Dezinflacja - marzenie Zachodu, koszmar Chin
O 10:00 poznamy pierwszy odczyt inflacji CPI w Polsce za ubiegły miesiąc (jeszcze na zeszłorocznych wagach) i będzie to jedyny istotny odczyt z krajowej gospodarki. W Europie dzień upłynie pod znakiem danych z handlu (bilans handlu zagranicznego za grudzień). Bogata paczka danych spłynie z USA, w tym styczniowa sprzedaż detaliczna, ceny importu i eksportu, tygodniowa liczba nowych bezrobotnych, a także liczne indeksy koniunktury: Philly Fed, NY Empire State i NAHB dotyczący koniunktury na rynku nieruchomości.
Wiadomości
- PL-DANE: Dynamika PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła 1% r/r (0% kw/kw). Znając roczne tempo wzrostu za 2023 r. (0,2% r/r) prognozowaliśmy wzrost w poprzednim kwartale na 1,1% r/r – innymi słowy wczorajszy odczyt nie przyniósł zaskoczeń. Rewizje historycznych odczytów (+0,8 p. proc. w 4Q22 i po -0,4 p. proc. od 1Q23 do 3Q23) wskazują na fakt, że obserwowana do niedawna wysoka zmienność indeksu realnego PKB była pochodną technicznych trudności z odsezonowaniem szeregu.
- EZ-DANE: Zgodnie z oczekiwaniami, finalny odczyt PKB w strefie euro pokazał stagnację. Wzrost w strefie euro w 4Q23 wyniósł 0% kw/kw, zaś w skali roku wzrósł o 0,1%.
- EZ-DANE: Europejski przemysł zakończył kiepski 2023 r. z impetem. Produkcja sprzedana przemysłu odnotowała w grudniu wzrost o 1,2% r/r, wobec oczekiwanego spadku o 4,1% przy listopadowym odczycie -5,4%. Zaskoczenie było skutkiem znakomitego wyniku produkcji dóbr kapitałowych (9,4% r/r), podczas gdy wszystkie pozostałe kategorie spadały (w tym energia -1,7% r/r i trwałe dobra konsumpcyjne -5,4% r/r).
- PL-DŁUG: Podczas wczorajszej aukcji zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za 10,6 mld PLN, zaś odkupiło – za 10,4 mld PLN.
- PL-STOPY: Ludwik Kotecki w wywiadzie udzielonym PAP wskazał, że decyzje głównych bądź regionalnych banków centralnych nie będą stanowiły przesłanki do cięć w wykonaniu RPP, jeśli krajowa inflacja nie będzie trwale schodzić do celu. Jednocześnie oznajmił, że jeśli nie zrealizują się czynniki ryzyka, to w 2H24 może się pojawić przestrzeń na nieznaczne obniżki stóp, a mocny PLN może tę perspektywę przyspieszyć caeteris paribus. Naszym zdaniem jednak – zgodnie z komunikacją Prezesa NBP – stopy w 2024 r. pozostaną niezmienione, podobnie jak w 2025 r.
Dezinflacja - marzenie Zachodu, koszmar Chin
Podczas gdy Europa i USA nadal walczą z nadmierną inflacją, gospodarczy gigant Wschodu mierzy się z odwrotnym problemem. Mowa o Chinach, które obecnie odnotowują spadki cen konsumpcyjnych. To zjawisko makroekonomiczne w podobnym nasileniu nie miało tam miejsca od 2009 roku. Najnowsze dane o inflacji za styczeń wskazują, że ceny konsumenckie spadły o 0,8% r/r i wygląda na to, że problem dopiero się nasila. Poniżej staramy się odpowiedzieć na pytania, co leży u jego podstaw i jaka przyszłość czeka chińską gospodarkę.
Utrudniony powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu
Deflacyjne kłopoty Chin są nierozerwanie powiązane z tamtejszym wzrostem PKB. Od czasu pandemii Chiny mają problemy z powrotem na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Dynamika PKB w ostatnich kwartałach znajduje się wyraźnie poniżej przedpandemicznych trendów, a już wtedy mówiło się o problemach gospodarczych Chin. Przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie konsumenta.
PKB w Chinach (%r/r)
Źródło: Macrobond,, Pekao Analizy.
Słaby popyt konsumpcyjny
Odbicie konsumpcyjne chińskiej gospodarki po przedłużającym szoku covidowym jest powolne. Restrykcyjny kurs w walce z wirusem zepchnął nastroje gospodarstw domowych w 2022 roku do niskich, wcześniej nigdy nieobserwowanych poziomów. Od tego czasu tkwią one niemalże w stagnacji, a konsument pozostaje przezorny. Wynika to zarówno z uszczuplonych przez pandemię portfeli konsumentów, ale również braku rządowego wsparcia, który uniemożliwił odbudowę nastrojów.
Dotychczasowe próby pobudzenia popytu w postaci serii obniżek stóp procentowych zarówno w 2022, jak i 2023 roku nie przyniosły pożądanych efektów. Obecnie koszt pieniądza jest najniższy od co najmniej 30 lat, a chiński konsument nadal nie chce stymulować gospodarki wydatkami. Zamiast tego, oszczędza.
Rosnące oszczędności i inwestycje
W okresie szoku pandemicznego gospodarstwa domowe w Chinach kumulowały oszczędności. Obniżki stóp procentowych latach 2020-2023 o skromne 60 pb okazały się zbyt małe, by ich do tego zniechęcić. Zerkając na miesięczne dane o depozytach można zauważyć, że w połowie 2023 oszczędności rosły w tempie niewidzianym od 2012 roku. Wyhamowanie wskaźnika w ostatnich miesiącach roku to w dużej mierze efekt bazy. Oszczędności Chińczyków nadal puchną.
Oszczędności w Chinach
Źródło: Macrobond, Pekao Analizy.
A na co przekładają się rosnące oszczędności? Na inwestycje firm. Chińska gospodarka od lat 80. XX wieku jest mocno skoncentrowana na wspieraniu inwestycji przedsiębiorstw. Pekin nadal celuje w przedsiębiorstwa w większości programów fiskalnych, zalewając je subsydiami i ulgami podatkowymi. Lecz rozwiązanie wewnętrznych problemów Chin leży gdzieś indziej. Rząd powinien wziąć na tapet stymulację konsumpcji, a nie dalsze wzmacnianie przedsiębiorstw, które mierzą się z problemem nadpodaży.
Nadmierne zdolności produkcyjne
Zorientowanie chińskiego rządu na inwestycje doprowadziło do sytuacji, w której nakłady na inwestycje stanowią ponad 40% PKB, podczas gdy według OECD globalna średnia wynosi poniżej 30% w 2022 roku. Duże nakłady w przetwórstwie doprowadziły do nadpodaży, której rynek wewnętrzny obecnie nie jest w stanie pochłonąć. Z drugiej strony, w obliczu spowolnienia globalnego popytu eksportowemu gigantowi trudno znaleźć odbiorcę na swoje produkty. Rodzi to konieczność konkurowania ceną na rynkach zagranicznych, co jest argumentem za nasileniem się napięć z głównymi partnerami handlowymi Chin, którzy będą próbować chronić swoje rynki.
Potencjalna stymulacja fiskalna i rosnący dług
Wróćmy jeszcze na chwilę do najbardziej palącego problemu i bezpośredniego powodu chińskiej deflacji – zbyt słabego popytu wewnętrznego. Chiński minister finansów zapowiedział plany stymulacji fiskalnej, która będzie celowała w odbudowę popytu, ale również wspieranie rozwoju strategicznych sektorów oraz wzmocnienie pozostającego w kryzysie rynku nieruchomości. O ile same plany wydają się trafione w kontekście wyzwań tamtejszej gospodarki, o tyle rodzą one pytania o stan finansów publicznych. Chiński dług całkowity wzrósł do rekordowych 288% PKB w 2023 roku, o 14 pkt. proc. w ciągu roku. Dla porównania ten sam wskaźnik w głównych gospodarkach Zachodu (USA, strefa euro) wynosi 150% PKB.
Natomiast w gospodarkach o podobnym poziomie rozwoju (mierzonym PKB per capita), takich jak Meksyk, Brazylia czy Chile, ten wskaźnik jest często jeszcze niższy i nie sięga nawet 100%. Perspektywa hamowania wzrostu gospodarczego pogłębia ten problem w Chinach, a scenariusz deflacyjny utrudnia rolowanie długu (gdyby dynamika cen była dodatnia, realna wartość długu malałaby w czasie). Dalsze zwiększanie się chińskiego długu ograniczy możliwości wspierania gospodarki i postawi przed krajem perspektywę długotrwałej stagnacji (podobnie jak w przypadku Japonii).
Słabość gospodarki globalnej
Każdy z powyżej wymienionych czynników nie byłby problemem, gdyby nie słabość gospodarki globalnej. Problemy Chin z wewnętrznym popytem i nadmiarowymi zdolnościami produkcyjnymi mogłyby zostać po części zamaskowane eksportem, który w ostatnich latach podbijał tamtejszy wzrost PKB o około 20%. Natomiast w obliczu globalnego spowolnienia, postępującej deglobalizacji i rosnących napięć z głównymi partnerami handlowymi, Chiny nie mogą liczyć na popyt zewnętrzny i same muszą skonfrontować się z problemami krajowej gospodarki.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Drugi dzień trawienia styczniowej inflacji w Stanach przyniósł odwrócenie części (nieco mniej niż połowy) początkowej reakcji rynkowej na odczyt. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych zatem rosły a dolar się osłabiał. Jest w tym i realizacja zysków po początkowej wyprzedaży papierów skarbowych, i zniuansowanie wydźwięku tego odczytu (rola zmian wag i nietypowego skoku czynszów imputowanych). Oczywiście, teza sprowadzająca problemy ze styczniową inflacją do zachowania czynszów imputowanych nie jest przekonująca i inwestorzy mają powody, by nie spać spokojnie po tych danych i postrzeganie przestrzeni do cięć stóp jako mniejszej niż przed odczytem ma głęboki sens. Dziś do ich zbioru informacyjnego dołączą odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA, cotygodniowy raport z rynku pracy oraz pierwsze dane o koniunkturze w przemyśle za luty (te styczniowe okazały się jednak, jak pamiętamy, kompletnie bezużyteczne). Słowem – można spodziewać się reakcji rynków na czynniki fundamentalne.
- POLSKA: Bez zmian na rynku walutowym, za to na rynkach FI było wczoraj ciekawiej. Inwestorzy bez większej czkawki zaabsorbowali dodatkową podaż obligacji z aukcji zamiany a na koniec dnia pojawił się solidny napływ kapitału, który zbił rentowności 10-latek o prawie 10 pb. Dziś w centrum uwagi znajdą się krajowe dane o inflacji. Można spodziewać się jej solidnego spadku, ale skala jest obarczona sporą niepewnością, potęgowaną dodatkowo przez kwestię zmiany wag.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.