Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 21.08.2024 1 tydzień temu

Rozczarowujące, ale na pewno nie słabe dane z krajowej gospodarki

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz produkcja przemysłowa rozczarowały w lipcu. W przypadku płac było to niewielkie odchylenie od konsensusu, które na pewno cieszy RPP - momentum wynagrodzeń powoli wyhamowuje. Jeśli chodzi o produkcję, to odczyt znalazł się wyraźnie poniżej konsensusu, lecz samo przetwórstwo przemysłowe zdaje się pozostawać w stabilnej kondycji.

Rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 10,6% r/r wobec wzrostu o 11,0% r/r w czerwcu. To wynik niższy od konsensusu (10,8%) i naszej prognozy (11,5%). Mimo że lipcowej dynamice płac mocno sprzyjał efekt dni roboczych (+2 dni r/r) uwzględniony w konsensusie prognoz, to analityków zaskoczył głównie trudny do oszacowania efekt premii w wybranych sekcjach gospodarki, a raczej ich braku. Co roku w lipcu ma miejsce wypłata premii w leśnictwie z okazji Dnia Leśnika, które w bieżącym roku co prawda podbiły średnie wynagrodzenie w tej sekcji o 50% m/m, lecz były istotnie skromniejsze niż rok wcześniej. To zaowocowało spadkiem dynamiki rocznej do 0,8% w tej sekcji. Jeszcze istotniejszy wpływ na dzisiejsze zaskoczenie w dół miały nagrody w górnictwie. Lipiec to często miesiąc wpłat nagród z zysku spółek górniczych, które w tym roku miały miejsce w czerwcu. Ograniczony dostęp do informacji w tym zakresie utrudnia analitykom szacowanie, jaka część planowanych wypłat została już poczyniona, stąd lekkie przeszacowanie w prognozach dzisiejszego odczytu. Za sprawą przesunięcia wypłat premii w górnictwie przeciętne wynagrodzenie w tej sekcji spadło o 22,5% r/r i odjęło od dzisiejszego odczytu dla całego sektora przedsiębiorstw około 0,5 pkt. proc.

Nie widzieliśmy też żadnego wyraźniejszego wpływu podwyżki płacy minimalnej od lipca na dzisiejszy odczyt. To było dla nas największym zaskoczeniem, gdyż wpływ styczniowej podwyżki pojawiał się w danych za cały 1Q24. Po dzisiejszej publikacji momentum płac chwilowo zwolniło, lecz w sierpniu lekko odbije po lipcowym dołku, a w najbliższych miesiącach będziemy nadal obserwować odczyty powyżej 10% r/r.

Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw (% r/r) i jej annualizowane momentum (% r/r SA)

 
Źródło: GUS, Pekao Analizy

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lipcu o 0,4% r/r wobec spadku o 0,4% w czerwcu. Jest to wynik spójny z naszą prognozą i konsensusem rynkowym. Według GUS liczba etatów wzrosła o 4 tys. wobec poprzedzającego miesiąca, co jest lekko pozytywnym zaskoczeniem wobec naszej prognozy. Tym samym, nieśmiało formułujemy hipotezę, że czas rozczarowań w danych o zatrudnieniu odchodzi w niepamięć. Na razie trudno mówić tu o jakimkolwiek odbiciu, lecz wygląda na to, że pesymizm pracodawców powoli ustępuje, co przekłada się na stabilizację zatrudnienia. Potrzeba będzie jeszcze kilku miesięcy, abyśmy mogli zobaczyć tu jakikolwiek wyraźniejszy ruch w górę.

Zmiana przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (tys. m/m, odsezonowana)

 
Źródło: GUS, Pekao Analizy

Przemysł

Krajowa produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 4,9% r/r, poniżej konsensusu (7,3%) i naszej prognozy (10,9%) po stagnacji (0,0%) w czerwcu. Kolejny miesiąc sporej wahliwości produkcji przemysłowej to efekt dni roboczych, o którym wspomnieliśmy przy okazji danych o płacach powyżej. Natomiast rozczarowanie wobec konsensusu to rezultat po pierwsze przeszacowania efektu kalendarzowego - w przeszłości przetwórstwo bardziej dynamicznie reagowało dostosowaniem produkcji do liczby dni roboczych, obecnie ich spadki są mniejszą barierą dla produkcji, a tym samym wzrosty nie powodują wyraźnego zwiększenia produkcji. Po drugie, w dół zaskoczyły wybrane sekcje: produkcja energii (ze względu na ciepły i słoneczny lipiec), produkcja urządzeń elektrycznych i produkcja samochodów (możliwe wakacyjne przestoje w fabrykach).

Niemniej, lipcowych danych o produkcji nie można nazwać słabymi. W ujęciu odsezonowanym dynamika roczna przyspieszyła do 2,2% z 1,8% miesiąc wcześniej – oznacza to, że już czwarty miesiąc z rzędu jest ona na plusie. Mimo nadal nienajlepszej koniunktury za granicą, krajowy przemysł powoli, lecz stabilnie odbudowuje się i pod znakiem tego właśnie hasła będą przebiegać najbliższe miesiące w sektorze.

Produkcja przemysłowa wobec nastrojów w przetwórstwie
  
Źródło: GUS, Pekao Analizy
 

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter