Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 14.05.2024 6 miesięcy temu

W oczekiwaniu na dane inflacyjne z rynków bazowych

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na odczyty dot. inflacji – producenckiej (PPI) w USA i konsumenckiej (CPI) w wybranych państwach strefie euro (w tym w Niemczech). W kraju brak istotniejszych publikacji – o 14:00 poznamy jedynie marcowy bilans płatniczy Polski.

Wiadomości

  • PL-DANE: Zgodnie z komunikatem GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w 1Q 2024 r. w gospodarce narodowej wyniosło 8147,38 PLN, co oznacza wzrost o 14,4% r/r. To więcej niż 12,6% r/r odnotowane w analogicznym okresie w sektorze przedsiębiorstw. Wynika to m.in. z uwzględnienia wzrostu płac w sektorze publicznym (często o 20-30% r/r). 
  • PL-RPP: Na kwietniowym posiedzeniu RPP część jej członków oceniała, że w kolejnych miesiącach uzasadnione może być utrzymywanie stóp proc. bez zmian - wynika z opisu dyskusji z posiedzenia RPP sprzed miesiąca. Z kolei niektórzy z RPP wyrażali opinię, że w przypadku materializacji czynników ryzyka dla CPI nie można wykluczyć podwyższenia stóp w przyszłości. Część członków Rady zaznaczała, że dalsze kształtowanie się dynamiki wynagrodzeń jest głównym czynnikiem ryzyka dla średniookresowych perspektyw inflacji, a utrzymanie się podwyższonej dynamiki wynagrodzeń może opóźniać trwały powrót inflacji CPI do celu. 
  • CZ-CPI: Inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych w Czechach zaskoczyła w kwietniu po wyższej stronie, plasując się na poziomie 2,9% r/r zamiast oczekiwanych 2,4% r/r. Jest to wyraźne przyspieszenie inflacji względem marcowych 2,0% r/r. Źródłem zaskoczenia były przede wszystkim ceny żywności, które co prawda pozostały w deflacji, ale spadały wolniej niż w poprzednim miesiącu. Z kolei najsilniejsza kontrybucja do rocznej stopy inflacji pochodziła z segmentu dot. energii i kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. 
  • DE-CPI: Finalny odczyt kwietniowej inflacji za Odrą wyniósł 2,2% r/r (konsensus: 2,2% r/r), zaś dynamika HICP uplasowała się na poziomie 2,4% r/r (konsensus: 2,4% r/r). 
  • PL-BADANIA: Analitycy NBP (Gradzewicz et al., 2024) opublikowali badanie dot. skutków wzrostu cen energii związanego z agresją Rosji na Ukrainę. Zdaniem ekonomistów szok podażowy spowodował spadek PKB o 2,9%, a także wzrost deflatora konsumpcji o 15,4% (po oczyszczeniu o wzrosty płac – o 10,3%). Najsilniejszy negatywny wpływ na PKB Polski miał wzrost cen ropy naftowej, zaś rosnące ceny gazu – na inflację. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajszy dzień na głównych rynkach nie miał historii. Rentowności obligacji praktycznie się nie zmieniły. EUR/USD przetestował opór na 1,08, ale bez sukcesu i dzień zakończył na 1,079. Dziś i jutro rynki nabiorą nowej energii, gdyż w kalendarzu mamy odczyt inflacji PPI (dziś o 14:30) oraz CPI z USA (jutro o 14:30). Widzimy większe ryzyko negatywnych zaskoczeń (po wyższej stronie) niż pozytywnych), dlatego rentowności Treasuries powędrują raczej w górę a EUR/USD zostanie tam gdzie jest. W tym tygodniu istotne będą też wystąpienia członków Fed – jako pierwszy o 16:00 wypowie się Jerome Powell a w dalszej części tygodnia ośmiu innych przedstawicieli Fed. Zakładamy, że opowiedzą się za scenariuszem „higher for longer”, ale wykluczą też podwyżki stóp.   
  • POLSKA: Wczoraj złoty się dynamicznie umocnił. EUR/PLN obniżył się z 4,30 do 4,285 a USD/PLN z niespełna 4,00 do 3,975. Była to z jednej strony korekta dość nieoczekiwanego osłabienia złotego w piątek (mimo jastrzębiej konferencji prezesa NBP) a z drugiej strony reakcja na konsekwentnie jastrzębi przekaz z RPP. Opublikowane wczoraj minutki z kwietniowego posiedzenia pokazały, że dyskusja koncentruje się na ryzykach inflacji w górę (nie w dół) i że nawet temat ewentualnych podwyżek nie stanowi tabu. W każdym razie polskie obligacje skarbowe lekko się przeceniły – rentowność 10-latki wzrosła z niespełna 5,6 do 5,65%. Dziś EUR/PLN może przetestować 4,28, ale potrzeba zapewne więcej czasu zanim taki test stanie się skuteczny, najpewniej jeszcze nie dzisiaj.

​​​​​​​Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter