Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 15.11.2024 6 dni temu

Inflacja potwierdzona "na piątkę". Utrzymuje się wysoka presja w usługach

W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką (CPI) za październik na poziomie wstępnego szacunku, czyli równe 5,0% r/r. Utrzymuje się wysoka presja inflacyjna w sektorze usług.

W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką (CPI) za październik na poziomie wstępnego szacunku, czyli równe 5,0% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 0,3%.

Struktura inflacji (%r/r, pkt. proc.)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Patrzymy na szczegóły i widzimy utrzymanie dotychczasowych tendencji:

  • ceny żywności wzrosły w październiku o 0,7% m/m, więcej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowości. To dalej efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów, szczególnie owoców. Wraz z końcem krajowego sezonu i wzrostem importowanych owoców i warzyw ten problem będzie stopniowo zanikał, choć ryzykiem są niekorzystne warunki pogodowe wśród eksporterów żywności (np. patrz obecne gwałtowne ulewy w południowej Hiszpanii). Pozostałe produkty spożywcze w październiku z lekką przewagą wzrostów cen, a na uwagę zasługuje trwający rajd na cenach masła (+3,9% m/m w samym październiku, +18,2% od początku roku). Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. Od początku 2024 r. jego cena spadła już o 28%.

Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

  • inflacja bazowa lekko obniżyła się w październiku do ok. 4,1% r/r. Zwraca uwagę utrzymujące się na "płaskowyżu" momentum inflacji usług. Cała inflacja bazowa będzie jeszcze przez dłuższy czas podwyższona – ze względu na przekładające się "lepko" na inflację nadal wysokie koszty pracy oraz domykającą się lukę popytową przy rozpędzającej się polskiej gospodarce w 2025 r.
  • z kolei stabilne ceny surowców przemysłowych czy energetycznych utrzymują nisko presję inflacyjną towarów, szczególnie tych klasyfikowanych do inflacji bazowej (czyli nie licząc żywności, paliw oraz nośników energii)

Inflacja CPI - wkład towarów i usług (%r/r, pkt. proc.)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

  • nowa kolekcja jesienna podbiła w październiku ceny odzieży i obuwia o 3,4% m/m, jak co roku
  • systematycznie rosną ceny związane z użytkowaniem mieszkania - od początku roku zaopatrywanie w wodę podrożało już o 12%, usługi kanalizacyjne o ponad 10%, energia cieplna o 5,5%
  • konsekwentnie już od połowy 2023 r. spadają ceny samochodów osobowych. W tym roku to już obniżka o 5,5%
  • standardowo jak co październik, ceny w kategorii "edukacja" poszły w górę, tym razem o 2,1% m/m

No dobrze, a jakie widzimy perspektywy dla polskiej inflacji w dłuższym terminie? Inflacja konsumencka do końca roku będzie się utrzymywać blisko 5% r/r, choć w listopadzie nieznacznie się obniży, ze względu na efekt wysokiej bazy odniesienia. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy kolejne przyspieszenie inflacji (do prawie 6% w I kwartale), m. in. ze względu na dalsze odmrażanie cen energii oraz niską bazę odniesienia. Przy tym, coraz więcej słyszymy głosów z rządu mówiących o chęci dalszego mrożenia cen energii z początkiem 2025 r. Jednakże, nawet jeżeli te zapowiedzi się ziszczą to efekt niskiej bazy będzie tak silny, że nie uciekniemy od zbliżenia się inflacji w I kwartale blisko 6% r/r. Szczegóły propozycji mrożenia MF mamy poznać w przyszłym tygodniu. Z kolei od drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe tąpnięcie w dół w okolice 4,0-4,5%. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2026 r.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter