Płace wciąż rosną w dwucyfrowym tempie
Wzrost płac hamuje, ale raczej na skutek zdjęcia nogi z gazu niż naciśnięcia hamulca. W czerwcu płace były o 11% wyższe niż rok wcześniej, czyli nieco tylko mniej niż w maju (11,4% r/r) i blisko naszej prognozy (11,2% r/r).
Dwucyfrowe tempo wzrost płac jest na dłuższą metę niemożliwe do utrzymania, gdyż nie uzasadnia go wzrost produktywności. Do tej pory firmy były w stanie kompensować koszty z tym związane poprzez spadek kosztów surowców, a i tak nie uniknęły konieczności obniżenia swoich marż. Tymczasem ceny surowców przestały już spadać, a koszty operacyjne zaczęły ponownie rosnąć na skutek wzrostu cen frachtu. Przestrzeń do dalszych podwyżek więc stopniowo się zmniejsza. Potwierdza to słabnąca gotowość firm do podwyżek płac, którą widać w ankietach NBP. Czy to znaczy, że czeka nas gwałtowne hamowanie płac? Historia nic takiego nie sugeruje. Dotychczas ten proces odbywał się bardzo powoli i trudno obstawiać, że nagle przyspieszy. Dlatego naszym zdaniem jeszcze jesienią dynamika płac będzie dwucyfrowa, co uniemożliwi dalszy spadek inflacji bazowej w Polsce.
Zamiary podwyżkowe firm i dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw
Źródło: GUS i NBP via Macrobond
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw tym razem nie sprawiło negatywnej niespodzianki. W czerwcu okazało się o 0,4% mniejsze niż przed rokiem - dokładnie tak jak prognozowaliśmy my i konsensus prognoz. Poprzeczka zawieszona była jednak tutaj dość nisko i wydźwięk samego odczytu jest umiarkowanie negatywny. W czerwcu ubyło kolejne 3 tys. etatów w sektorze przedsiębiorstw, mimo że efekty sezonowe nakazywałyby spodziewać się wzrostu o 1,8 tys. Rynek pracy w Polsce wysyła więc sygnały schłodzenia, aczkolwiek jak pisaliśmy niedawno, jeśli spojrzeć na szerszy katalog danych (wakaty, zwolnienia grupowe, bezrobocie), to ich wydźwięk jest raczej mieszany. Jest zdecydowanie zbyt wcześnie by mówić o dekoniunkturze na polskim rynku pracy.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.