Celne zagrania wstrząsają rynkami
Drugi tydzień miesiąca tradycyjnie nie obfituje w kluczowe dane makro. Jednakże całą uwagę rynków i tak zabiera polityka celna USA i jej reperkusje. Bardzo duża zmienność i awersja do ryzyka.
Wiadomości
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 9 kwietnia sprzeda papiery serii OK0127, PS0130, WZ0330, DS0432 i DS1034, a odkupi serii PS0425, WZ0525, DS0725, OK1025 i WZ0126.
- EZ-DANE: Wskaźnik Sentix zaufania wśród inwestorów w strefie euro silnie spadł w kwietniu do -19,5 pkt. z -2,9 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie -9 pkt. To najniższy odczyt wskaźnika od października 2023 r. Z kolei sprzedaż detaliczna w strefie euro w lutym wzrosła o 0,3% m/m, a miesiąc wcześniej wyniosła 0,0%. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5% m/m. W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 2,3% r/r wobec wzrostu o 1,8% miesiąc wcześniej.
- WOJNY-HANDLOWE: Unia Europejska zaproponowała wprowadzenie obustronnych zerowych stawek celnych w handlu dobrami przemysłowymi z USA. Propozycja ta została de facto zignorowana przez D.Trumpa, który powiedział że problemem we wzajemnych relacjach jest deficyt handlowy USA i Unia musiałaby kupować dużo więcej (o 350 mld USD rocznie) energii (czytaj: gazu) ze Stanów Zjednoczonych. Jutro Rada UE będzie głosować nad nałożeniem 25% ceł na import stali, aluminium oraz produktów rolnych (w tym soi) i chemicznych (np. polietylenu, klejów) z USA. Stanowi to odpowiedź na poprzednią rundę ceł z USA (na stal, aluminium i samochody). Trwa również eskalacja handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Prezydent D.Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50% ceł na cały import z Chin (mają wejść w życie już w środę 9 kwietnia) w odpowiedzi na 34% cła odwetowe, jakie w weekend nałożyły Chiny na import z USA.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Ciąg dalszy celnego zamieszania. Chwilowy powiew optymizmu, który zobaczyliśmy na rynkach w drugiej połowie dnia okazał się przedwczesną reakcją na nieprawdziwe doniesienia o rozważanej przez D. Trumpa 90-dniowej pauzie w nowo wprowadzonych cłach. Niemniej, miał on na tyle impetu, że zepchnął EUR/USD w dół w okolice 1,091. Ten sam poziom zobaczyliśmy jeszcze na chwilę po zapowiedzi KE 25-procentowych ceł odwetowych. Jednak niechęć prezydenta USA względem propozycji wzajemnego zniesienia ceł ze strony UE oraz plany dodatkowego, 50-procentowego oclenia chińskich produktów wysłały eurodolara ponownie w okolice 1,098 i oblały czerwienią amerykańską giełdę. W przypadku eurodolara nie widzimy dużej przestrzeni do spadków w najbliższych dniach, choć argument za takim ruchem może przynieść czwartkowy odczyt inflacji CPI z USA lub ostrożny ton członków Fed (gaszący oczekiwania na dużą liczbę cięć stóp w USA).
- POLSKA: Złoty pozostawał wczoraj na fali zeszłotygodniowego gołębiego zwrotu RPP, a czynniki globalne zapewniły krajowej walucie swoisty rollercoaster. Kurs EUR przekroczył na chwilę psychologiczny poziom oporu na 4,3 i przez dalszą część dnia złoty skutecznie bronił się przed ponownym jego przebiciem. Z kolei na dolarze zobaczyliśmy jeszcze większą zmienność – złoty zaczął dzień w okolicach 3,89, by w drugiej połowie dnia zaznaczyć lokalne maksimum wyraźnie powyżej 3,93. Poranna fala optymizmu zepchnęła USD/PLN ponownie w okolice 3,89, a EUR/PLN poniżej 4,28. Jedyne czego dzisiaj możemy być pewni to dalsza niepewność i podwyższona zmienność w reakcji na zawirowania na rynkach bazowych.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.