Ostatni miesiąc inflacji w celu NBP
W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację za czerwiec na poziomie wstępnego szacunku, czyli 2,6% r/r. To nieznaczne przyspieszenie względem maja (2,5% r/r). Pobyt inflacji w celu NBP właśnie się zakończył, a od lipca ze względu na częściowe odmrożenie cen energii dla gospodarstw domowych inflacja skoczy do ok. 4% r/r.
W czerwcowej inflacji mocno zaskoczył nas duży skok cen żywności (o czym już wiedzieliśmy ze wstępnego szacunku), które wzrosły o 0,7% m/m. Winą obarczamy tutaj kolejny etap łagodzenia wojny handlowej wśród największych detalistów oraz powrót do wyższego VAT tylko że ze znanym ekonomistom asymetrycznym efektem - ceny w większym stopniu rosną po podwyżkach VAT niż spadają po jego obniżkach. Większość kategorii żywnościowych odnotowało w czerwcu wzrost cen wobec ubiegłego miesiąca, a szczególnie zdrożały masło (+2,6% m/m), drób (+1,3%), czy produkty mleczne (+0,9%). Na potwierdzenie powyższych hipotez rosły też, sprzecznie z wzorcem sezonowości, ceny owoców (+0,8% m/m) oraz warzyw (0,5% m/m). Po przeciwnej stronie wyróżniły się ceny cukru, które utrzymują się w trendzie spadkowym, a w czerwcu spadły o kolejne 2,2% m/m.
Tym samym, zdecydowana większość dostosowania VATu już się zrealizowała i nie spodziewamy się zaskakujących podwyżek z tego tytułu w kolejnych miesiącach. Bazowa presja na ceny żywności pozostaje obecnie niska, ale niestety z dużym potencjałem na jej wzrost ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, które znacząco ograniczą podaż owoców i warzyw w tym roku.
Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)
Źródło: GUS, Pekao Analizy.
Ceny nośników energii kontynuowały zniżkowy trend (-0,1% m/m w czerwcu), ale warto zwrócić uwagę, że tym razem nie jest to zasługa spadających od listopada 2022 r. cen opału, które w czerwcu wzrosły o 0,2% m/m. Na podstawie jednej obserwacji nie osądzamy czy jest to koniec trendu spadkowego na cenach opału (w szczególności, że nasze webscrappingowe dane na temat cen opału nie wskazywały na wzrost cen). Jednakże, w dalszych spadkach cen opału coraz bardziej będą przeszkadzać czynniki sezonowe i stopniowy wzrost popytu na opał w ramach przygotowywania się do najbliższego sezonu grzewczego. Tym razem ceny nośników energii w dół pchnęła energia cieplna, której ceny spadły o 0,5% wobec ubiegłego miesiąca.
Według naszych szacunków opartych o dzisiejsze dane, inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności oraz energii) w ujęciu rok do roku kontynuowała w czerwcu swój dezinflacyjny trend obniżając się do 3,7% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny bazowe wzrosły o 0,2%. Patrząc na dynamikę roczną skończyliśmy już korzystać z wysokiej bazy odniesienia i spadki inflacji bazowej są już zdecydowanie mniej spektakularne. Dobra sytuacja na rynku pracy (szczególnie wysoki wzrost realnych wynagrodzeń) wraz z przybierającym na sile ożywieniem gospodarczym będą zbliżać nas do odbicia inflacji bazowej, ale nie będzie to dynamiczny proces. Mogą je wzmocnić planowane podwyżki akcyzy na wyroby alkoholowe i tyotniowe czy też rosnące ceny frachtu, o których pisaliśmy w dzisiejszym dzienniku. Pocieszające jest to, że dalej obniża się inflacja towarów, które są uwzględnione w inflacji bazowej (czyli pomijając żywność i energię). Resztki tego pędu pozwolą na osiągnięcie w najbliższych miesiącach przez całą inflację bazową swojego minimum w tym cyklu w okolicach 3,5% r/r (tyle wynosi obecnie annualizowane momentum inflacji bazowej). Inflacja usług pozostaje podwyższona za czym stoją głównie utrzymujące się wysokie koszty pracy.
Inflacja - towary vs. usługi (%r/r)
Źródło: GUS, Pekao Analizy.
Inflacja bazowa (%, zannualizowana)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy.
Obecny pobyt inflacji w celu NBP jest krótkotrwały i skończył się właśnie z czerwcem. Od lipca na kształt ścieżki inflacyjnej mocno wpłynie częściowe odmrożenie taryf energetycznych dla gospodarstw domowych. Rachunek zarówno za prąd jak i gaz wzrosną średnio o ok. 20%, co podbije błyskawicznie inflację o prawie 1,5 pkt. proc. do 4% r/r. Na koniec 2024 r. inflacja znajdzie się w pobliżu 4,5% r/r. Na I kwartał 2025 r. widzimy szczyt inflacyjny w okolicach 6%, głównie ze względu na kolejny etap odmrażania cen energii dla gosp. domowych z początkiem przyszłego roku.
Perspektywy inflacyjne (%r/r, prognoza Pekao)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.