Produkty rolne - Rzepak odrobił część strat
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
Pszenica
- Marzec przyniósł kontynuację spadków notowań pszenicy na najważniejszej europejskiej giełdzie towarowej (Euronext), zapoczątkowanych w pierwszej połowie lutego. Na koniec analizowanej sesji (24 mar) ceny kontraktu na maj’25, tj. o najbliższej dacie realizacji, były niższe o 4% niż przed miesiącem. Taką samą dynamikę odnotowano w przypadku dostawy na wrz’25. Jednocześnie poziom notowań był o 9% wyższy niż w analogicznej części ubiegłego roku. Dynamika wzrostowa jest wyraźna, choć stopniowo słabnie od kilku tygodni, co jest związane z wygasaniem efektu niskiej bazy odniesienia (kilkuletnie minimum osiągnięte na początku marca 2024 roku).
- W ostatnim numerze pisaliśmy o wyzwaniach popytowych w bieżącym sezonie, w tym o dużym spadku importu przez Chiny. W marcu doszedł kolejny czynnik, który wywiera presję na spadek cen, tj. pierwsze dość pozytywne projekcje bilansu w kolejnym roku gospodarczym, 2025/26. Tydzień temu Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) opublikowała swoją pierwszą prognozę. Według tych oczekiwań łączna światowa produkcja pszenicy wyniesie 807 mln ton i będzie wyższa o 1% w porównaniu do bieżącego sezonu. Wzrost ma być efektem przede wszystkim lepszych zbiorów w grupie krajów będących głównymi eksporterami pszenicy na świecie.
- Warto jednak zaznaczyć, że pomimo wyższej produkcji, światowy bilans pszenicy w sezonie 2025/26 pozostanie dość napięty.
Kukurydza
- Ostatni miesiąc na europejskim rynku kukurydzy również upłynął pod znakiem spadków. Wprawdzie ceny po dość gwałtownej obniżce nieco odbiły w pierwszym tygodniu marca, lecz w całym analizowanym okresie pozostały w lekkim trendzie spadkowym. Na koniec sesji z 24 marca oba kontrakty o najbliższych datach realizacji (cze’25 oraz sie’25) były tańsze o 2% niż miesiąc wcześniej. W ujęciu kontynuacyjnym ceny ziarna pozostają wyższe w relacji rocznej, ale dynamika zmniejszyła się z 24% miesiąc temu do 12% obecnie. Ta zmiana wynika głównie z wygasania efektu niskiej bazy odniesienia, podobnie jak w przypadku pszenicy. Kontynuację tego procesu będziemy obserwowali w kwietniu.
- Czynniki, które wpływają na poziom cen kukurydzy na świecie, są podobne, jak w przypadku pszenicy. Po stronie popytowej jest to spadek zamówień z Chin, o czym pisaliśmy miesiąc temu. Z kolei pod względem podaży są to optymistyczne pierwsze prognozy światowego bilansu w sezonie 2025/26. Według projekcji IGC kolejne zbiory wyniosą 1 269 mln ton ziarna i będą wyższe o 4% niż w bieżącym roku gospodarczym. Fundamentem tych założeń są przede wszystkim oczekiwane wyższe zbiory w Stanach Zjednoczonych, które mają odpowiadać za prawie 1/3 łącznego wzrostu na świecie.
Rzepak
- W ostatnich tygodniach, spośród głównych europejskim rynków surowców rolnych, najbardziej gwałtowne zmiany obserwowaliśmy na rynku rzepaku. Od końca lutego do połowy marca na giełdzie Euronext majowy kontrakt potaniał o 13%, osiągając tym samym najniższy poziom od września 2024 roku. Następnie notowania odrobiły część strat. Na koniec analizowanej sesji (24 mar) kontrakt na maj był tańszy o 7% niż miesiąc wcześniej. Nieco płytszy spadek odnotowano w przypadku dostawy w sierpniu, tj. pierwszej w nowym sezonie, 2025/26. W ujęciu kontynuacyjnym rzepak pozostał droższy niż rok wcześniej (+9% r/r). Podobnie, jak w przypadku zbóż jest to efekt bazy, który będzie stopniowo wygasał.
- Spadek cen rzepaku był związany z polityką, a dokładnie z cłami, jakie USA i Chiny nałożyły na Kanadę. Posiada ona dominujące znacznie w globalnym handlu rzepakiem i jego przetworami, zaś jej głównymi klientami są właśnie USA i Chiny. Decyzje o cłach miały charakter polityczny i mogą się jeszcze zmienić. Niemniej wywołały one wyraźny efekt na rynku kanadyjskim, który jest widoczny również w Europie. Rynek zareagował bardzo silnie, jednak po kilku tygodniach notowania zaczęły stopniowo odrabiać straty, a w tym tygodniu (już po analizowanej sesji) kontrakt majowy wrócił nawet powyżej psychologicznej bariery 500 euro/t.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.