Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 17.06.2024 5 miesięcy temu

Złoty pod silną presją negatywnych nastrojów

Dziś dostaniemy od NBP odczyt inflacji bazowej za maj (po piątkowych danych o inflacji CPI szacujemy 3,8% r/r). Na polskim podwórku najważniejszym dniem tygodnia będzie czwartek z publikacją pakietu majowych danych z polskiej gospodarki. Na rynkach bazowych inwestorów szczególnie zainteresują posiedzenia banków centralnych (Bank Anglii oraz Szwajcarii) oraz piątkowe wstępne odczyty PMI.

Wiadomości

  • PL-GUS-DANE: W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację CPI za maj na poziomie wstępnego szacunku, czyli 2,5% r/r. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% (też zgodnie z odczytem flash). Nasz komentarz do danych 
  • PL-RPP: Powolny cykl obniżek stóp procentowych w Polsce może rozpocząć się na początku 2025 r., jeśli inflacja będzie pod kontrolą - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski. Członek RPP Ludwik Kotecki ocenił, że w sierpniu inflacja CPI prawdopodobnie znajdzie się powyżej górnego pasma odchyleń, a na koniec roku może wynieść ponad 5%. Dodał, że inflacja w 2024 r. wyniesie średniorocznie 3,9-4,2%, a w II kwartale 2025 r. możliwe będzie myślenie o odpowiedzialnych obniżkach stóp. 
  • US-DANE: Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu spadł do 65,6 pkt. z 69,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 72,0 pkt. Oczekiwana przez badanych w czerwcu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,3% wobec 3,3% poprzednio, a w długim terminie 3,1% wobec 3,0% poprzednio. 
  • CN-DANE: Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w maju o 5,6% r/r wobec 6,7% r/r w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się zwyżki produkcji o 6,2% proc. Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,7% r/r w maju. Analitycy prognozowali 3,0% po wzroście miesiąc wcześniej o 2,3%. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: W piątek dolar znowu zyskiwał, choć nie zdołał przebić poziomu 1,070 na EUR/USD. Inwestorzy zaczynają już dyskontować wybory prezydenckie w USA i spodziewane zwycięstwo D.Trumpa – pojawiły się już pierwsze poważne prognozy takiego wyniku a J.Biden ma coraz mniej czasu by poprawić swoje szanse. A ponieważ D.Trump zapowiada kolejną rundę cięć podatków oraz wyższe cła co składa się na nieco wyższy wzrost i inflację w przyszłym roku a więc i nieco bardziej jastrzębią politykę pieniężną. Rynek interpretuje to na razie jako mocniejszy dolar. W tym tygodniu spodziewamy się kontynuacji tego trendu i skutecznego tym razem przebicia przez EUR/USD wsparcia na 1,07. Rentowności obligacji na jakiś czas pozostaną w trendzie bocznym, gdyż scenariusze stóp głównych banków centralnych realizują się zgodnie z oczekiwaniami. Po czerwcowym cięciu EBC piłka jest teraz po stronie Fed, ale na jego ruch musimy poczekać do września.  
  • POLSKA: Miniony tydzień przyniósł odwrót od rynków wschodzących i zmniejszenie apetytu na ryzyko zapoczątkowane wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego. W piątek złoty dalej wyraźnie się osłabiał – EUR/PLN dobił do 4,38, a USD/PLN do 4,10. Są to poziomy widziane ostatnio w połowie kwietnia, kiedy to rynkową awersję do ryzyka wzbudziło zaostrzenie konfliktu na płw. Arabskim. Wtedy uspokojenie sytuacji politycznej uspokoiło też rynki. Teraz trudno przewidzieć jak długo utrzyma się podwyższona awersja do ryzyka, ale widzimy niemałą szansę na podobny korekcyjny ruch teraz, szczególnie przy silnych fundamentach makroekonomicznych złotego (jastrzębia RPP, ożywienie gospodarcze). Spokojniejszy przebieg miały za to notowania na krajowym rynku długu. Na środę zaplanowano kolejną aukcję sprzedaży obligacji SPW. 

Przegląd nadchodzących danych 

20 czerwca, Produkcja przemysłowa maj, Pekao: 1,9% r/r Konsensus: 1,6% r/r 

Po dynamicznym wyskoku tempa wzrostu produkcji przemysłowej do 7,9% r/r w kwietniu za sprawą korzystnego układu dni roboczych, maj przyniesie jego wyraźne wyhamowanie do 1,9%. Ponownie będzie to efekt kalendarzowy – w kwietniu dynamikę podbiły +2 dni robocze r/r, a w maju wpłynie na nią -1 dzień roboczy. W ujęciu odsezonowanym kwiecień przyniósł rekordowy w ostatnich 4 latach wzrost produkcji, jednak oporne nastroje w krajowym przetwórstwie i stagnacyjne odczyty wskaźnika PMI nie sugerują utrzymania się tak silnej tendencji wzrostowej w najbliższych miesiącach. 

20 czerwca, Inflacja PPI, Pekao: -7,3% r/r Konsensus: -7,0% r/r 

Bieżące momentum cen producenckich ustabilizowało się. Od lutego dynamika m/m lawiruje wokół 0%. W maju zakładamy spadek o 0,4% m/m ze względu na silne spadki hurtowych cen paliw. Wspierał też silny złoty. W ujęciu rok do roku dalej deflacja, ale z każdym kolejnym miesiącem będzie coraz mniejsza przy bardzo niskiej bazy odniesienia z ubiegłego roku. 

20 czerwca, Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw maj, Pekao: 11,5% r/r Konsensus: 11,6% r/r 

Po wyraźnym spadku dynamiki wynagrodzeń w kwietniu, w maju zobaczymy utrzymanie się jej na podobnym poziomie. Prognozujemy, że płace wzrosły o 11,5% r/r wobec 11,3% miesiąc wcześniej. Tym samym, interpretujemy odczyt za kwiecień jako pierwszy wyraźny sygnał mocnego wyhamowania presji płacowej i bardziej zdecydowanego zmierzania dynamiki wynagrodzeń w stronę jeszcze utrzymującej się w celu inflacji. 

20 czerwca, Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw maj, Pekao: -0,3% r/r Konsensus: -0,4% r/r 

Rozczarowanie w zatrudnieniu sprzed miesiąca sugeruje, że będziemy musieli jeszcze poczekać na odbicie tego wskaźnika. Wolniejsza niż oczekiwano regeneracja krajowej koniunktury jeszcze nie przekłada się na twarde wskaźniki zatrudnienia, choć naszym zdaniem punkt przegięcia jest blisko. Nasz względny optymizm plasuje majową prognozę nieco powyżej konsensusu – spodziewamy się spadku zatrudnienia o 0,3% r/r, czyli utrzymania dynamiki sprzed miesiąca. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter