Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 30.08.2024 2 dni temu

Inflacja, wszędzie inflacja - w oczekiwaniu na dane o dynamice cen

Dzisiaj zobaczymy odczyty aż trzech różnych miar inflacji: CPI (z Polski), HICP (ze strefy euro) i PCE (z USA). Naszym zdaniem krajowa dynamika cen konsumpcyjnych wyniesie 4,1% r/r. W strefie euro rynki widzą wyhamowanie inflacji do 2,2% r/r i persystentną inflację bazową (2,8% r/r), a w USA stabilne 2,6% r/r.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wczoraj dostaliśmy drugi odczyt PKB za II kwartał. Potwierdził się nadspodziewanie wysoki wzrost na poziomie 3,2% r/r wobec pierwotnie oczekiwanych 2,8%, ale kluczowym elementem wczorajszego odczytu była struktura wzrostu. Mocno zaskoczyły inwestycje, wzrastając o 2,7% r/r – spodziewaliśmy się ujemnego wyniku, gdyż dane z przedsiębiorstw nie wskazywały na takie ożywienie. In plus zaskoczyła też trudna do przewidywania konsumpcja publiczna. Z kolei konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7% r/r, co nie jest spektakularnym tempem biorąc pod uwagę tempo wzrostu realnych wynagrodzeń. Nie ma boomu konsumpcyjnego. Bardziej szczegółowo o strukturze PKB pisaliśmy wczoraj.
  • DE-DANE: Sierpniowa inflacja HICP w Niemczech zaskoczyła poniżej oczekiwań, wynosząc 2,0% r/r wobec spodziewanych 2,2% i 2,6% w lipcu, w dużej mierze dzięki sporo niższym cenom energii. Czwartkowy odczyt to najniższa wartość od marca 2021 roku.
  • EZ-DANE: Dane o koniunkturze w strefie euro były niewątpliwie pozytywne – indeks nastrojów w gospodarce wyniósł 96,6 pkt., a spodziewano się wyniku na poziomie 95,9. Był to wzrost o 0,6 pkt. m/m i najwyższa wartość odnotowana od ponad roku. Nastroje poprawiły się zarówno w usługach jak i przemyśle, a dodając do tego niższą od spodziewanej inflację w Niemczech z pewnością rosną szansę na wrześniowe cięcie stóp przez EBC. Tutaj ważny będzie dzisiejszy odczyt inflacji ze Strefy Euro.
  • US-DANE: Powiew optymizmu napłynął również zza oceanu. Rewizja odczytu PKB za II kwartał pokazała wzrost o 3,0% r/r wobec wstępnego 2,8%. Liczba nowych bezrobotnych dalej uspokajała rynki wynosząc 231 tys. osób, 2 tys. poniżej konsensusu i 2 tys. mniej niż tydzień wcześniej. Bardziej od spodziewanego odczytu odstawało saldo obrotów towarowych, wynosząc -102,7 mld dol. gdzie oczekiwano -97,1 mld. Powodem niespodzianki był silniejszy import, w dużej mierze sprzętu komputerowego i półprzewodników.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajsze rentowności Treasuries wzrosły o ok. 3pb zarówno na krótkim jak i długim końcu krzywej dochodowości a EUR/USD zszedł poniżej 1,11. Przyczyniła się do tego zapewne rewizja wzrostu gospodarczego w USA w górę za 2kw 2024, głównie na fali mocnej konsumpcji. Obawy o recesję w USA wydają się więc nieco mniej zasadne a obawy o presję inflacyjną nieco bardziej. Szansa na mocne cięcie stóp we wrześniu przez Fed obniżyła się. Dziś dla rynków kluczowy będzie odczyt lipcowej inflacji bazowej PCE z USA, która zgodnie z oczekiwaniami ma lekko przyspieszyć (z 2,6 na 2,7% r/r). Jeśli tak się faktycznie stanie, to rynki zareagują kontynuacją trendów z ostatnich dni, czyli dalszym wzrostem rentowności obligacji oraz spadkiem EUR/USD. Skala tych ruchów nie będzie jednak duża, gdyż dużo bardziej istotny dla rynków jest raport Payrolls (w następny piątek).
  • POLSKA: Wczoraj obserwowaliśmy niemały ruch na rentownościach polskich dziesięciolatek (różnica między dziennym maksimum a minimum przekroczyła 10 pb), ale rentowność na zamknięciu odpowiadała średniej dziennej, ok. 5,50% - oznacza to wzrost rentowności względem środy. W połączeniu z lekkim umocnieniem złotego względem euro do poziomu nieco ponad 4,288 wskazuje to na trwające dostosowania rynków po publikacji projektu budżetu na 2025 r – inwestorzy są nadal zainteresowani polskimi aktywami, choć wczorajsze oczekiwania dot. wzrostów rentowności są obecnie poddawane korekcie. Jesteśmy zdania, że – o ile krajowa inflacja nie zaskoczy – w przyszłym tygodniu należy oczekiwać obniżki rentowności polskich obligacji. Z kolei USDPLN kilkukrotnie testował wczoraj poziom 3,87, ale nie zagościł powyżej na dłużej. Uważamy, że w krótkim okresie możliwe jest umocnienie dolara powyżej 3,90, ale w średnim okresie oczekujemy dalszej aprecjacji złotego i obniżki kursu USDPLN.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter