Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 24.10.2024 5 tygodni temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Wyraźny wzrost notowań rzepaku

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Początek października przyniósł zmianę krótkookresowego trendu na europejskim rynku pszenicy. Od końca sierpnia do pierwszych dni bieżącego miesiąca notowania ziarna na giełdzie Euronext rosły. Od tego momentu widoczne są już jednak lekkie spadki. Pomimo osłabienia poziom notowań na koniec poniedziałkowej sesji giełdy (z 21 paź) pozostał nieco wyższy niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ceny były niższe w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (-6% r/r), ale kształtowały się wyraźnie powyżej tegorocznych minimów z przełomu lutego i marca oraz końca sierpnia.
  • Wydaje się, że rynek skonsumował już wcześniejsze informacje o spadku zbiorów pszenicy w Unii Europejskiej oraz o kolejnych redukcjach prognoz w Rosji. Z punktu widzenia drugiego wymienionego czynnika niezwykle istotny jest fakt, że rosyjski eksport pszenicy w bieżącym sezonie utrzymuje się na rekordowym poziomie. Według szacunków w samym październiku Rosja sprzeda za granicę 5,4 mln ton ziarna wobec 5,1 mln ton rok wcześniej, zaś w całym okresie lip-paź’24 eksport wyniesie 20,3 mln ton i będzie nieco wyższy od rekordu z analogicznego okresu 2023 roku.

Kukurydza

  • Podobne trendy, jak na rynku pszenicy, odnotowano w przypadku kukurydzy. Po okresie wzrostów trwających do początku października ceny uległy lekkiemu osłabieniu pozostając jednak nieco powyżej poziomu sprzed miesiąca. Podczas analizowanej sesji na giełdzie Euronext notowania najbliższego kontraktu – listopadowego - były wyższe o 3% m/m. Dynamika miesięczna w przypadku dostawy na mar’24 również pozostała dodatnia, ale wyniosła tylko 1%. Ceny kukurydzy w ujęciu kontynuacyjnym były wyższe niż rok wcześniej (+3%).
  • W ubiegłym tygodniu przyspieszył zbiór ziarna w USA. W większości stanów o dużym znaczeniu dla amerykańskiej produkcji wskaźnik zaawansowania żniw wyraźnie się zwiększył. W pięciu najważniejszych przekracza już 60% (stan na 20 paź). Poprawie uległy też ogólne perspektywy zbiorów. We wrześniowym raporcie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych nieco podniósł prognozę tegorocznej produkcji (o 0,5 mln ton). Jej poziom ma być tylko nieznacznie niższy w porównaniu z bardzo wysokim stanem z roku 2023. Wzrost w USA nie zrekompensował jednak redukcji w pozostałych krajach będących głównymi eksporterami na świecie (m.in. w Rosji i Ukrainie).

Rzepak

  • Na rynku rzepaku obserwujemy kontynuację trendu wzrostowego. Warto przy tym podkreślić, że w październiku tempo nawet przyspieszyło względem poprzedniego miesiąca. Rzepak swoim konsekwentnym wzrostem pozytywnie wyróżniał się na tle pszenicy i kukurydzy. Na koniec sesji z 21 października dwa kontrakty o najbliższej dacie dostawy (lis’24 oraz lut’25) były droższe o 6% m/m. Kilka dni wcześniej notowania po raz pierwszy od lipca br. przebiły barierę 500 euro/t.
  • Presję na wzrost notowań rzepaku wywiera coraz bardziej napięty unijny bilans w sezonie 2024/25. Pod koniec września Komisja Europejska po raz kolejny zredukowała prognozy tegorocznej produkcji w UE. Tym razem zbiory obniżono o 5% względem poprzedniej projekcji. W rezultacie spadły one do poziomu o 13% niższego r/r, co oznacza w praktyce około 2,5 mln ton mniej zebranego ziarna w Unii.
  • Wsparciem dla cen rzepaku był również drożejący olej palmowy. Przez ostatni miesiąc jego notowania na malezyjskiej giełdzie wzrosły o 10%, co było związane m.in. z pogorszeniem perspektyw dla produkcji w Indonezji, będącej największym globalnym wytwórcą i eksporterem oleju palmowego.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter