Inwestowanie w fundusze inwestycyjne w ramach oferty Biura Maklerskiego Pekao wymaga posiadania rachunku inwestycyjnego – podpisania Umowy świadczenia usług maklerskich wraz z Aneksem dotyczącym świadczenia usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia tytułów uczestnictwa. Zasady świadczenia usług maklerskich określa Regulamin świadczenia usług maklerskich Biuro Maklerskie Pekao.
W przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne zarządzane przez Pekao TFI konieczne jest posiadanie rachunku pieniężnego w walucie danego funduszu.
Zgodnie z wymogami przepisów prawa wynikających między innymi z zapisów Dyrektywy MiFID, dokonamy oceny czy usługa jest dla Ciebie odpowiednia (ocena adekwatności). Ocena dokonywana jest w oparciu o Kwestionariusz. W zależności od wyników ankiety MIFID, niektóre lub wszystkie fundusze inwestycyjne mogą być dla Ciebie nieodpowiednie.
Żaden fundusz inwestycyjny nie gwarantuje osiągnięcia zysku ani uzyskania celu określonego w prospektach lub statutach funduszy. Historyczne wyniki funduszu nie stanowią podstawy do przewidywania podobnych lub nawet zbliżonych wyników w okresach przyszłych. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie oraz innych kosztów określonych w prospektach i statutach funduszy, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych.
Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie, Taryfie opłat i prowizji Biura Maklerskiego Pekao oraz Pakiecie informacyjnym dostępnych na stronie www.pekao.com.pl/biuro-maklerskie.
Ryzyka
Inwestycja w fundusze inwestycyjne obarczona jest ryzykiem, czyli przede wszystkim możliwością utraty nawet znacznej części zainwestowanego kapitału. Możliwość obniżenia wartości inwestycji jest spowodowana wahaniami wartości jednostek uczestnictwa funduszy. Ponadto fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia zysku z inwestycji.
Szczegółowe informacje na temat ryzyk danego funduszu inwestycyjnego, są zależne od polityki inwestycyjnej tego funduszu i znajdują się w Prospekcie informacyjnym tego funduszu oraz Dokumencie zawierającym kluczowe informacje.
Inwestując w fundusze inwestycyjne należy mieć na uwadze ryzyka, które są m.in. wynikiem wahań cen na giełdzie, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Poziom ryzyka zależny jest m.in. od: 1) kategorii funduszu, 2) składu portfela inwestycyjnego funduszu, 3) realizowanej przez fundusz polityki inwestycyjnej. Główne kategorie ryzyka inwestycyjnego, które należy wziąć pod uwagę to: ryzyko makroekonomiczne, ryzyko rynkowe, ryzyko płynności, ryzyko stopy procentowej, ryzyko kredytowe, ryzyko walutowe, ryzyko inflacji. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość poniesienia straty części lub całości wpłaconego kapitału. Szczegółowe informacje na temat czynników ryzyka inwestycyjnego dotyczących danego funduszu inwestycyjnego zawarte są w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy.
Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zapoznaj się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które wraz z tabelami opłat dostępne są na stronie internetowej www.pekao.com.pl/biuro-maklerskie oraz w siedzibie i na stronach internetowych Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zarządzających danym funduszem.
Koszty
Uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych wiąże się z opłatami manipulacyjnymi oraz opłatami za zarządzanie i innymi kosztami, których wysokość jest podana w prospektach informacyjnych i tabelach opłat. Opłata za zarzadzanie oraz inne koszty wskazane w prospekcie informacyjnym pomniejszają wartość jednostek uczestnictwa funduszu, a ich wysokość zależy od wybranego subfunduszu. Zasady ustalania i pobierania opłat manipulacyjnych zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont Uczestnika w funduszach objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Opłaty za zarządzanie, koszty oraz opłaty manipulacyjne obniżają stopę zwrotu z inwestycji.