Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 02.07.2024 20 godzin temu

Poprawa koniunktury w Azji

Dziś pojawią się dane o inflacji ze strefy euro oraz odczyt liczby wakatów według JOLTS w USA. Uwaga rynków będzie zwrócona w stronę wystąpień bankierów centralnych w Sintrze. W dzienniku pochylamy się też nad źródłami poprawy PMI w krajach Dalekiego Wschodu.

Wiadomości

  • PL-DANE: Utrzymuje się słaba koniunktura w polskim przemyśle. Indeks PMI dla polskiego przemysłu utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniósł 45,0 pkt.
  • PL-BGK: Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał wyceny 10- i 30-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w USD. Łączna wartość nominalna emisji obu serii obligacji wyniesie 3,5 mld USD, przy łącznym popycie inwestorów wynoszącym około 6,6 mld USD - poinformował BGK w komunikacie.
  • DE-DANE: Inflacja HICP w Niemczech w czerwcu wyniosła 2,5% r/r wobec 2,8% r/r miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami. Z kolei indeks PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w czerwcu 43,5 pkt. wobec 45,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 43,4 pkt.
  • EZ-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 45,8 pkt. wobec 47,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie oczekiwano 45,6 pkt.
  • US-DANE: Wskaźnik aktywności ISM w przemyśle w USA w czerwcu wyniósł 48,5 pkt. wobec konsensusu 49,1 pkt. i 48,7 pkt. w poprzednim miesiącu.

Poprawa koniunktury na Dalekim Wschodzie

Słabym punktem globalnej gospodarki, oprócz stagnacji w Europie była też od dłuższego czasu marna koniunktura na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza w Chinach, które dłużej niż inne kraje świata zmagały się z Covid-19 i które dodatkowo w 2021 r. dotknął kryzys na rynku nieruchomości. Gospodarki odbudowywały się powoli co pomogło stłumić presję kosztową na rynku surowców w 2023 r. Nieco lepiej w tym czasie radziły sobie inne kraje Azji, których sektory eksportowe skorzystały z post-covidowej odbudowy gospodarki w Europie i USA. Ale i one w ub. roku wpadły w okres dekoniunktury – częściowo jako skutek uboczny kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach a częściowo przez spadek popytu z Europy.

Pojawiły się jednak sygnały poprawy sytuacji gospodarczej w Azji. Widać to zwłaszcza we wskaźnikach PMI z przemysłu. W Wietnamie, Korei Południowej i Tajwanie rosną szybciej od oczekiwań i w każdym z tym krajów są już wyraźnie powyżej 50 pkt. Patrząc na szczegóły PMI widzimy, że głównym motorem wzrostu są zamówienia na eksport, które płyną zarówno z USA, jak i Europy. W ślad za nimi rośnie produkcja i zatrudnienie.

Koniunktura w przemyśle w krajach Dalekiego Wschodu wg PMI

Źródło: S&P Global oraz Jibun Bank (Japonia) via Macrobond

W ślad za poprawą wskaźników koniunktury idą też odczyty z realnej gospodarki. Produkcja przemysłowa od początku roku znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Dwa sektory wyróżniają się szczególnie: produkcja półprzewodników oraz samochodów, choć ten ostatni cechuje się dużą zmiennością. W obu branżach jednak kraje Dalekiego Wchodu mają solidne przewagi konkurencyjne i korzystają z boomu w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz rozwoju elektromobilności.

Produkcja przemysłowa w krajach Azji Wschodniej, 2019 = 100

Źródło: Macrobond, dane zostały przeliczone jako roczna średnia krocząca i zrebazowane do 2019 r.

Poprawa koniunktury w przemyśle jest jednak najjaśniejszym punktem azjatyckich gospodarek. Inne wskaźniki nie wyglądają już tak różowo, zwłaszcza popyt wewnętrzny. Przykładowo, w Korei Południowej sprzedaż detaliczna od 2022 r. systematycznie spada a ostatnie jej odczyty zaskakiwały po niższej stronie (-0,2% m/m w maju i -0,8% m/m w kwietniu). Tym niemniej perspektywy gospodarcze krajów regionu wyglądają na ten rok korzystnie. Wietnam, Korea Południowa i Tajwan korzystają nie tylko na rewolucji AI, lecz także na tym, że nie są na pierwszej linii zaostrzającej się wojny handlowej między Chinami a USA i Europą. Rośnie dzięki temu ich rola w globalnych łańcuchach dostaw.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rynek mimo wszystko z pewną ulgą przyjął wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji, które wskazują na niewielką szansę pełnego przejęcia władzy przez skrajną prawicę. Euro zyskiwało na tej informacji na początku tygodnia, a para EUR/USD wspięła się powyżej 1,0775. Jednakże, spływające w ciągu dnia rozczarowujące odczyty indeksów koniunktury PMI dla przemysłu europejskich gospodarek zepchnęły notowania EUR/USD w dół prawie zerując efekt wyników wyborów. Taki ruch wsparł również niższy od oczekiwań odczyt niemieckiej inflacji. Dzisiaj kalendarz publikacji makro jest pusty, stąd zainteresowanie inwestorów będzie się koncentrować na forum ekonomicznym w Sintrze, gdzie dyskutować będą m. in. prezeska EBC Christine Lagarde czy szef Fed Jerome Powell. W drugiej części tygodnia ponownie powróci zainteresowanie kalendarzem licznych publikacji makro, szczególnie z amerykańskiej gospodarki. Benchmarkowe 10-letnie rentowności US Treasuries kontynuowały wczoraj silne wzrosty, co analitycy przypisują zwiększeniu szans na wygranie prezydentury przez Donalda Trumpa po ostatniej prezydenckiej debacie.
  • POLSKA: Polskie aktywa podążały na początku tygodnia za rynkami bazowymi. Utrzymywanie się ryzyka politycznego (do czasu wyników drugiej tury wyborów we Francji, rosnące szanse Trumpa na wygranie prezydentury) nie będzie sprzyjać walutom rynków wschodzącym, w tym złotemu. Za rynkami bazowymi widzieliśmy wczoraj także silne wzrosty rentowności polskich obligacji, a 10-latka doszła do poziomu 5,80. W ostatnich tygodniach były to skuteczne poziomy oporu, na co teraz przy braku zwiększonej podaży aukcją, jest również spora szansa. W tym tygodniu istotnym wydarzeniem będzie posiedzenie decyzyjne RPP i konferencja prasowa prezesa A. Glapińskiego. Nie spodziewamy się oczywiście zmian stóp, ale oczekujemy potwierdzenia dotychczasowego jastrzębiego nastawienia Rady. W takim środowisku polskie aktywa dalej będą podążać za nastrojami rynków bazowych.
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter