Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 26.11.2024 2 tygodnie temu

Nie taki konsument słaby jak go we wrześniu malowali

Alarm odwołany. Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,3% r/r, powyżej oczekiwań rynkowych. Wrześniowa zapaść wygląda teraz na jednorazowy artefakt, a straty zostały w październiku w większości odrobione. Nie zmienia to faktu, że sprzedaż detaliczna towarów nie zachwyca, a jej poziom od prawie 3 lat stoi w miejscu. Utrzymujemy, że wzrost PKB w 2024 r. będzie bliski 3,0%.

Sprzedaż detaliczna (realnie) wzrosła w październiku o 1,3% r/r, powyżej oczekiwań rynkowych (0,8% r/r). To dobra wiadomość, a bardziej poczucie ulgi, pamiętając fatalny odczyt z września, kiedy to sprzedaż tąpnęła o 3% r/r, co było jedną z największych negatywnych niespodzianek w historii prognozowania szeregu. Dzisiaj już wiemy, że był to prawdopodobnie jednorazowy artefakt, któremu nie ma co poświęcać już więcej czasu. W październiku udało się odrobić zdecydowaną większość (+5,6% m/m po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych) spadku sprzedaży z poprzedniego miesiąca (-6,7% m/m). 

Realna sprzedaż detaliczna (ceny stałe, dane odsezonowane, 2020 sty = 100%)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Zaglądając w szczegóły sektorowe dzisiejszego odczytu, najbardziej w październiku zaskoczyła in plus, trzymająca się mocno od ponad roku, sprzedaż samochodów (+24,1% r/r w październiku). Z kolei dynamika sprzedaży rok do roku byłaby jeszcze wyższa gdyby nie efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku na paliwach, spowodowany gromadzonymi wyższymi zapasami korzystając z promocyjnych wtedy cen. Wciąż źle wygląda sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD, która spadła w październiku o 3,6% r/r. Dalej słabo radzi sobie także sprzedaż odzieży i obuwia (-12,8% r/r).

Sprzedaż detaliczna wg kategorii (ceny stałe, % r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Dzisiejsze dane nie zmieniają jednak faktu, że sprzedaż detaliczna towarów nie zachwyca, a jej poziom od prawie 3 lat stoi w miejscu. Konsumpcję już od dłuższego czasu napędza sprzedaż w sektorze usług. W Polsce nie ma boomu konsumpcyjnego, a wszystkie miary aktywności wydatkowej konsumentów pokazują stosunkowo powolne ożywienie. W powiązaniu z wysokim realnym wzrostem dochodów sugeruje to, że skłonność do oszczędzania pozostaje podwyższona, zgodnie z naszymi przewidywaniami. Jak długo pozostanie podwyższona? Zapewne tak długo, jak wysokie będą stopy procentowe.  

Sprzedaż detaliczna - towary vs. usługi (ceny stałe, dane odsezonowane, 2021 sty = 100)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

Po wczorajszych pozytywnych danych o produkcji przemysłowej, dziś przyszły lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej. Pozwala to nam z większym optymizmem patrzeć na perspektywy polskiej gospodarki. Podtrzymujemy, że wzrost PKB w całym 2024 r. będzie bliski 3,0%. W samym IV kwartale powinien przyspieszyć powyżej 3,0% r/r.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter