Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 26.03.2025 3 dni temu

Alarm w danych o bezrobociu odwołany

Przed nami spokojny dzień. Z danych warto zwrócić uwagę jedynie na odczyt zamówień na dobra trwałe w USA.

Wiadomości

  • PL-DANE: Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,4% wobec 5,4% miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5%. Tym samym, stopa bezrobocia w lutym pozostała bez zmian wobec stycznia, również w ujęciu odsezonowanym. Dzisiejszy odczyt jest zgodny z konsensusem zebranym przed wstępnym szacunkiem.
  • PL-NBP-OPINIA: W średnim okresie inflacja w Polsce zmierza do celu, niezależnie od przeszkód po drodze - poinformował członek zarządu NBP, Artur Soboń.
  • PL-RZĄD: Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. przekierowania do 30 mld zł z KPO na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Fundusz ma ruszyć w III kw. i będzie nim zarządzać BGK.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 27 marca obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0127, PS0130, WZ0330, DS0432, DS1034, WS0437.
  • DE-DANE: Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w marcu 86,7 pkt. wobec 85,3 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 85,2 pkt. Odczyt był zgodny z konsensusem.
  • US-DANE: Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w marcu do 92,9 pkt. z 98,3 pkt. miesiąc wcześniej - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 94,2 pkt. Z kolei sprzedaż nowych domów w USA w lutym wyniosła 676 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 682 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 664 tys. Natomiast wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w marcu wyniósł -4 pkt. wobec +6 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie +8 pkt.

Pochwała konfliktu 

Każdy z nas chciałby zapewne pracować w miejscu o miłej atmosferze, w której ludzie życzliwie się do siebie odnoszą, chętnie i często chwalą za dobrze wykonaną pracę; jeśli zaś krytykują, to oszczędnie i z dużą wrażliwością. Pracodawcy zdają sobie z tego na ogół sprawę i, chcąc przyciągnąć ludzi o wysokich talentach, starają się zapewnić im przyjazne miejsce pracy (zdajemy sobie sprawę, że nie jest to reguła). Wiele wskazuje jednak na to, że pewna doza konfliktu w relacjach zawodowych sprzyja odnoszeniu sukcesu.

Niedawno natknęliśmy się na dwa artykuły naukowe, które to dobrze ilustrują. Autorzy pierwszego z nich – Ch.Flinn, P.Todd oraz W.Zhang analizują unikalne dane z niemieckiego badania SOEP aby dowiedzieć się, jaki jest wpływ różnych cech osobowości z tzw. Wielkiej piątki na sukces zawodowy mierzony prawdopodobieństwem utrzymania zatrudnienia i wysokością osiąganych zarobków. Rozpoczynają od spostrzeżenia, że rozkład wspomnianych cech różni się w zależności od płci. Kobiety są na ogół bardziej sumienne, ekstrawertyczne, ugodowe i otwarte na doświadczenie, zaś mężczyźni bardziej rozproszeni, introwertyczni, gotowi do konfliktu oraz stabilni emocjonalnie. Prawidłowość ta w różnych społeczeństwach ma różne nasilenie, ale jest często obserwowana. W Niemczech rozkład wspomnianych cech wg płci w przedstawia wykres poniżej.

Nasilenie wielkiej piątki cech osobowości wg płci w Niemczech w badaniu GSOEP 

 

Uwaga: zielone słupki – mężczyźni, przezroczyste - kobiety

Źródło: Macrobond, S&P Global, Pekao Analizy 

Autorzy badania dowodzą, że niektóre z tych cech osobowości są szczególnie poszukiwane na rynku pracy i nagradzanie wyższymi płacami. Konkretnie:

  • Osoby wyjątkowo sumienne (jedno odchylenie standardowe w górę od mediany) mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe przeciętnie o 2,5% w przypadku mężczyzn i 1,2% w przypadku kobiet w stosunku do osób o przeciętnym poziomie tej cechy (kontrolując szereg innych czynników sukcesu na rynku pracy, w tym poziom inteligencji).
  • Wysoka stabilność emocjonalna procentuje jeszcze bardziej, gdyż osoby nią obdarzone mogą liczyć na wyższą o 4,9% płacę w przypadku mężczyzn i o 3,5% w przypadku kobiet (w stosunku do grupy kontrolnej).
  • Negatywnie na sukces na rynku pracy wpływa natomiast ugodowość, czyli niechęć do konfliktowania się (głównie w negocjacjach płacowych), która wg obliczeń autorów badania obniża otrzymywane wynagrodzenie o 3,3% zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Zarówno sposób oszacowania tych zależności, jak i mechanizm ich działania są zbyt złożone, żeby szczegółowo omówić je w naszym dzienniku (zainteresowanych odsyłamy do oryginalnego artykułu). Tym niemniej, autorzy w przekonujący sposób dowodzą, że (zbyt) ugodowe nastawienie jako pracownika jest barierą do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Pewna gotowość do konfliktu jest więc czymś nieodzownym.

Drugie badanie o którym chcielibyśmy wspomnieć, dotyczy konfliktowości ale nie od strony pracownika, ale menadżera. Alberto Chong przeprowadził bardzo sprytne badanie, w którym przeanalizował historię konkursu kulinarnego Masterchef (prowadzonego również w Polsce), którego uczestnicy rywalizują w przygotowaniu jak najlepszych potraw pod presją czasu. Wyróżnikiem tego konkursu jest to, że członkowie jury nie stronią od agresywnej krytyki uczestników. Okazuje się, że taka krytyka działa stymulująco, gdyż kucharze, którzy częściej byli niej poddawani w amerykańskiej wersji konkursu (z udziałem Gordona Ramsaya) mieli statystycznie większą szansę na sukces. Nie jesteśmy pewni, czy ta zasada działa w każdych okolicznościach (prawdopodobnie nie), ale widzimy tutaj przekonujący argument, że element stresu w pracy może być czynnikiem poprawiającym wyniki pracowników i całych zespołów. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Dzień bez ważnych wydarzeń i praktycznie bez zmienności na rynkach: EUR-USD poruszał się w wąskim zakresie wahań scentrowanym na 1,08; główne indeksy giełdowe stały w miejscu; rentowności obligacji skarbowych najpierw wzrosły, by potem spadać i zakończyć dzień na małych minusach. Takie zachowanie rynku FI mogły wesprzeć słabe dane o nastrojach konsumenckich w USA, ale nie jest to czynnik o dużym znaczeniu dla rynków. Wielu inwestorów (słusznie) może mieć wątpliwości co do tego, na ile informatywne są obecnie miękkie dane. Koneserzy analizy technicznej mogą odnotować formację flagi na wykresie dziennym rentowności amerykańskiej 10-latki (wczorajsza zawrotka rentowności dobrze się w nią wpisuje). Tak czy owak, na rynkach nie widać przełomu i dzisiejsza sesja zapowiada się na jeszcze mniej interesującą. Kalendarz publikacji danych makro jest bowiem pusty.
  • POLSKA: Bez większych zmian, ale „bez większych zmian” to nie to samo, co „bez jakichkolwiek zmian”. Wczoraj obserwowaliśmy bowiem kontynuację dwóch świeżych trendów: dalszego umocnienia złotego w ramach pasma wahań i spadku stawek IRS ze szczególnym uwzględnieniem krótkiego końca (co sygnalizuje rozkręcanie zakładów o obniżki stóp NBP). Co ciekawe, obydwa trendy wydają się być w sprzeczności – oczekiwana luźniejsza polityka pieniężna w kraju powinna osłabiać złotego a nie umacniać. Być może jej działanie jest po prostu słabsze od innych czynników (sentymentu wobec polskich aktywów, napływu kapitału, itp.). Marsz rynkowych stóp na południe jest przy tym imponujący – rynki obecnie wyceniają ok. 100 pb obniżek do końca roku i kolejne 50 pb do końca przyszłego roku. To nie są wygórowane oczekiwania, jeśli ktoś postrzega standardowy cykl (25 pb / posiedzenie aż do osiągnięcia stopy docelowej w okolicy 3,5%) jako najbardziej prawdopodobny scenariusz dla RPP. Oznacza to, że dostosowanie na rynku FI jeszcze się nie skończyło. Dziś na rynku powinno być spokojnie (brak wydarzeń w kraju i zagranicą).

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter