Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 31.03.2025 2 dni temu

Wojna handlowa wchodzi na wyższy poziom

Ciekawy tydzień zaczniemy od publikacji wstępnego odczytu krajowej inflacji za marzec. Zakładamy, że wzrośnie do 5,1% r/r i będzie to jej szczyt w obecnym cyklu. Na rynkach bazowych zainteresowanie może przynieść dziś jedynie wstępna publikacja inflacji HICP z Niemiec. Wojny handlowe będą dalej w centrum zainteresowania rynków - na środę D.Trump zapowiedział ogłoszenie szeregu nowych ceł.

Wiadomości

  • PL-BGK-AUKCJA: Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał na aukcji obligacje serii FPC0229, FPC0231, FPC0332, FPC0235 za łącznie 1,72 mld zł przy popycie 2,32 mld zł, w ramach emisji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
  • US-CŁA: Prezydent Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że cła, które mają zostać ogłoszone w środę, obejmą wszystkie kraje, z którymi USA utrzymują stosunki handlowe. Amerykański przywódca zapowiedział przedstawienie w środę obszernego planu dotyczącego polityki celnej.
  • DE-DANE: Stopa bezrobocia w Niemczech w marcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wzrosła do 6,3% z 6,2% w poprzednim miesiącu. To najwyższy poziom od września 2020 r. Bezrobocie w Niemczech od połowy 2022 r. znajduje się w trendzie wzrostowym.
  • US-DANE: Bez większych niespodzianek inflacyjnych w USA. Deflator PCE w lutym wyniósł 2,5% r/r wobec 2,5% miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,5%. Z kolei inflacja bazowa PCE wzrosła do 2,8% r/r z 2,6% miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 2,7%. Przypomnijmy, że deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen, a uśredniony cel inflacyjny to 2,0%.
  • Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w marcu spadł do 57,0 pkt. z 57,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 57,9 pkt. Oczekiwana przez badanych w marcu inflacja w horyzoncie roku wzrosła do 5,0% wobec 4,9% poprzednio, a w długim terminie do 4,1% wobec 3,9% poprzednio.
  • CN-DANE: Indeks PMI dla sektora przemysłowego Chin w marcu wzrósł do 50,5 pkt. z 50,2 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy szacowali 50,4 pkt. Indeks PMI w sektorze usług także nieznacznie wzrósł do 50,8 pkt. z 50,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się tutaj wzrostu do 50,6 pkt.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Temat wojen handlowych towarzyszy nam już od ponad dwóch miesięcy i rynki zdążyły już przejść od zaprzeczania i złości do przygnębienia i akceptacji, czyli ostatnich faz żałoby. W polityce D.Trumpa wiele jest chaosu, ale bariery handlowe generalnie rosną. Kolejną tego odsłonę zobaczymy w nadchodzącym tygodniu. Na środę 2 kwietnia prezydent USA zapowiedział tzw. dzień wyzwolenia, w który wejdą w życie 25% cła na import samochodów i prawdopodobnie także szereg innych ceł, o których jeszcze nie wiemy. Rynki już pod koniec ub. tygodnia zareagowały ucieczką od ryzyka (rynki akcji w dół, obligacji w górę). W tym tygodniu należy spodziewać się kontynuacji. W Europie zostanie ona dodatkowo pogłębiona pozytywną niespodzianką inflacyjną, którą już poznaliśmy dla Hiszpanii i Niemiec a we wtorek poznamy dla całej strefy euro. Piątek będzie zaś dniem z raportem Payrolls o kondycji amerykańskiego rynku pracy. Rynki nie obiecują sobie po nim wiele: spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia z 4,1 do 4,2% i jedynie 130 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem – najmniej od października, gdy słaby odczyt tłumaczyły huragany i strajk w Boeingu. Oczekiwania są na tyle nisko, że widzimy większą szansę na pozytywną niespodziankę i lekką poprawę nastrojów na koniec tygodnia, niż pogłębienie negatywnego sentymentu na rynku.
  • POLSKA: Perspektywa wojen handlowych i ucieczka od ryzyka nie zapowiadają dobrego tygodnia na krajowym rynku finansowym. Złoty powinien się w takich warunkach osłabiać a obligacje przeceniać. Końcówka ub. tygodnia była jednak dla polskich aktywów dobra. Złoty wzrósł na wartości zarówno względem euro (z 4,20 w szczycie do 4,18), jak i dolara (z 3,90 na 3,86) a rentowności POLGBs spadły. To dobry prognostyk na nadchodzący tydzień. Głównym wydarzeniem na krajowym rynku będzie posiedzenie RPP (w środę) i konferencja prasowa prezesa NBP (w czwartek). Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły sporo powodów do złagodzenia nastawienia Rady, to cięcia stóp są teraz wykluczone i nie należy się spodziewać przełomu w retoryce A.Glapińskiego. Nie dalej jak w ub. tygodniu podtrzymał on stanowisko, że inflacja w Polsce jest zbyt wysoka, nie spada i nie daje przestrzeni do luzowania polityki pieniężnej. Rysą na jastrzębim nastawieniu RPP może być natomiast wniosek (nieskuteczny) o obniżkę stóp. Gdyby do niego doszło, to mogłoby to podsycić zakłady o wcześniejszy termin cięcia stóp w Polsce (np. czerwiec). My jednak pozostajemy sceptyczni. Większość członków Rady podąża za (wciąż jastrzębim) nastawieniem A.Glapińskiego. Na zwrot w kierunku luzowania będziemy musieli poczekać co najmniej do lipcowej projekcji. Nasz scenariusz bazowy na nadchodzący tydzień to stabilizacja złotego i wycen obligacji blisko obecnych poziomów.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter