Sfinansowanie projektów zrównoważonych (mln zł)
Wsparcie emisji obligacji ESG klientów (mln zł)
Udział finansowania zielonego (mln zł)
Udział finansowania wysokoemisyjnego (mln zł)
W ocenie ryzyka ESG Bank uwzględnia:
Ze względu na ryzyko ESG Bank, co do zasady, nie finansuje:
W roku 2023 roku Bank kontynuował dla klientów indywidualnych specjalną ofertę Pożyczki Ekspresowej wspierając finansowanie inwestycji konsumenckich na cele proekologiczne.
Środki udzielone na promocyjnych warunkach można było przeznaczyć na wydatki związane z następującymi inwestycjami:
Postępują zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska, w szczególności poprzez: | Dążą do minimalizacji negatywnych skutków swojej działalności na środowisko naturalne, a w szczególności: |
- posiadanie aktualnych pozwoleń, zezwoleń, zgłoszeń, deklaracji, umów i decyzji w zakresie ochrony środowiska w związku z prowadzoną działalnością i przestrzegają wynikających z nich wymogów, - terminowe wnoszenie opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska, - przestrzeganie odpowiednich wymagań związanych z raportowaniem środowiskowym. |
- efektywnie gospodarują zasobami, - redukują zużycie materiałów i surowców, - prowadzą gospodarkę odpadami zgodnie z wymogami obowiązującego prawa, - prowadzą działania mające na celu m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych w organizacji i w jej łańcuchu dostaw oraz dokonują ujawnień w tym zakresie, - promują działania na rzecz ochrony środowiska. |
Dokonano 23 modernizacji placówek bankowych obejmujących m.in. zastosowanie energooszczędnych rozwiązań elektrycznych, zainstalowanie oświetlenia typu LED, wymianę wentylacji i klimatyzacji na sprzęt posiadający regulatory obniżające zużycie energii elektrycznej.
Bank otrzymał Certyfikat RGP_ENERGAOB_2023-11-16_0010 za pierwsze półrocze 2023 roku, poświadczający wprowadzenie do sieci 16 500 MWh energii elektrycznej wytworzonej w źródłach wiatrowych w instalacji odnawialnego źródła energii.
Bank uruchomił 5 oddziałów Multi-Branch (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin i Łódź) w miejsce 31 dotychczasowych oddziałów, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania energooszczędne, takie jak niskoemisyjne źródła światła, zasilanie zieloną energią czy maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Oddziały te (poza tym w Lublinie) posiadają certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
W kwietniu 2023 roku centrala Banku przeprowadziła się do siedziby Pekao Tower w kompleksie Forest przy ulicy Żubra 1 w Warszawie. Nowa siedziba znajduje się w nowoczesnym budynku, który został zaprojektowany z myślą o jak najmniejszym zużyciu energii. Budynek posiada stosowne certyfikaty ekologiczne i efektywności energetycznej: BREEAM na poziomie Excellent, a także certyfikat WELL.