PKB przyspiesza, ale to nie jest boom konsumpcyjny
Konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7% r/r w 2kw 2024, czyli prawie tyle samo w pierwszym kwartale i rozczarowująco wolno biorąc pod uwagę ok. 12% tempo wzrostu realnych dochodów gospodarstw domowych w tym okresie. In plus zaskoczyły natomiast inwestycje, choć na razie nie mają one trwałych fundamentów.
Tempo wzrostu PKB w 2kw 2024 było zaskoczeniem dla ekonomistów. Wyniosło 3,2% r/r - co potwierdził dziś w drugim odczycie GUS. Oczekiwania były dużo niżej (2,8% r/r) co wynikało ze słabych odczytów sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w tym okresie. Dziś poznaliśmy strukturę wzrostu w drugim kwartale a tym samym i źródło pozytywnego zaskoczenia. I okazało się, że nie była nim konsumpcja prywatna, która - jak już wskazaliśmy na początku - nie odnotowała przyspieszenia względem 1kw 2024. In plus zaskoczyła natomiast konsumpcja publiczna oraz inwestycje. Ta pierwsza wzrosła o 10,7% r/r i jest trudna do prognozowania, gdyż nie ma dobrych korelatów (takich jak sprzedaż detaliczna dla konsumpcji prywatnej). Jest to przybliżona miara wielkości sektora publicznego, który w ostatnim czasie dynamicznie rośnie za sprawą m.in. podwyżek płac w budżetówce oraz zbrojeń. Ten efekt niedługo się wyczerpie, ale stanie się to nieco później niż nam się dotąd wydawało.
Kolejnym źródłem zaskoczenia były inwestycje. Po spodziewanym przez nas spadku o 2% w pierwszym kwartale, nieoczekiwanie wzrosły o 2,7% w drugim kwartale. Czemu "nieoczekiwanie"? Ponieważ dane z sektora przedsiębiorstw nie pokazują odbicia inwestycji prywatnych - wręcz przeciwnie. Z kolei wydatkowanie funduszy unijnych nie sugeruje wzrostu inwestycji publicznych - podobnie jak producja budowlana. Być może chodzi więc o inwestycje militarne, które faktycznie rosną a wymukają się statystyce publicznej. Nie bylibyśmy jednak zdziwieni, gdyby przy kolejnej rewizji dynamika inwestycji została obniżona na rzecz zapasów, które w 2kw 2024 wg GUS dość mocno spadły odejmując 1,1 pkt. proc. od wzrostu gospodarczego.
Wzrost PKB (% r/r) i jego struktura w ostatnich kwartałach, pkt proc.
Źródło: GUS
Podsumowując, w Polsce trwa ożywienie gospodarcze napędzane popytem wewnętrznym, ale mimo szybkiego wzrostu dochodów gospodarstw domowych nie mamy do czynienia z boomem konsumpcyjnym. Do wzrostu dokładają się inwestycje, ale ich wzrost nie ma jak na razie solidnych podstaw. Podtrzymujemy naszą prognozę, że dynamika PKB osiągnie 3,0% r/r w całym 2024 r. i w przyszłym roku przyspieszy do 4,3% r/r ze względu na odblokowanie funduszy unijnych.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.