Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 20.08.2024 3 miesięce temu

Zapowiada się nadzwyczaj spokojny wtorek

Kolejny spokojny dzień. W kalendarzu mniej istotne dane ze strefy euro (saldo obrotów bieżących za czerwiec i finalny szacunek lipcowej inflacji) oraz decyzja Banku Turcji ws. stóp.

Wiadomości

  • PL-RZĄD: Rząd zapewni środki na część kapitałową projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowało w komunikacie biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Macieja Bando. Chodzi o ok. 60 mld zł wsparcia publicznego w latach 2025-20230.
  • PL-RZĄD: W przyszłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przedstawić kolejną propozycję projektu ws. kredytu naStart - powiedział wiceszef resortu funduszy Jan Szyszko.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 21 sierpnia obligacje o łącznej wartości 5-9 mld zł, serii OK0426, DS0727, PS0729, WZ0330, DS1034, IZ0836 i WS0437- podał resort w komunikacie.
  • US-DANE: Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w lipcu spadł o 0,6% m/m - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,4% wobec spadku o 0,2% miesiąc wcześniej.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wobec pustego kalendarza makro na rynkach bazowych, eurodolar pozostaje od rana w trendzie bocznym, od czasu do czasu testując (bez powodzenia) wsparcie na poziomie 1,1075. Jeśli europejskie dane inflacyjne zaskoczą po wyższej stronie – co mogłoby sugerować osłabienie gołębich planów EBC – kurs EURUSD może podejść nieco w górę, ale nie oczekujemy istotnej aprecjacji euro. Amerykańskie Treasuries rozpoczęły dzień od lekkiej korekty, z niemal 3,89% do poniżej 3,88%, ale wobec braku istotnych odczytów w USA nie spodziewamy się, żeby rentowności obligacji USA pozostały dziś w trendzie zniżkowym. Bund również zaliczył korektę o 1,5 pb., ale podobnie jak z amerykańską dziesięciolatką oczekujemy, że w dalszej części dnia wejdzie w trend boczny. Taka swoista flauta na rynkach bazowych potrwa zapewne do czwartku, kiedy to ukażą się nowe dane o koniunkturze PMI.
  • POLSKA: Po piątkowym umocnieniu złotego początek tygodnia przyniósł jego lekką korektę. Wczoraj EUR/PLN uplasował się na poziomie 4,27 wobec lokalnego dołka na 4,26 w piątek. Złoty pozostanie mocny w najbliższych dniach, lecz przestrzeń do dalszych spadków kursu jest mocno ograniczona. Waluta pozostanie pod wpływem ogólnego sentymentu na rynkach i wydarzeń na rynkach bazowych, a większą zmienność będziemy mogli zaobserwować dopiero w drugiej połowie tygodnia. Z kolei słaby dolar spycha kurs USD/PLN do poziomów niewidzianych od 3 lat – obecnie notowane są poziomy poniżej 3,85, a przestrzeń do dalszych spadków jest spora. Nadchodząca aukcja sprzedaży sprzyja krajowym obligacjom, a rentowność 10-latki wzrosła w poniedziałek o 6 pb. W dalszej części tygodnia spodziewamy się wyhamowywania trendu wzrostowego na polskim rynku długu.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter