Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 24.12.2024 2 dni temu

Cicha noc na rynkach

W USA ukażą się dziś jedynie dane drugiego garnituru: listopadowe zamówienia na dobra trwałe i badanie koniunktury w przemyśle (Richmond Fed). W Europie i w kraju brak istotniejszych odczytów. Chcielibyśmy też poinformować, że dziennik Pekao udaje się na świąteczną przerwę - kolejne wydanie biuletynu ekonomicznego opublikujemy 2 stycznia 2025 r.

Wiadomości

  • PL-DANE: Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie ostatecznie wyniosła 5,0%. Odczyt jest zgodny ze wstępnym szacunkiem MRPiPS i wpisuje się w trwające już od półrocza fluktuacje wokół pięcioprocentowego poziomu.
  • PL-DANE: Podaż pieniądza M3 urosła w listopadzie blisko naszych oczekiwań o 8,7% r/r, czym zaskoczyła analityków (konsensus: 8,2% r/r). Szczegółowe dane NBP o podaży pieniądza każą jednak z nową uwagą przyjrzeć się prognozom przyszłorocznej konsumpcji. Po wrześniowym przyhamowaniu (efekt bazy) wraca dwucyfrowa dynamika depozytów gospodarstw domowych, co wskazuje na wciąż wysoką skłonność konsumentów do oszczędzania.
  • PL-RATING: Agencje ratingowe ogłosiły harmonogramy przeglądów polskiego ratingu. Fitch i Moody’s zaplanowały przeglądy na marzec i wrzesień, a S&P – na maj i listopad. Obecny rating to A2 (Moody’s) oraz A- (Fitch i S&P).
  • PL-UE-FUNDUSZE: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wykluczyło możliwość fundamentalnych, wieloletnich przedłużeń KPO. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko poinformował jednocześnie, że trwają negocjacje w sprawie wydłużenia KPO o kilka miesięcy (wg bieżących regulacji granty z KPO muszą być zainwestowane do sierpnia 2026 r.). MFiPR zakomunikowało również, że do 22 grudnia wykorzystano 1/3 puli środków z polityki spójności UE (horyzont 2021-2027).
  • US-KONIUNKTURA: Amerykański wskaźnik koniunktury konsumenckiej Conference Board niespodziewanie rozczarował i spadł z 112,8 pkt. do 104,7 pkt. w grudniu (analitycy spodziewali się wzrostu do 113 pkt.).

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Zgodnie z naszymi wczorajszymi oczekiwaniami, rynki bazowe weszły w przedświąteczną flautę. Eurodolar powrócił poniżej 1,04 i już w tych okolicach pozostał. Rentowności treasuries umacniały się, przy czym wzrost był nieznacznie silniejszy na długim końcu krzywej (ponad 5 pb.). Tym samym ostatnie przedświąteczne notowanie otwiera się z dodatnim spreadem między dziesięciolatką a dwulatką zbliżonym do 0,25 p. proc. Z kolei 10-letni Bund przetestował wsparcie na poziomie 2,30%, ale go nie przebił i pozostał powyżej tego poziomu. Trudno przypuszczać, aby dzisiejsze dane z USA namieszały wśród inwestorów, toteż indeksy z rynków bazowych pozostaną dziś w trendach bocznych.
  • POLSKA: W krajowym kalendarzu makro mieliśmy wczoraj dwa odczyty – żaden nie stanowił zaskoczenia i nie zmienił perspektyw dla polskiej gospodarki, a mimo to złoty w pierwszej połowie dnia dość szybko się osłabił (USDPLN urósł o 3 gr do poziomu 4,11, zaś EURPLN o niemal 2 gr do niemal 4,275). Odczytujemy te ruchy jako realizację zysków przez inwestorów, co – przy obniżonej płynności – mogło wpłynąć na notowania polskiej waluty. Na dziś nie spodziewamy się żadnych silniejszych ruchów na rynku walutowym – dolar może powoli podchodzić pod 4,11, euro zaś pod 4,27. Gdyby jednak, podobnie jak wczoraj, na rynku pojawiły się większe zlecenia (realizacja zysków albo zmiana apetytu na ryzyko), to przy obniżonej płynności krótkookresowe fluktuacje kursu mogą być wysokie.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter