Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 23.04.2024 6 miesięcy temu

Marcowa sprzedaż detaliczna zaskoczy pozytywnie

Dziś kolejny, lecz mniejszy niż wczorajszy, pakiet danych z krajowej gospodarki za marzec. GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej – spodziewamy się jej wzrostu o 7,7% r/r w ujęciu realnym (konsensus: 6,7%). O godzinie 14 poznamy dane o podaży pieniądza M3. Z kolei na rynkach bazowych pojawią się wstępne szacunki kwietniowego PMI.

Wiadomości

  • PL-GUS-DANE: Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6,0% r/r wobec oczekiwanego spadku o 1,0% i naszej prognozy na poziomie –2,4%. Szerzej te dane komentujemy na naszej stronie internetowej. W marcu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,0% r/r, blisko konsensusu i naszej prognozy (12,1%). Szczegółowy komentarz do tych danych znajduje się tutaj. Z kolei zatrudnienie spadło o 0,2% i uplasowało się poniżej konsensusu (-0,1%) i zgodnie z naszą prognozą. Produkcja budowlano-montażowa w marcu spadła o 13,3% r/r, silniej od oczekiwań (-4,3%) i blisko naszej prognozy (-13,0%).
  • PL-CENY: Ceny produkcji przemysłowej w marcu spadły o 9,6% r/r wobec oczekiwanych przez nas i konsensus –9,5%.
  • PL-DŁUG: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec marca wzrosło o 47,2 mld zł (+3,4%) m/m - podał resort finansów w szacunkowych danych.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Weekend nie przyniósł żadnych nowych doniesień geopolitycznych z Bliskiego Wschodu, co poprawiło nastroje inwestorów. Powrót do ryzyka był bardzo dobrze widoczny na rynku złota, które zanotowało największy jednodniowy spadek od 14 miesięcy. Potwierdzał to również stabilny dolar - EUR-USD powoli wchodzi w tryb boczny lawirując blisko poziomu 1,065. Podobnie rynek obligacji – amerykańska 10-latka zatrzymała swój trend wzrostowy z ostatnich dni kotwicząc się na poziomie 4,60%. Przy kontynuacji uspokojenia napięć geopolitycznych nastawienie do ryzyka będzie się poprawiać, co powinno sprzyjać wzrostom EUR-USD i niższym rentownościom. Dziś pojawią się w końcu istotne publikacje makro - nowych impulsów mogą dostarczyć wstępne odczyty indeksu PMI dla najważniejszych gospodarek.
  • POLSKA: Krajowe aktywa korzystają na spadku rynkowej awersji do ryzyka, co szczególnie było widać na rynku obligacji. Rentowność polskiej 10-latki dynamicznie wczoraj obniżyła się o 10 pb (z 5,85% do 5,75%). Złoty pozostawał stabilny, lekko osłabiając się na chwilę po wyraźnie gorszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej. Dzisiaj kolejne dane z miesięcznego pakietu (sprzedaż detaliczna), ale dla polskich aktywów najważniejsza pozostaje sytuacja geopolityczna i globalne podejście do ryzyka, które poprawia się. Dziś w kalendarzu także aukcja sprzedaży krajowych obligacji.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter