Spirala płacowo-cenowa jest mało sprężysta
W marcu wynagrodzenia rosły w tempie 12% r/r. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami, ale takie tempo płac nie jest spójne z utrzymaniem inflacji w celu. Z czasem wynagrodzenia spowolnią, gdyż wyniki przedsiębiorstw słabną. Ale zanim to się stanie, inflacja zdąży zakotwiczyć się między 4 a 5% r/r.
Wynagrodzenia zaskakują nas swoją siłą już od ponad roku. Powinny już dawno spowolnić, gdyż z jednej strony spadająca inflacja powinna przełożyć się na zmniejszenie żądań płacowych pracowników a z drugiej strony pogarszające się wyniki przedsiębiorstw powinny ograniczyć zdolność pracodawców do spełniania tych żądań. Firmy wciąż jednak muszą wierzyć w odbicie koniunktury, gdyż wolą utrzymywać pracowników mimo coraz większych kosztów, które się z tym wiążą niż ich zwalniać i liczyć się z kosztami ich ponownego zatrudniania w przyszłości.
Annualizowane momentum na płacach po odsezonowaniu, % r/r
Czyli ile wyniosłaby roczna dynamika płac gdyby obecna dynamika miesięczna r/r po odsezonowaniu trwała cały rok
Źródło: Analizy Pekao na podstawie danych GUS
Pytanie na jak długo starczy im cierpliwości. Naszym zdaniem w końcu się ona wyczerpie i płace spowolnią. Wierzymy, że wysokie podwyżki, jakie teraz obserwujemy to wciąż po części rekompensata wysokiej inflacji z przeszłości. Mimo to zmuszeni jesteśmy zrewidować naszą prognozę średniorocznej dynamiki płac na ten rok z 10,1 do 12,1% r/r a na 2025 r. z 7,3 do 8,5% r/r. Presja płacowa przełoży się na wzrost inflacji, ale nie będzie on naszym zdaniem dynamiczny. na koniec roku wciąż spodziewamy się, że wyniesi ona 4-5% i utrzyma się powyżej cel inflacyjnego przez cały 2025. Czemu nie więcej? Nie pierwszy raz rewidujemy już prognozowaną ścieżkę płac w górę i nie przełożyło się to na wyższą ścieżkę inflacji. Spirala płacowo-cenowa była w Polsce jak dotąd mało sprężysta a koszty wzrostu płac brali na siebie jak dotąd przedsiębiorcy (poprzez spadek marż) a nie konsumeci (poprzez wzrost cen). W 2024 obie grupy podzielą się tym kosztem: wzrost cen lekko przyspieszy a marże wciaż będą pod presją.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.