Rozczarowujące dane o inflacji z USA
Dziś o 14:00 NBP opublikuje bilans obrotów bieżących w Polsce w listopadzie. Spodziewamy się nadwyżki 1,9 mld EUR, czyli niewiele mniej niż w październiku (2 mld EUR). Konsensus spodziewa się nieco mniejszej nadwyżki: 1,6 mld zł. Pół godziny później poznamy inflację PPI z USA.
Wiadomości
- PL-RPP: Henryk Wnorowski – jeden centrowych członków RPP – stwierdził, że czynniki regulacyjne, czyli planowane przywrócenie 5% stawki VAT na żywność (w kwietniu) oraz potencjalne podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych (od czerwca) nie będą wymagać odpowiedzi w postaci podwyżek stóp procentowych, choć podbiją inflację. Z kolei Ludwik Kotecki – z jastrzębiego skrzydła RPP – wyraził pogląd, że inflacja po przejściowym spadku w 1poł 2024 r. powróci do przedziału 5-7% r/r (jego zdaniem bliżej tej drugiej granicy) ze względu na wygaszanie tarcz antyinflacyjnych. Dlatego za wcześnie jeszcze by odtrąbiać jego zdaniem sukces w walce z inflacją. Minutki z grudniowego posiedzenia RPP pokazują jednak, że członkowie Rady uznają obecny poziom stóp za wystarczający by w średnim okresie sprowadzić inflację do celu NBP. Kolejne decyzje będą zaś w pełni zależeć od napływających danych. Podtrzymujemy opinię, że stopy pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2025 r., gdyż wysoki popyt konsumpcyjny w najbliższych dwóch latach (stymulowany impulsem fiskalnym, w tym KPO) pogorszy perspektywy trwałego zejścia inflacji CPI do celu.
- US-DANE: Inflacja CPI w USA wzrosła w grudniu z 3,1 do 3,4% r/r, powyżej konsensusu prognoz, który wynosił 3,2% r/r. Inflacja bazowa nieznacznie spadła (z 4,0 do 3,9% r/r), ale nieco płycej niż oczekiwano (3,8% r/r). Komplikuje to nieco drogę Fed do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych, zwłaszcza że niewielka liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (202 tys) potwierdza siłę rynku pracy i potencjalnie także presji płacowej. Tym niemniej, inflacja CPI nie jest jedyną ani nawet nie preferowaną miarą wzrostu cen, na którą patrzy Fed. A inne miary, np. inflacja PCE i bazowa PCE rysują dużo bardziej optymistyczny obraz presji cenowej w USA. Podtrzymujemy więc opinię, że Fed zdecyduje się wkrótce na cięcia – sądzimy że nastąpi to w maju 2024.
- CN-DANE: W grudniu w Chinach trzeci miesiąc z rzędu utrzymywała się deflacja. Ceny dóbr konsumpcyjnych spadły o 0,3% r/r – nieco głębiej od konsensusu prognoz (-0,2% r/r), ale płycej niż w listopadzie, gdy inflacja wyniosła -0,5% r/r. Deflacja w Chinach trwa już od pół roku i odzwierciedla raczej anemiczne tempo wzrostu aktywności ekonomicznej w tym kraju.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Zaskoczenie amerykańską inflacją było warte ok. 7 pb, ale trwałą reakcję widzieliśmy tylko na długim końcu. Inwestorzy ewidentnie postrzegają grudniową inflację jako wypadek przy pracy a nie zaczątek nowego inflacyjnego trendu. Tym samym, nie ma ona wpływu na zakłady dotyczące polityki pieniężnej, które zainspirował Fed. Fed nie wydawał się w ostatnich tygodniach zaniepokojony krótkoterminowymi trendami w danych i nie powinny one powstrzymać go przed rozpoczęciem cięć. Ponadto, zwolnienie trendu dezinflacyjnego w dalszym ciągu implikuje bardzo wysoki poziom realnych stóp procentowych i tym samym solidną przestrzeń do cięć stóp w wykonaniu głównych banków centralnych. Dziś ponownie zwalniamy tempo – dane PPI z USA nie powinny już mieć takiego wpływu na rynek jak wczorajszy CPI.
- POLSKA: Bez większych zmian. Złoty osłabił się w stosunku do euro o ok. 2 grosze, ale odbyło się to w dobrze znanych ramach. Z kolei rynek SPW wykazał sporą zmienność, ale – ponownie – w zgodzie z trendami z rynków bazowych. Teraz inwestorzy będą czekać na kolejne odczyty inflacji i wyniki najbliższych aukcji SPW, w międzyczasie wpatrując się w notowania kluczowych benchmarków z rynków bazowych.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.