Coraz żwawsze zakłady o obniżki stóp w USA
Ten tydzień upłynie pod znakiem istotnych danych z USA (produkcja, sprzedaż) oraz pierwszych publikacji PKB uwzględniających ostatni kwartał roku (w Chinach i Niemczech). W kraju pojawi się szereg publikacji wskaźników inflacji - dziś finalny szacunek CPI, jutro inflacja bazowa, a w piątek PPI.
Najważniejsze dziś
Dziś o 10:00 poznamy finalne dane o polskiej inflacji CPI za grudzień – zgodnie ze wstępnym szacunkiem ceny konsumpcyjne wzrosły o 6,1% r/r. Na rynkach bazowych mniejsze obroty ze względu na nieobecność amerykańskich inwestorów (święto w USA - Dzień Martina Luthera Kinga). Dziś startuje Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
Wiadomości
- PL-NBP-DANE: Nadwyżka na rachunku bieżącym w listopadzie wyniosła 1,33 mld EUR wobec konsensusu nadwyżki 1,6 mld EUR. Eksport w listopadzie spadł nominalnie o 2,1% r/r, a import zmniejszył się o 8,0% r/r. Listopad był drugim miesiącem z rzędu wysokiej nadwyżki na saldzie obrotów bieżących. Jej źródłem ponownie sezonowy skok na saldzie dochodów pierwotnych (transfery unijne). Jednakże, saldo handlowe pozostało na plusie - dalej w dużym stopniu przyczynia się do tego odwrócenie negatywnego szoku terms-of-trade z ubiegłego roku. W listopadzie nominalnie import rok do roku dalej spadał blisko w dwucyfrowym tempie. Eksport radzi sobie lepiej, choć ciągle daje znać o sobie słabość głównych polskich partnerów handlowych, szczególnie Niemiec.
- PL-RPP: Członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska nie spodziewa się w tej chwili ani obniżek, ani podwyżek stóp procentowych; w jej ocenie trzeba poczekać do marcowej projekcji. Wskazała, że trudno powiedzieć kiedy Rada mogłaby wrócić do obniżek stóp. Z kolei członek RPP Ireneusz Dąbrowski powiedział, że jeżeli rząd zrezygnuje po I poł. 2024 r. z mrożenia cen energii (obowiązują do czerwca) i zerowego VATu na żywność (obecnie do marca), to możliwe do rozważenia mogą być podwyżki stóp lub rozpoczęcie zacieśniania ilościowego.
- EZ-EBC: Szefowa EBC Christine Lagarde poinformowała, że EBC rozpocznie obniżanie stóp procentowych, gdy nabierze pewności, że inflacja jest na drodze do osiągnięcia celu na poziomie 2%.
- US-DANE: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w grudniu spadły o 0,1% m/m i wzrosły o 1% r/r. Analitycy spodziewali się, że ceny producentów wzrosną odpowiednio o 0,1% m/m oraz 1,3% r/r.
Komentarz rynkowy
Stromizna amerykańskiej krzywej dochodowości zbliża się do poziomów z przełomu października i listopada zeszłego roku a pod pewnymi względami (krótki koniec relatywnie do 30-latki) jest już nawet większa. Głównym silnikiem napędzającym stromienie krzywej w USA były w ostatnich dniach spadki stóp na krótkim końcu. Rentowność tamtejszej 2-latki tąpnęła w zeszłym tygodniu o 25 pb, odzwierciedlając solidne przeszacowanie przyszłej ścieżki stóp. Rynek jest już na tyle przekonany o cięciach stóp Fed w najbliższych miesiącach, że nawet niezbyt dobry z tego punktu widzenia odczyt CPI został zasadniczo zignorowany na rzecz na ogół mniej ważnych danych PPI.
Stromizna krzywej dochodowości w USA (pb)
Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao
Stan gry na dziś jest taki, że rynek spodziewa się już siedmiu obniżek stóp Fed na przestrzeni roku i widzi dno zbliżającego się cyklu tuż powyżej 3%. Jednocześnie, dobra forma gospodarki USA i zwyczajowa lista zastrzeżeń (zadłużenie w ogólności, kwestie fiskalne w szczególności) sprawiają, że długi koniec krzywej stoi w miejscu. Możemy sobie z łatwością wyobrazić kontynuację stania w miejscu nawet w scenariuszu z krótkimi stopami w okolicy 3%. Przeszacowanie oczekiwań co do dolarowych stóp było znacznie większe niż w przypadku stóp w EUR, ale nie widać tego na rynku FX – osłabienie dolara było minimalne i kursowi EUR-USD daleko do niedawnych maksimów. Najbliższe tygodnie będą dla tej pary ważnym testem, przy czym my jesteśmy konstruktywni wobec euro, choć nie z uwagi na prognozowane zmiany stóp procentowych. W tym tygodniu z kolei dalej będziemy skupiać się na gospodarce USA – na pierwszym planie publikacje ze sfery realnej i pierwsze wskaźniki koniunktury za styczeń oraz wystąpienia przedstawicieli Fed. O perspektywach stóp EBC możemy dowiedzieć się z wystąpień C. Lagarde.
Zmiana stóp Fed i EBC oczekiwana przez rynek na przestrzeni kolejnego roku (pb)
Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao
Polska aktywa straciły część blasku – pierwszy pełny tydzień 2024 r przyniósł osłabienie złotego i szersze spready w stosunku do amerykańskich papierów skarbowych w większości segmentów krzywej. Generalnie jednak polskie obligacje skarbowe wydają się być w cenie, zwłaszcza relatywnie do swapów. Rynek nie zreplikował na krótkim końcu polskiej krzywej ruchów widocznych na rynkach bazowych (zwłaszcza w USA) i obniżki stóp się nie przybliżyły. Jest to spójne z jastrzębią retoryką NBP. W tych warunkach można zadać sobie pytanie, dlaczego złoty nie jest mocniejszy. Być może jastrzębi NBP został już wyceniony. Być może nie da się bardziej umocnić złotego w kategoriach nominalnych na samych tylko nominalnych stopach procentowych. Najbliższy tydzień z licznymi publikacjami krajowych danych, ale pod dyktando rynków bazowych.
Wybrane stawki PLN FRA (%)
Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.