Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 30.09.2024 4 tygodnie temu

Ciekawy tydzień makro zaczniemy od przyspieszenia krajowej inflacji

Zaczynamy tydzień z krajowym odczytem inflacji CPI za wrzesień – spodziewamy się jej wzrostu do 4,9% r/r (konsensus 4,8%). Kolejne dni będą również obfite w publikacje makro, m.in.: posiedzenie RPP z brakiem zmiany stóp procentowych czy piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Wiadomości

  • PL-BUDŻET: W weekend rząd przyjął szereg poprawek w przyszłorocznym budżecie, związanych m.in. z odbudową zniszczeń po powodzi. Limit deficytu się nie zmienił i wynosi wciąż 289 mld zł. Środki na obudowę będą pochodzić z przesunięć wydatków w innych obszarach oraz funduszy UE. Minister Finansów A.Domański przyznał jednak, że dochody podatkowe w 2024 rosną wolniej niż rząd zakładał (brakować ma nawet 40 mld zł) i wzrosło prawdopodobieństwo nowelizacji budżetu na ten rok.    
  • DE-DANE: Niemieckie bezrobocie we wrześniu utrzymało poziom 6,0%, czyli stabilny poziom od czerwca br. Liczba bezrobotnych osiągnęła 2,82 mln co jest najwyższą wartością od października 2020 roku – tempo słabnięcia rynku pracy nie słabnie. 
  • EZ-DANE: Pierwsze wrześniowe odczyty inflacji w strefie euro zaskoczyły w dół: w Hiszpanii inflacja HICP spadła z 2,4 do 1,7% r/r a we Francji z 2,2 do 1,5% r/r (odpowiednio, 0,2 i 0,4 pkt. proc. poniżej prognoz). Co ważniejsze, spadła też inflacja bazowa. Indeks nastrojów w gospodarce w strefie euro wyniósł we wrześniu 96,2 pkt, lekko poniżej spodziewanych 96,5. Wskaźnik pozostaje od początku roku na właściwie tym samym poziomie, oscylując wokół 96 pkt.  
  • US-DANE: Sierpniowa inflacja bazowa PCE w USA zaskoczyła w ujęciu miesięcznym lekko poniżej konsensusu, wynosząc 0,1% wobec spodziewanych 0,2%. Poniżej oczekiwań okazały się także wskaźniki dochodów i wydatków Amerykanów, odpowiednio 0,2 vs 0,3% oraz 0,2 vs 0,4%, w ujęciu miesięcznym. Z kolei finalny odczyt indeksu koniunktury konsumenckiej Uniw. Michigan był sporo wyższy niż wstępny tydzień wcześniej i wyniósł 70,1 pkt. (najwięcej od kwietnia br.). Niższy odczyt inflacji PCE może zwiększać oczekiwania na cięcie stóp o 50 pb na posiedzeniu FOMC w listopadzie, ale w ujęciu rocznym inflacja pozostaje powyżej celu (2,7%). 
  • CN-DANE: Indeksy koniunktury PMI w Chinach wg Caixin okazały się nieco niższe niż oczekiwano. Wskaźnik dla przemysłu obniżył się z 50,4 do 49,3 pkt a dla usług z 51,6 do 50,3 pkt. W tym pierwszym przypadku wynikało to ze spadku nowych zamówień oraz sprzedaży zagranicznej. Obniżył się także wskaźnik dotyczący zatrudnienia oraz cen dóbr finalnych. Podobny wydźwięk miały też szczegóły indeksu dla sektora usługowego, choć tam dekoniunktura jest nieco mniej wyraźna.  

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Pierwsze odczyty inflacji ze strefy euro za wrzesień okazały się znacząco niższe od prognoz (w dodatku z dużym wkładem inflacji bazowej / usług) i jastrzębie z EBC tracą ostatnie wymówki, żeby nie popierać cięć stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów. Aktualne wyceny rynku zaczynają to odzwierciedlać – październik i grudzień mają przynieść cięcia stóp po 25 pb a przyszły rok dołożyłby jeszcze pięć takich ruchów. Zważywszy na to, gdzie może znajdować się stopa neutralna dla strefy euro (np. 1,5%), to potencjalnie wciąż za mało. Co ciekawe, ostatnie dostosowania w oczekiwaniach dotyczących cięć stóp w strefie euro dokonały się bez udziału rynku FX. Nie jesteśmy pewni, dlaczego euro nie osłabiło się w ostatnich dniach. Być może wynika to z faktu, że dysparytety stóp procentowych między strefą euro i Stanami Zjednoczonymi nie zmieniły się a rynek traktuje spodziewany gołębi skręt EBC jako część szerszego trendu obejmującego tez inne banki centralne, w tym Fed. Skoro tak, to dla głównych par walutowych wiele się nie zmienia. Naszym zdaniem taka zagrywka ma ograniczony potencjał i rynki przestaną traktować obydwa banki centralne podobnie, bo nie są w tej samej sytuacji (EBC jest w gorszej). Temat europejskiej inflacji jest już w dużej mierze zgrany i dzisiejsze dane z Niemiec raczej nie wpłyną znacząco na rynki. Ciekawie za to zapowiada się końcówka tygodnia z uwagi na publikację comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nie wiemy oczywiście, jaki będzie jego wydźwięk, ale po serii gorszych raportów i gołębim skręcie banków centralnych rynek nie jest spozycjonowany na pozytywne zaskoczenie.   
  • POLSKA: W piątek na rynku złotego niewiele się działo. EUR/PLN oscylował w okolicach 4,27 a USD/PLN 3,82. Obniżyły się natomiast rentowności POLGBs, o 5pb w przypadku 10-latki. Inwestorzy mogą mieć jednak wątpliwości co do potencjału dalszego rajdu polskiego długu w niezbyt korzystnym otoczeniu fiskalnym. W weekend minister finansów A.Domański przyznał, że dochody podatkowe są niższe niż oczekiwano i wzrosło prawdopodobieństwo nowelizacji ustawy budżetowej na 2024, czyli zwiększenie deficytu na ten rok. Nie widzimy wprawdzie ryzyka by Ministerstwo Finansów napotkało trudności w sfinansowaniu zwiększonych potrzeb pożyczkowych (popyt na aukcjach pozostaje duży), ale perspektywa dodatkowej podaży obligacji może skłonić inwestorów do ich wyprzedaży. Dlatego w tym tygodniu spodziewamy się wzrostu rentowności POLGBs. Złoty będzie oscylował w dotychczasowym kanale wahań, dopóki nie pojawią się powody do rewizji ścieżki stóp NBP. Najwcześniej nastąpi to naszym zdaniem wraz z publikacją nowej projekcji inflacyjnej banku w listopadzie, jeśli – tak jak się spodziewamy – odsunie powrót inflacji do celu dalej w przyszłość.  

Przegląd nadchodzących danych 

30 września, Inflacja CPI (wstępne) wrzesień, Pekao: 4,9% r/r Konsensus: 4,8% r/r  

Inflacja CPI podskoczy we wrześniu w okolice 5% r/r, a inflacja bazowa wyraźnie przekroczy barierę 4%. Główna zasługa w tym efektu bardzo niskiej bazy odniesienia na wielu frontach. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej. Z drugiej strony presję inflacyjną mocno obniżają niższe ceny paliw. 

2 października, Decyzja RPP ws. stóp procentowych, Pekao: 5,75% Konsensus: 5,75% 

Mimo niedawnej zmiany nastawienia RPP na bardziej gołębie jest jeszcze o wiele zbyt wcześnie na cięcia stóp procentowych. Zwłaszcza, że wzrost płac jest cały czas dwucyfrowy a inflacja bazowa zakotwiczyła się prawdopodobnie powyżej celu. Dlatego spodziewamy się ostrożnego wydźwięku komunikatu po październikowym posiedzeniu RPP oraz powściągliwego przekazu prezesa NBP na konferencji prasowej dzień później.    

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter