Kończymy rok 2023 z inflacją 6,2%
W finalnym szacunku GUS zrewidował lekko w górę grudniowy odczyt inflacji CPI co oznacza, że rok 2023 kończymy inflacją na poziomie 6,2% r/r (flash 6,1%).
W finalnym szacunku GUS zrewidował lekko w górę grudniowy odczyt inflacji CPI co oznacza, że rok 2023 kończymy inflacją na poziomie 6,2% r/r (flash 6,1%). W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%. Według GUS średniorocznie inflacja w 2023 r. wyniosła 11,4%.
Struktura inflacji CPI (%r/r, pkt. proc.)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy.
To co najbardziej zaskoczyło, jeszcze przy wstępnym odczycie, to wyraźnie niższy od typowego wzorca sezonowości wzrost cen żywności (jedynie +0,2% m/m). Ze szczegółów dzisiejszego odczytu dowiedzieliśmy się, że była to zasługa zarówno znacznie niższego wzrostu cen owoców (+0,8% m/m) oraz warzyw (+2,7% m/m). Pozostałe produkty spożywcze w grudniu z lekką przewagą spadków cen, a na uwagę zasługują niższe ceny cukru (-4,7% m/m), tłuszczy roślinnych (-3%), mąki (-2%) czy mięsa drobiowego (-1,7%). W porównaniu do grudnia ubiegłego roku ceny żywności były wyższe o 5,5%. Ceny żywności na przestrzeni 2024 r. będą mocno uzależnione od czynników regulowanych - zakładamy powrót 5-proc. stawki VAT na żywność z początkiem II kwartału. Gdyby jednak się tak nie stało, to wobec naszej obecnej ścieżki inflacja żywności obniżyłaby się o ok. 3 pkt. proc., a cała inflacja CPI o 0,8 pkt. proc.
Z kolei ceny nośników energii spadły w grudniu o 0,2% m/m, głównie dzięki niższym cenom węgla, które przy rynkowej nadpodaży surowca zaskakująco utrzymują się w lekkim trendzie spadkowym (w grudniu -2% m/m). Ceny paliw poszły w grudniu w dół o 8,8% wobec poprzedniego miesiąca, ale to już wiedzieliśmy ze wstępnego odczytu.
Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii kontynuowała w grudniu swój spadkowy trend obniżając się do ok. 6,9% r/r (jutro NBP poda ostateczne dane dotyczące miar inflacji bazowej). W grudniu zwolniła zarówno dynamika cen towarów (do 5,5% r/r) oraz usług (do 8,2%). Dobrą informacją jest stopniowy spadek udziału usług w kształtowaniu inflacji CPI r/r, ale na jej szybsze schodzenie w dół nie pozwala utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy (wysoki wzrost wynagrodzeń, niska podaż pracy). Trzeba tutaj wspomnieć, że ceny usług w grudniu mocno podbił zaskakująco wysoki wzrost cen usług transportowych (+21,6% m/m), choć jest to kategoria znana ze swojej wysokiej zmienności.
Wkład towarów i usług w inflację CPI (%r/r, pkt. proc.)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Jakie perspektywy dla inflacji widzimy na 2024 rok? Co najmniej jeszcze I kwartał przyniesie kontynuację wyraźnej dezinflacji. Przy realizacji naszych założeń odnośnie czynników regulowanych (powrót 5-proc. stawki VAT na żywność z początkiem II kwartału) oraz nowe taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych (zamrożenie do połowy 2024 r., potem wprowadzenie innych działań osłonowych częściowo niwelujących powrót stawek do wartości taryfowych URE), inflacja CPI w marcu osiągnie minimum w okolicach 3% r/r (na chwilę inflacja znajdzie się w dopuszczalnym przedziale wahań od celu inflacyjnego NBP), żeby w II połowie roku przyspieszyć do ok. 4,5-5% na koniec roku, ale odbicie to będzie oparte wyłącznie na czynnikach niebazowych. Presja na ceny bazowe pozostaje podwyższona, ale utrzymuje się asymptotycznym trendzie spadkowym, który w naszej opinii będzie się utrzymywał przynajmniej do końca połowy 2024 r. Zakładamy, że na koniec roku inflacja bazowa obniży się do ok. 3,5% r/r. Po więcej informacji dot. prognoz inflacyjnych zapraszamy do Naszego outlooka, który opublikowaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Przeszłość i przyszlość inflacji w Polsce (%r/r, prognoza Pekao)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.