Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynek rolny pod lupą | 18.03.2025 2 tygodnie temu
Serwis Ekonomiczny

Perspektywy rynkowe na 2 kwartał 2025r.

Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym jest sytuacja na krajowym rynku maszyn rolniczych w 2024 roku oraz oczekiwania na 2025.

Pobierz raport

 

Zboża

  • W marcu nieco podwyższono prognozy łącznej światowej produkcji pszenicy, głównie pod wpływem lepszych oczekiwań dla Australii. Pomimo korekty w górę poziom zbiorów w sezonie 2024/25 pozostaje niższy od zużycia.
  • Równolegle po raz trzeci raz z rzędu obniżono projekcje dla światowego importu, tym razem o 1% (miesiąc wcześniej o 1,5%). Jest to skutek drastycznego zmniejszenia zakupów przez Chiny w bieżącym roku gospodarczym.
  • Spadek chińskiego importu osłabia perspektywy dla cen pszenicy w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony ich wsparciem powinny być czynniki sezonowe przed kolejnymi zbiorami na półkuli północnej.

Rośliny oleiste

  • Wysoka produkcja soi na świecie stabilizuję sytuację podażową na globalnym rynku oleistych w bieżącym sezonie. Dodatkowo w marcu podwyższono szacunki dla światowej produkcji słonecznika.
  • Wojna handlowa pomiędzy Kanadą a Stanami Zjednoczonymi i Chinami uderzyła w globalny rynek rzepaku. Cła nałożone na Kanadę, która jest głównym eksporterem, powodują presję na ceny kanadyjskiego ziarna, śruty i olejów.
  • Jeśli decyzje dotyczące ceł nie zostaną zmienione należy liczyć się ze zwiększeniem sprzedaży z Kanady do UE, a więc z silniejszą presją na notowania na rynku unijnym. To z kolei mogłoby zneutralizować sezonowe wzrosty cen przed zbiorami.

Wieprzowina

  • Łączne pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej na koniec 2024 roku był niższe o 1% r/r, co osłabia perspektywy dla unijnej produkcji mięsa w najbliższych miesiącach. Polska jest jednym z krajów o najgłębszej redukcji pogłowia.
  • W 2025 roku przewidywane jest odbicie w chińskim imporcie, z czego powinna skorzystać Hiszpania, a pośrednio również inne kraje UE. W samej Unii Święta Wielkanocne, a później sezon grillowy będą sprzyjać ożywieniu popytu.
  • Ewentualne ożywienie popytu na świecie (Chiny), czynniki sezonowe oraz słabe perspektywy dla unijnej produkcji będą wsparciem dla cen mięsa wieprzowego. Notowania pozostaną jednak niższe niż przed rokiem.

Wołowina

  • Spośród głównych producentów żywca wołowego w UE wszystkie kraje, dla których są dostępne dane, odnotowały spadek pogłowia na koniec 2024 roku. Również na poziomie Unii widoczny był trend spadkowy.
  • Eksport poza UE pozostaje siłą napędową cen na unijnym rynku. Na szczególną uwagę zwraca Turcja, która mocno zwiększyła zakupy w UE. Jednym z głównych unijnych dostawców na rynek turecki jest Polska.
  • Słabe perspektywy dla wzrostu pogłowia bydła w UE oraz ożywiony popyt zagraniczny będą silnym wsparciem dla cen. Głównym ryzykiem jest jednak pryszczyca w niektórych krajach Unii i jej ewentualne skutki dla eksportu.

Drób

  • Rośnie unijna produkcja mięsa kurcząt rzeźnych. Od stycznia do listopada br. łączna masa ubojów w UE była wyższa o 6%. Ogniska grypy ptaków generują jednak ryzyko dla stabilności podaży.
  • Na rynkach pozaunijnych utrzymuje się wysoki popyt na europejski drób, który tworzy warunki do rozwoju eksportu ze Wspólnoty. Dodatkowo w samej UE, w krótkim okresie, Święta a następnie sezon grillowy będą wzmacniać popyt.
  • Popyt zagraniczny oraz czynniki sezonowe będą powodowały presję na wzrost cen w 2Q25. Jednak w związku z już wysokim ich poziomem spodziewamy się, że tempo wzrostu będzie ograniczone (kilkuprocentowe).

Mleko

  • W 2024 skup mleka surowego w UE był tylko nieznacznie wyższy r/r (+1%). W 2. kwartale oczekiwany jest sezonowy wzrost produkcji surowca w UE, co będzie oznaczało zwiększenie wolumenu produkcji przetworów.
  • Popyt na produkty mleczne na rynku wewnętrznym UE pozostanie na wysokim poziomie. W przypadku eksportu masła i serów poza UE największym ryzykiem są obecnie groźby amerykańskich ceł na Unię Europejską.
  • Sezonowy wzrost podaży surowca będzie wywierał presję na ceny mleka w skupie w 2Q. Skala spadku będzie raczej ograniczona z uwagi na dość stabilną (r/r) produkcję w całej Unii.

Owoce

  • Spadek zbiorów jabłek w 2024 roku odbija się na poziomie ich zapasów. W sty’25 łączne unijne zapasy były niższe o 5% r/r. Wyzwania podażowe widoczne są też na rynku pomarańczy.
  • Ceny owoców do końca sezonu pozostaną pod presją ograniczeń podażowych, związanych z niższymi zbiorami. W przypadku owoców krajowych istotne znaczenie będzie miał również przebieg pogody w miesiącach wiosenno-letnich.

Warzywa

  • Niższy import warzyw szklarniowych do UE oraz rosnące obroty na rynku wewnętrznym wskazują na  wystarczający poziom podaży. Dodatkowo łagodny koniec zimy sprzyja szybszemu rozpoczęciu rozsad nowalijek.
  • Ciepła zima ograniczyła koszty szklarni, co z kolei powinno przyspieszyć sezonowe spadki cen. W odwrotnym kierunku może jednak oddziaływać susza po okresie zimowym, która generuje ryzyko wzrostu cen warzyw gruntowych.

Maszyny rolnicze

  • W 2024 roku łączna liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce wyniosła 8,6 tys. szt. i była niższa o 17% r/r. Był to trzeci spadek z rzędu. Początek bieżącego roku przyniósł kontynuację spadków – w styczniu liczba rejestracji była niższa o 8% r/r. Na rynku nowych przyczep w 2024 roku obserwowano podobne tendencje. Liczba rejestracji spadła o 14% względem 2023 roku (również 3. rok z rzędu). Z kolei w sty’25 odnotowano lekki wzrost (+1% r/r).
  • Biorąc pod uwagę względną stabilizację sytuacji w rolnictwie, delikatny, ale konsekwentny spadek pesymizmu wśród rolników oraz trwającą dystrybucję środków unijnych spodziewamy się lekkiego odbicia na krajowym rynku nowych maszyn rolniczych w kolejnych miesiącach 2025 roku.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter