Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 28.05.2024 5 tygodni temu

Rynki bez pretekstu do większych ruchów

Mało interesujący dzień pod względem publikacji makro. Popołudnie przyniesie kilka drugorzędnych danych z USA, a poza tym w kraju odbędzie się aukcja zamiany obligacji skarbowych.

Wiadomości

  • PL-DANE: Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,1% wobec 5,3% miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z naszą prognozą i nieco poniżej konsensusu prognoz (5,2%). Ponadto, stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kw. 2024 r. wyniosła 3,1% wobec 3,1% w poprzednim kwartale. 
  • PL-RZĄD: Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii za I półrocze 2024 r. - przewidziano w założeniach projektu ustawy zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Będzie to trzeci program realizujący ustawę z 2022 r. przeciwdziałającą skutkom wzrostu cen nośników energii. 
  • DE-DANE: Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w maju 89,3 pkt. wobec 89,3 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 90,4 pkt.

Czy minimalizm w architekturze ma ekonomiczne źródła?

Względy ekonomiczne mają duży wpływ na architekturę budynków, które nas otaczają. Dotyczy to nie tylko kwestii materialnej, czyli banalnego faktu, że tylko bogatych inwestorów stać na kosztowne budowle z drogich materiałów a ludzie niezamożni muszą zadowolić się budżetowymi domami. Fakt, że po 1945 r. wiele osiedli miejskich na świecie zostało zabudowanych powtarzalnymi, ubogimi architektonicznie blokami wynikał w dużej mierze z konieczności ekonomicznej – powojennego głodu mieszkaniowego oraz niedostatków kamienicznej zabudowy (źródło).  

Wpływ ekonomii bywa też bardziej subtelny. Często już po samym wyglądzie budynków w danym mieście widać, jaka ich cecha podlegała opodatkowaniu w momencie ich ukończenia. Jeśli są wąskie jak w Amsterdamie, to zapewne szerokość fasady. Jeśli mają użytkowe poddasza (mansardy), jak w Paryżu to zapewne liczba pięter nie licząc dachu. A jeśli z ostatnich kondygnacji wystają im powszechnie pręty zbrojeniowe, jak w Meksyku to prawdopodobnie dlatego, że od nieukończonych budynków pobiera się niższe podatki.  

Nietrudno również dostrzec, że współczesne budynki – nawet te reprezentacyjne – są dużo uboższe w detal architektoniczny i ornamenty niż budynki historyczne. Zamiast zdobionych kolumn, pilastrów, gzymsów i ozdobnej stolarki starają się wyróżniać czystą formą, światłem i kolorem. Dlatego ściany współczesnych budynków są zazwyczaj pozbawione ozdób a ich monotonię przełamują uskoki w elewacji, zróżnicowanie faktur, ciekawy kolor lub niesymetryczne rozmieszczenie okien. Dobrym tego przykładem jest siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – autorstwa Thomasa Phifera – które powstaje właśnie na placu Defilad, w sąsiedztwie Pałacu Kultury.   

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Źródło: pracownia Thomas Phifer and Partners. Render: Beauty and the Bit. Za zgodą MSN 

To samo muzeum zaprojektowano wg bardziej klasycznych środków architektonicznych, to wyglądałoby jak gmach warszawskiej Zachęty albo jak głośny niedawno projekt Marty i Tomasza Gerasów z pracowni Architektura Klasyczna. Różnica jest trudna do przeoczenia. Historyzująca architektura cechuje się pełniejszą symetrią i bardziej rozrzeźbioną, maksymalistyczną fasadą. 

Projekt elewacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w stylu historyzującym  

Źródło: Pracowania projektowa Architektura Klasyczna za zgodą autorów 

Podażowa i popytowa teoria minimalizmu w architekturze 

Minimalizm w architekturze trwa już bardzo długo i ma globalny zasięg. Wystarczy spojrzeć na przedwojenne gmachy muzeów narodowych w Warszawie i Krakowie, na których sztukaterii próżno szukać. Podobnie jak w przypadku Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku czy siedziby Kongresu Narodowego w Brasilii. Jeśli tak, to być może minimalizm w architekturze nie jest wyłącznie kwestią mody czy gustu inwestorów (brak popytu na „bogaty” wystrój budynków) – z natury przemijających – ale ma głębsze uzasadnienie ekonomiczne. Na przykład takie, że detal architektoniczny i sztukaterie są kosztownym i pracochłonnym dziełem rzemiosła. W XIX wieku nie było to problemem, ponieważ praca ludzka była czymś zasadniczo tanim. Jednak z biegiem czasu, w wyniku postępu technologicznego praca zyskała znacznie na wartości. Wprawdzie ludzie nie stali się bardziej biegli w rzeźbieniu kolumn i pilastrów, ale pracując przy taśmie produkcyjnej byli w stanie wytwarzać znacznie więcej wartościowych dóbr niż wcześniej. Płace w fabrykach wzrosły w stosunku do zakładów rzemieślniczych a tworzenie detali architektonicznych przestało się opłacać. Proces ten ma nawet swoją nazwę – efekt Baumola.  

Mielibyśmy dobrą teorię, gdyby nie fakt, że efekt Baumola prawdopodobnie nie dotyczył detalu architektonicznego. Wbrew pozorom wykonywanie takich ornamentów już od początków XIX w. nie jest czysto rzemieślnicze, ale podlega mechanizacji i produkcji masowej np. rzeźbienia za pomocą maszyn do punktowania oraz odlewania w formach. Postęp techniczny w tym względzie wcale się zresztą nie skończył wraz z nastaniem minimalizmu w architekturze. Dziś wywarzanie nawet najbardziej skomplikowanych ornamentów architektonicznych wykonywane w sposób w pełni zrobotyzowany przy minimalnym udziale człowieka – np. przez firmę Monumental Labs. W USA trwa zaś właśnie budowa rozrzeźbionej gotyckiej kaplicy zakonu Karmelitów, której detale wytwarzane są w całości za pomocą frezarek CNC – proces ten można obejrzeć tu. Innymi słowy, choroba kosztów nie jest obecnie ani w przeszłości głównym powodem porzucenia ornamentów w architekturze. Czyli wracamy do popytowej teorii minimalizmu. Zrezygnowaliśmy ze zdobień, ponieważ stały się one niemodne, w złym guście i z jakiegoś – trudnego do określenia – powodu ta preferencja estetyczna trwa już od blisko stu lat, przynajmniej wśród elit.    

Oznacza to, że nie ma zapewne głębokiego ekonomicznego uzasadnienia dla minimalizmu w architekturze. Nie jesteśmy zatem skazani na ten styl i z biegiem czasu zostanie on zapewne zastąpiony przez coś innego – bardziej maksymalistycznego, choć niekoniecznie historyzującego. Detal architektoniczny i ornament nie musi bowiem powtarzać estetyki mającej swoje korzenie w antyku. Dobrym tego przykładem są projekty z pracowni Fiszer Atelier 41, która jest m.in. odpowiedzialna (wspólnie z AMC Chołdzyński) za siedzibę warszawskiej giełdy z bardzo oryginalnym detalem. Nie znaczy to zarazem, że minimalizm w architekturze nie może być piękny, ani że projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nam się nie podoba (mamy w tej sprawie sprzeczne opinie). Cenimy jednak różnorodność i nie bylibyśmy zadowoleni, gdyby miasta przyszłości z powodów ekonomiczny zabudowane zostały w duchu minimalizmu. Na szczęście taki scenariusz jest mało prawdopodobny.   

Przykład nowoczesnego detalu architektonicznego 

Centrum Giełdowe w Warszawie, arch. S.Fiszer i A.Chołdzyński 

Źródło: Panek, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons 

Esej został zainspirowany przez artykuł Samuela Hughesa w „Works in Progress”

 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Nieobecność amerykańskiego i brytyjskiego rynku przy wręcz braku istotnych publikacji w kalendarzu makro zrobiły swoje – zmienność na rynkach była mocno ograniczona. EUR-USD na chwilę cofnął się do 1,0850 w reakcji na wypowiedzi bankierów EBC (Villeroy i Lane), którzy w zasadzie potwierdzili, że w przyszłym tygodniu EBC obniży stopy procentowe. W tym tygodniu kluczowe będą inflacyjne dane (flash odczyt dla Niemiec w środę, strefy euro w piątek), które pomogą w rozgrywaniu scenariuszy co do dalszych obniżek EBC. Z kolei rentowności amerykańskich obligacji praktycznie się wczoraj nie zmieniły. Ciekawiej sytuacja wygląda na niemieckich Bundach – rentowność 10-latki odbiła się od istotnego krótkookresowego poziomu oporu 2,60% wychodząc w dół techniczną formacją głowy i ramion, co świadczy na razie o braku siły rynków do pokonania tych poziomów. Dziś ponownie mało interesujący dzień w kalendarzu - prawdopodobnie zobaczymy kontynuację wczorajszych ruchów. 
  • POLSKA: Tak samo na rynku polskich aktywów wiało wczoraj nudą. Złoty przy niskiej płynności próbował zejść poniżej swoich istotnych poziomów wsparcia (odpowiednio 4,25/EUR, 3,91/USD), lecz daremnie. Do ich trwałego pokonania potrzebny będzie nowy impuls, który może przynieść środowy, wstępny odczyt polskiej inflacji za maj. Z kolei na rynku polskich obligacji widzieliśmy lekką korektę po osiągnięciu tegorocznych szczytów z kwietnia (5,85% na 10-latce). W krótszym okresie może się ona wydłużyć, ale bazowa presja na spadek cen polskich obligacji pozostaje wysoka. Przebicie powyższych poziomów da wolną drogę do wzrostu rentowności w kierunku 6%. Dzisiaj też podaży dostarczy aukcja zamiany SPW. 

 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter