Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 11.03.2024 3 miesięce temu
Serwis Ekonomiczny

Dziś publikacja "Raportu o inflacji" NBP

Dziś o 10:00 zostanie zaprezentowany nowy „Raport o inflacji” NBP. Wcześniej światło dzienne ujrzą dane o inflacji z Czech, w świetle których inflacja nieznacznie spadła, pozostając blisko 2% r/r.

Wiadomości   

  • PL-RPP: Henryk Wnorowski powiedział agencji Bloomberg, że cięcie stóp procentowych nie jest w tym roku wykluczone. W piątek opublikowano protokół z lutowego posiedzenia RPP, z którego wynika, że członkowie Rady nie są pewni co do kształtowania się inflacji bazowej w obliczu poprawy sytuacji gospodarczej i wysokiego wzrostu wynagrodzeń. Podzielamy te obawy i naszym zdaniem spadki inflacji bazowej zatrzymają się w II połowie br. Cezary Kochalski z kolei powiedział w rozmowie z telewizją Biznes24, że stabilizacja stóp w tym roku jest „całkiem prawdopodobna”.
  • PL-DANE: Wg wstępnego szacunku MRPiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się w lutym na niezmienionym poziomie w stosunku do stycznia (5,4%), za to poniżej prognoz (5,5%).
  • PL-DŁUG: Na aukcji BGK sprzedał 4 serie obligacji FPC o łącznej wartości 1,7 mld zł (razem ze sprzedażą dodatkową), przy popycie wynoszącym 4,2 mld zł. 
  • EZ-STOPY: Prezes Banku Francji i członek Rady Prezesów EBC powiedział, że bardzo prawdopodobne jest, że EBC obniży stopy wiosną, czyli w kwietniu lub czerwcu. Dzień wcześniej prezes EBC C. Lagarde wskazywała na czerwiec jako na moment obniżki, Villeroy z kolei plasuje się wśród frankfurckich gołębi.
  • US-DANE: W amerykańskim sektorze pozarolniczym przybyło 275 tys. miejsc pracy, powyżej prognoz zakładających wzrost zatrudnienia o 200 tys. etatów. Tym niemniej, dane te zostały odebrane jako słabe z uwagi na dużą ujemną rewizję zatrudnienia w poprzednim miesiącu (o 150 tys.), wzrost stopy bezrobocia z 3,7 do 3,9% (nowe cykliczne maksimum) oraz relatywnie niski wzrost płac (+0,1% m/m zamiast 0,3%). W przeciwieństwie do odczytów sprzed miesiąca, przybliżają one moment pierwszej obniżki stóp Fed.
  • CN-DANE: W Chinach formalnie skończyła się deflacja – inflacja CPI odbiła z -0,8% w styczniu do +0,7% r/r w lutym. Inflacja PPI z kolei utrzymała się na ujemnym terytorium i wyniosła -2,7% r/r wobec -2,5% r/r w lutym. Był to wynik, odpowiednio, wyższy i niższy od prognoz. Zaskoczenie w CPI nie zmienia faktu, że środowisko w Chinach pozostaje deflacyjne. 

Komentarz rynkowy

Cięcia stóp są znów w modzie. M.in. dzięki neutralnemu w gruncie rzeczy wystąpieniu J. Powella w Kongresie, gołębiemu posiedzeniu EBC oraz słabym danym z amerykańskiego rynku pracy wyceny stóp w euro i dolarze przesunęly się w ostatnich 2 tygodniach o ok. 25 pb w dół, z czerwcem jako momentem pierwszej obniżki. O ile wspomniany czerwiec wydaje się coraz bardziej konsensusem, o tyle nic we współczesnej bankowości centralnej nie jest dane na zawsze. Marzec zaczyna się zapowiadać tak gołębio, jak jastrzębi był luty, ale to mogą wywrócić dane. W rozpoczynającym się tygodniu będą to niemal wyłącznie publikacje danych makro ze Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem inflacji CPI (wtorek) i PPI (czwartek). Ponadto, w najbliższych dniach zostaną opublikowane pierwsze dane o koniunkturze w USA w marcu (przemysł w okręgu NY i konsument wg Uniwersytetu Michigan, obydwa w piątek) oraz twarde dane na temat aktywności ekonomicznej w lutym (czwartek – sprzedaż detaliczna, piątek – produkcja przemysłowa). 
4,30 jako poziom wsparcia na EUR-PLN pozostaje niewzruszony i żadne z wydarzeń mijającego tygodnia nie było w stanie doprowadzić do jego trwałego złamania. Wobec uporczywej obrony 4,30 bykom pozostaje tylko pocieszać się umocnieniem złotego do wąskiego i szerokiego koszyka porównywalnych walut. Na rynku obligacji o takie zniuansuwanie już trudniej, w ostatnich dniach bowiem spready pomiędzy rentownościami polskich i zachodnich obligacji wzrosły o 15 pb w środku na długim końcu krzywej i 25 pb na krótkim końcu. Wynika to głównie z rozbieżnych oczekiwań co do kolejnych ruchów NBP i głównych banków centralnych. Ostatnie posiedzenie RPP i konferencja prezesa Glapińskiego wypłukały bowiem pewne rezyduum oczekiwań cięć stóp w Polsce, podczas gdy na rynkach bazowych, jak wspomniano, dominującym tematem stały się cięcia. Retoryka RPP naprawdę nie pozostawia dużo przestrzeni, by takowych spodziewać się w Polsce. Dlatego wieńczące ten tydzień krajowe dane o inflacji nie będą przełomowe, nawet jeśli zaskoczą w dół (jak w zeszłym tygodniu te z Węgier).  

Stawki FRA 6x9 (%)

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Kurs dolara (DXY)

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Spread między rentownościami polskich i amerykańskich obligacji skarbowych (pb)

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Przegląd nadchodzących danych

15 marca, piątek

  • Inflacja CPI. Oczekujemy spadku inflacji w lutym do 3,2% r/r z 3,9% r/r w styczniu, podobnie jak konsensus. GUS opublikuje odczyty inflacyjne równocześnie za styczeń i luty, ale już w oparciu o zaktualizowane wagi biorące pod uwagę najnowszą strukturę konsumpcji gospodarstw domowych. Mechanika zmian wag i ich wpływ na finalne dane są trudne do przewidzenia, ale widzimy większe prawdopodobieństwo, że przyniosą one rewizję wstępnego styczniowego odczytu (3,9% r/r) w dół. Z kolei luty przyniesie dalszy spadek inflacji w czym mocno pomaga jeszcze wysoka baza odniesienia z ubiegłego roku, zamrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych czy kontynuacja zerowego VATu na żywność. W lutym ceny paliw poszły w górę (ok. 4% m/m), ponownie niższym tempem wzrostu mogą zaskoczyć ceny żywności. Dalej spadała inflacja bazowa (wg naszych prognoz do 5,5% r/r).

Inflacja CPI vs. bazowa (% r/r)

Źródło: GUS, NBP, Analizy Pekao

  • Saldo rachunku bieżącego za styczeń. Spodziewamy się nadwyżki w wysokości 1,1 mld EUR, konsensus jest nieco wyżej (1,4 mld EUR). Z początkiem roku wrócimy do nadwyżki na rachunku bieżącym, ale głównie dzięki sezonowemu odbiciu salda handlowego. To będą jednak niższe nadwyżki niż rok temu, co stanowi wstęp do spodziewanego pogorszenia salda bieżącego w całym 2024 r. Rok do roku nominalne dynamiki eksportu oraz importu dalej pod kreską (zakładamy odpowiednio -6,4% oraz -3,0%), choć jest duża szansa na pierwszą od roku wyższą dynamikę importu niż eksportu. Transfery środków z KPO nie są uwzględniane w rachunku bieżącym (są notowane w rachunku kapitałowym oraz finansowym).

Saldo obrotów bieżących (% PKB)

Źródło: GUS, NBP, Analizy Pekao

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znaduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter