Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 29.04.2024 2 tygodnie temu

Intensywny tydzień z posiedzeniem Fed w centrum uwagi

Ciekawy tydzień (szczególnie na rynkach bazowych) zacznie się spokojnie od wstępnych odczytów inflacyjnych z europejskich gospodarek za kwiecień (Hiszpania, Niemcy) oraz indeksów koniunktury KE ze strefy euro.

Wiadomości

  • PL-MF: Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obligatoryjny od 1 lutego 2026 r. dla części podmiotów, a od 1 kwietnia 2026 r. dla wszystkich przedsiębiorców - poinformował minister finansów Andrzej Domański. System miał pierwotnie wejść w życie 1 lipca 2024 r., jednak w styczniu resort finansów ogłosił przetarg na audyt systemu KSeF, który wykazał szereg błędów.  
  • PL-MF-VAT: Szacunki Ministerstwa Finansów wskazują, że luka VAT w 2023 r. wzrosła do 15,8% z 7,3% w 2022 r.  
  • US-DANE: Inflacja PCE w USA w marcu wzrosła do 2,7% r/r z 2,5% miesiąc wcześniej, wobec konsensusu na poziomie 2,6%. Z kolei inflacja bazowa PCE utrzymała się na poziomie 2,8% r/r, ale był to odczyt powyżej oczekiwań rynkowych (2,7%). Według finalnych danych, indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł do 77,2 pkt. z 79,4 pkt. miesiąc wcześniej. We wstępnym wyliczeniu podano 77,9 pkt. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie czwartkowe posiedzenie Fed. Nie zostaną na nim podjęte decyzje odnośnie stóp ani nawet nowe projekcje makroekonomiczne (kolejny dotplot zostanie zaprezentowany dopiero w czerwcu). Członkowie FOMC będą musieli się jednak zmierzyć z serią niezbyt optymistycznych dla siebie danych makro, jakie ukazały się od ich ostatniego posiedzenia. Przypomnijmy, że przez trzy ostatnie miesiące z rzędu inflacja bazowa w USA była dwukrotnie wyższa (0,4% m/m) niż poziom spójny z inflacją w celu (0,2% m/m) i nie wykazała spadkowej tendencji. Oznacza to, że w czwartek należy spodziewać się bardziej jastrzębiego komunikatu niż ostatnio, czyli „higher for longer”. Taki scenariusz wydaje się jednak już dawno wyceniony przez rynek, który spodziewa się tylko 1,5 obniżki stóp przez Fed do końca roku, więc przestrzeń do dalszego wzrostu rentowności Treasury’s jest ograniczona. Chyba, że Jerome Powell wspomni o podwyżkach stóp, gdyby inflacja uporczywie trzymała się powyżej celu. Taka wzmianka jest mało prawdopodobna, gdyż oznaczałaby odwrócenie konsekwentnie gołębiej retoryki Fed na poprzednich posiedzeniach, ale nie jest też nie do pomyślenia. Wówczas dolar umocniłby się a rentowności Treasury’s poszybowały. Jednak nasz bazowy scenariusz na najbliższy tydzień to EUR/USD na 1,07 oraz 4,75% na 10-letnich Treasury’s.   
  • POLSKA: W ubiegłym tygodniu złoty korzystał na uspokojeniu napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie i spadku rynkowej awersji do ryzyka. Poprawy nastrojów wystarczyło na razie na odrobienie połowy ostatniego ruchu deprecjacyjnego złotego. Geopolityka będzie wciąż w najbliższym czasie istotna dla polskiej waluty, ale zasięg ewentualnej aprecjacji wyczerpuje się (EURPLN doszedł do 4,31 a USDPLN do 4,02). Powoli złoty zaczyna wchodzić w krótkoterminowy trend boczny czekając na nowe impulsy. Wtorkowa publikacja kwietniowej inflacji CPI może troszkę namieszać ze względu na niepewność dotyczącą realnego przełożenia na ceny powrotu wyższej stawki VAT na żywność. Jednakże, w tym tygodniu polskie aktywa będą skazane na bycie pod wpływem rynków bazowych ze względu na świąteczny tydzień i z drugiej strony obfity kalendarz wydarzeń makro na rynkach bazowych. Z kolei dla krajowego rynku obligacji widzimy przestrzeń do korekty ostatniego wzrostowego ruchu na rentownościach, szczególnie przy braku w najbliższym czasie aukcji MF. 

Przegląd nadchodzących danych

30 kwietnia, Inflacja CPI (wstępne) kwiecień, Pekao: 2,3% r/r  

Konsensus prognoz co do kwietniowego odczytu inflacji będzie nietypowo szeroki ze względu na niepewność dot. powrotu 5-proc. stawki VAT na żywność i realnego przełożenia na ceny. Część dużych detalistów deklarowało, że nie podniesie z tego tytułu (przynajmniej nie od razu) cen dla konsumentów „biorąc na siebie” w jakiejś części podwyżkę VAT. Według naszych analiz w kwietniu zobaczymy ok. 65-70% całkowitego efektu powrotu wyższego VAT na żywność, co podbije nam inflację w górę o ok. 0,6 pkt. proc. Dalej w dół szła z kolei inflacja bazowa (do lekko powyżej 4% r/r). 

 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter