Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 18.07.2024 1 tydzień temu

Powiew optymizmu w danych z polskiego przemysłu

Wahliwości produkcji przemysłowej ciąg dalszy. GUS odnotował jej wzrost o 0,3% r/r w czerwcu wobec rozczarowania w maju (-1,7%), pozytywnie zaskakując konsensus prognoz. Czerwcowy odczyt daje nadzieję na kontynuację powolnego trendu wzrostowego produkcji, a być może nawet na jego przyspieszenie. Niewidoczna na razie poprawa koniunktury w strefie euro pozostaje warunkiem koniecznym odbicia w polskim przemyśle.

Krajowa produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,3% r/r, powyżej konsensusu (-1,3%) i naszej prognozy (-1,6%) po sporym rozczarowaniu (-1,7%) w maju. To już czwarty z rzędu miesiąc dużej wahliwości tych danych i naprzemiennego kształtowania się produkcji raz na plusie, raz na minusie w ujęciu rocznym. To w dużej mierze wynik nietypowego układu dni roboczych, który mocno różni się od tego z 2023 roku. Stąd warto przyjrzeć się wskaźnikowi uwzględniającemu wahania sezonowe. Choć nie uwzględnia on zmian w liczbie dni roboczych, to daje on nieco bardziej przejrzysty obraz. Według GUS produkcja w ujęciu odsezonowanym wzrosła do 1,8% r/r z 0,7% r/r miesiąc wcześniej przy podobnym efekcie dni roboczych w obu miesiącach. To trzeci z rzędu miesiąc wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu odsezonowanym.

Indeks produkcji przemysłowej (lut 2020 = 100%, wyrównane sezonowo)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Mimo wspomnianej wahliwości danych, produkcja cały czas utrzymuje się w lekkim trendzie wzrostowym. Trudno mówić tu o wyraźnym odbiciu koniunktury czy początkach ożywienia w przemyśle, natomiast czerwiec jest pierwszym w tym roku miesiącem suregującym, że coś się w sektorze dzieje. Z jednej strony trudno przypisywać dzisiejszą niespodziankę ożywieniu zza granicy, gdyż nastroje w przemyśle strefy euro (a w szczególności w Niemczech) nie napawają optymizmem. Z drugiej strony natomiast w dzisiejszych danych zobaczyliśmy wyraźne odbicie w sekcjach nastawionych na eksport (produkcja metali, mebli i sprzętu transportowego). Może to oznaczać, że za zachodnią granicą popyt zaczyna lekko odbijać w odpowiedzi na gołębi skręt EBC. Na ten moment trudno jednak powiedzieć, na ile będzie to trwałe zjawisko i jak duża będzie jego skala. Jesteśmy jednak zdania, że ożywienie w branżach eksportowych, konieczne do pełnego odbicia w polskim przemyśle, będzie przebiegać powoli i zobaczymy je wyraźniej dopiero w końcówce roku.

Produkcja przemysłowa wobec nastrojów w przetwórstwie

 
Źródło: GUS, Pekao Analizy

Ostrożność nakazują również dane o nastrojach w krajowym przetwórstwie, które pozostają w stagnacji od wielu miesięcy. Sugerują one, że czerwcowe odbicie jest wyłącznie chwilowe, choć praktyka nauczyła nas podchodzić z dystansem do danych ankietowych. Dopuszczamy możliwość, że produkcja przemysłowa zacznie odbudowywać się zanim zobaczymy tę samą tendencję w nastrojach przedsiębiorstw. Nasz scenariusz stopniowej poprawy nastrojów konsumenckich w bieżącym roku będzie stanowił wsparcie dla wzrostowego trendu produkcji przemysłowej. Mimo wszystko, ten trend pozostanie względnie płaski do momentu odbudowy koniunktury w strefie euro, co zmaterializuje się najwcześniej pod koniec bieżącego roku.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter