD). Do ich trwałego pokonania potrzebne będą nowe impulsy. W tym tygodniu złoty może chwilowo schodzić poniżej tych poziomów, ale będzie to bardziej zasługa małej płynności na rynkach – dzisiaj amerykański i brytyjski rynek ma dzień wolny, w Polsce w czwartek. W tym krótszym od standardowego tygodniu uwaga krajowych inwestorów zwróci się ku środowemu wstępnemu odczytowi inflacji CPI za maj, która powinna wzrosnąć do ok. 2,6% r/r z 2,4% w kwietniu. Z kolei ciekawie dzieje się na rynku polskich obligacji, których rentowności kontynuowały wyraźną tendencję wzrostową z silnym ruchem w tym kierunku w piątek (10 pb na długim końcu krzywej). Rynek nie jest w stanie przyjąć tak dużej podaży wykreowanej przez ubiegłotygodniową aukcję sprzedaży i wtorkową aukcję zamiany. Doszliśmy jednak do tegorocznych szczytów z kwietnia, stąd widzimy dużą szansę na korektę tego ruchu w najbliższym czasie, choć presja na spadek cen polskich obligacji pozostaje wysoka.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter