W oczekiwaniu na sygnały z amerykańskiego rynku pracy
Kolejny bardzo spokojny dzień – można jedynie zwrócić uwagę na publikację danych o koniunkturze konsumenckiej w USA oraz raportu dotyczącego wakatów na amerykańskim rynku pracy (JOLTS). W Polsce najważniejsza będzie aukcja sprzedaży SPW.
Wiadomości
- PL-RPP: W Monitorze Sądowym i Gospodarczym podano, że troje członków RPP (L. Kotecki, P. Litwiniuk i J. Tyrowicz) było przeciw przyjęciu uchwały ws. ustalenia założeń polityki pieniężnej na 2025. Pozostali obecni członkowie Rady poparli uchwałę.
- DE-DANE: Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK wzrósł mocniej od prognoz – z -21 pkt. na październik do -18,3 pkt. na listopad. Są to jednak wciąż relatywnie niskie poziomy, wskazujące na ograniczoną skłonność do konsumpcji.
- SE-DANE: Mamy pierwszy odczyt PKB europejskiego kraju za III kwartał. Wg wstępnych danych PKB Szwecji skurczył się w III kwartale b.r. o 0,1% kw/kw, poniżej prognoz zakładających jego wzrost o 0,3% kw/kw. To trzeci spadek PKB z rzędu i szósty od początku 2022 r. Będzie to argumentem za większym cięciem stóp na listopadowym posiedzeniu Riksbanku.
Komentarzy rynkowy
- ZAGRANICA: Wczoraj na głównych rynkach panowały pozytywne nastroje i wzrost apetytu na ryzyko. Nieco lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek podbiły indeksy giełdowe o ok. 0,5% zarówno w Europie, jak i w USA. EUR/USD przesunął się lekko w górę: z 1,08 do 1,082. Amerykańskie obligacje skarbowe kontynuowały zaś piątkową przecenę, choć już w dużo mniejszej skali; straciły 5-6pb na całej krzywej. Rentowności 10-letnich Treasuries wzrosły już o 70pb od ostatniego posiedzenia Fed (18 września). Złożyły się na to przede wszystkim lepsze od oczekiwań dane z USA, np. wrześniowy raport Payrolls, które zgasiły oczekiwania na kolejną 50-tkę ze strony Fed, oraz momentum w wyborach prezydenckich w USA po stronie Donalda Trumpa. W tym tygodniu czekają nas zapewne kolejne pozytywne odczyty zza oceanu (w środę PKB za 3kw 2024 i w piątek październikowe Payrolls), które nawet jeśli nie podbiją mocno rentowności Treasuries (dotychczasowy ruch jest już bardzo duży), to zapobiegną ich spadkowej korekcie. Nie zaskoczyłby nas natomiast powrót do umocnienia dolara – głównie ze względu na wybory w USA i ryzyko wznowienia wojen handlowych w przyszłym roku. Dziś jednak kalendarz odczytów makro jest w zasadzie pusty, co przełoży się na stabilizację EUR/USD i wycen obligacji na głównych rynkach.
- POLSKA: Wczoraj na krajowym rynku, tak jak i w kalendarzu makro niewiele się działo. EUR/PLN oscylował bardzo blisko 4,35 a USD/PLN 4,025. Rentowność polskiej 10-latki wzrosła o ok. 2pb w ciągu dnia, w lekkiej kontrze do tego co działo się na Bundzie i innych europejskich papierach. W efekcie spread POLGBs do Bunda wzrósł do 2,29 pkt. proc. Polskie aktywa, podobnie jak generalnie aktywa rynków rozwijających się, są cały czas pod presją z powodu zbliżających się wyborów w USA i spodziewanego zwycięstwa D.Trumpa. W czasu ogłoszenia ich wyników (za nieco ponad tydzień) nie ulegnie to zmianie, więc w najbliższych dniach spodziewamy się co najwyżej stabilizacji złotego i wycen obligacji skarbowych.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.