Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 09.05.2024 5 miesięcy temu

Szwedzki Riksbank tnie stopy w obawie o stan gospodarki

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na decyzje NBP i Banku Anglii, które będą decydować o poziomie stóp procentowych – w obu przypadkach konsensus oczekiwań wskazuje na brak cięć. Jak co czwartek, poznamy też tygodniową liczbę nowych bezrobotnych w USA.

Wiadomości

  • PL-DANE: Zgodnie z szacunkowym komunikatem MRiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu do 5,1% z 5,3% w marcu. Taki odczyt jest w pełni zgodny z naszą prognozą, a w kolejnych miesiącach oczekujemy dalszych spadków bezrobocia.
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów zapowiedziało przekazanie 19,6 mld PLN z budżetu na rynek w maju. Płatności odsetkowe tytułem kosztów obsługi długu wyniosą 8,5 mld PLN, a pozostałe 11,1 mld PLN zostanie przeznaczone na wykup dłużnych papierów skarbowych.
  • PL-DŁUG: Zgodnie z komunikatem MF, stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na koniec kwietnia wyniósł ok. 65%.
  • PL-BGK-AUKCJA: Bank Gospodarstwa Krajowego planuje zaoferować na jutrzejszej aukcji cztery serie obligacji (serie FPC0328, FPC0631, FPC0733 i FPC0342). Podaż to co najmniej 250 mln PLN.
  • SE-STOPY: Szwedzki Riksbank na wczorajszym posiedzeniu zdecydował o obniżce stóp o 25 pb., tj. do poziomu 3,75%. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części biuletynu.

Szwedzki Riksbank tnie stopy w obawie o stan gospodarki

Szwedzki Bank Centralny w ostatnim cyklu podwyżek stóp wyprzedzał przez długi czas EBC. Wczoraj zaś zdecydował się zaś dać sygnał do luzowania polityki pieniężnej – jako drugi bank w regionie, po Szwajcarii. Decyzja ta nie była dużym zaskoczeniem – przedstawiciele Riksbank już kilka miesięcy temu zapowiadali, że planują zacząć obniżki stóp jeszcze w I poł 2024 r. choć rynek był podzielony, czy stanie się to w maju czy czerwcu. Choć ostatecznie wygrała wcześniejsza z tych dat, to zarazem sama obniżka była opakowana jastrzębim komunikatem. Bank wyraził gotowość do jedynie dwóch kolejnych obniżek do końca roku ze względu na ryzyko deprecjacji korony (i co za tym idzie wzrostu inflacji).

Stopy procentowe głównych banków centralnych w Europie

Źródło: SNB, ECB i Riksbanken via Macrobond

Dla rynków najciekawsze jest pytanie, czy wczorajsza decyzja Szwedzkiego Banku Centralnego zapowiada podobną decyzję EBC na najbliższym posiedzeniu (6 czerwca). Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Riksbank ma dużo silniejsze powody by ciąć stopy procentowe. Inflacja w Szwecji jest już w zasadzie w celu a ryzyko że znowu wzrośnie jest mniejsze.  gdyż polityka fiskalna pozostaje restrykcyjna (deficyt w ub. wyniósł 0,6% PKB) a gospodarka od czterech kwartałów się konsekwentnie kurczy (o 0,1% kw/kw w 1kw 2024). Kondycja rynku pracy pogarsza się zaś w spektakularny sposób. Stopa bezrobocia wzrosła z ok. 7% na początku 2023 r. do 8,6% teraz (po odsezonowaniu). Szwedzka gospodarka jest więc ewidentnie w takim stanie, że przydałaby jej się stymulacja monetarna. Jeśli zaś korona pozostanie stabilna – a na wczorajszą decyzję zareagowała spokojnie – to można wręcz spodziewać się, że cięć stóp w tym roku będzie więcej niż jedna na kwartał.

Kondycja rynku pracy w Szwecji wyraźnie się pogarsza od 2023 r.

Źródło: Statistics Sweden (SCB) via Macrobond

Europejski Bank Centralny ma więcej powodów do ostrożności niż szwedzki Riskbank, gdyż ryzyko odbicia inflacji na wzór amerykański jest dużo bardziej realne. Wzrost w strefie euro w pierwszym kwartale zaskoczył po wyższej stronie i był zdecydowanie dodatni (0,3% kw/kw) a stopa bezrobocia utrzymuje się od roku na historycznie rekordowo niskim poziomie (6,5%). Nastawienie fiskalne krajów wchodzących w jej skład jest zaś stosunkowo luźne – w ub. roku ich deficyt wyniósł 3,6% PKB, czyli wprawdzie mniej niż w USA (5,8% PKB), ale wystarczająco dużo, aby EBC obawiał się luzowania polityki pieniężnej zbyt mocno. Nie znaczy to, że będzie wstrzymywał się z cięciami stóp – czerwcowa data jest bardzo prawdopodobna i wczorajsza decyzja Riskbanku zbudowała dla niej sprzyjające otoczenie. Ale tempo obniżek będzie bardziej ostrożne. W przypadku EBC jedno cięcie na kwartał to najwięcej czego można się spodziewać.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Środa była kolejnym dniem z oszczędnym w istotniejsze publikacje kalendarzem. EUR-USD przez cały dzień stał wręcz w miejscu ze zdawkowymi ruchami wokół poziomu 1,075. Uwaga przeszła na inne rynki – szwedzki bank centralny dał sygnał do luzowania polityki pieniężnej (szczególnie dla EBC) – jako drugi bank w regionie, po Szwajcarii. Riksbank zdecydował się na obniżkę stóp procentowych pierwszy raz od 8 lat. Mimo tego, że decyzja nie była większym zaskoczeniem dla rynków to szwedzka korona osłabiała się po decyzji. Dziś posiedzenie Banku Anglii, choć tutaj raczej nie ma szans na niespodziankę - spodziewane jest utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie.
  • POLSKA: W ramach uspokojenia konfliktów geopolitycznych trwa okres spadającej awersji do ryzyka na rynkach, co sprzyja walutom rynków wschodzących, w tym złotemu. Od dłuższego czasu EUR-PLN wraca do tegorocznych minimów w okolicach 4,26. W krótszej, wczorajszej perspektywie, złoty zrobił dość szybki ruch w dół zatrzymując się na psychologicznym poziomie 4,30. Podobnie USD-PLN, który czwarty raz w ciągu kilku ostatnich dni atakował równy poziom 4,00. Dalszemu ruchu w dół przydałyby się dodatkowe impulsy, a tych raczej nie dostarczy dzisiejsza decyzja RPP, która zapewne zdecyduje o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie. Piątkowa konferencja prasowa prezesa NBP ma tutaj większy potencjał.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter