Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 19.07.2024 5 miesięcy temu

Presja płacowa psuje nastrój EBC

Czwartkowe posiedzenie EBC nie przyniosło nowych pomysłów co do polityki pieniężnej, a cięcie stóp we wrześniu pozostaje oficjalnie sprawą otwartą. Dzisiaj pusty kalendarz makro, oczekiwana nieduża zmienność na rynkach.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw wyniósł w czerwcu 11,0% r/r, czyli lekko spowolnił w stosunku do maja (11,4% r/r) i ukształtował się poniżej konsensusu prognoz (11,3% r/r). Dynamika wynagrodzeń spowalnia, ale jak na razie w bardzo ostrożnym tempie i jeszcze jesienią pozostanie naszym zdaniem dwucyfrowa. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się natomiast o 3 tys. etatów w czerwcu i okazało się o 0,4% niższe niż przed rokiem. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami. Więcej na temat tych danych napisaliśmy tu.  
  • PL-DANE: Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,3% r/r i okazała się dużo wyższa niż konsensus prognoz (-1,3% r/r). Dane pokazały wyraźne odbicie w branżach nastawionych na eksport (produkcja metali, mebli i środków transportu). Nastroje w polskim przetwórstwie pozostają jednak niezbyt optymistyczne – stąd nie spodziewamy się dynamicznego odbicia tego sektora. Koniunktura będzie się jednak w nim stopniowo poprawiać.  
  • PL-DŁUG: BGK sprzedał 4 serie obligacji na rzecz Funduszu przeciwdziałania Covid-19 o łączniej wartości 1,084 mld zł.  
  • EZ-STOPY: EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian na wczorajszym posiedzeniu Rady Prezesów. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Wypowiedzi Ch. Lagarde na konferencji prasowej miały mieszany wydźwięk. Stwierdziła ona z jednej strony, że kwestia cięcia stóp we wrześniu pozostaje sprawą otwartą (czyli brak forward guidance). Z drugiej strony uznała, że perspektywa utrzymania inflacji w celu do końca przyszłego roku jest realna, mimo relatywnie wysokiego wzrostu płac w strefie euro (5% r/r). Podtrzymujemy prognozę, że EBC będzie luzować politykę pieniężną w tempie jednej obniżki na kwartał i do kolejnego cięcia dojdzie we wrześniu. Więcej na temat wczorajszego posiedzenia napisaliśmy w dalszej części dziennika.
  • US-DANE: Indeks koniunktury w przemyśle w regionie Filadelfii wg Fed wzrósł z 1,3 do 13,9 pkt, dużo mocniej niż zakładał konsensus prognoz: 2,9 pkt. Indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board (nie mylić z indeksem nastrojów konsumenckich) obniżył się natomiast o 0,2% w lipcu, po spadku o 0,5% w czerwcu. In minus zaskoczyła natomiast liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która w ub. tygodniu wyniosła 243 tys. wobec 223 tys. tydzień wcześniej i 229 tys. spodziewanych przez konsensus prognoz.

Presja płacowa psuje nastrój EBC

To nie jest typowy cykl obniżek stóp procentowych w strefie euro. Tym razem nie towarzyszy mu recesja lub innego rodzaju kryzys. Ponadto EBC wyprzedza Fed zamiast za nim podążać, co również nieczęsto się zdarza. Tempo obniżek również jest mniejsze. Po czerwcowym cięciu niewiele się wydarzyło by uzasadnić kolejny taki ruch w lipcu. Nastroje przedsiębiorstw (np. PMI) w strefie euro obniżyły się a odbicie PKB wyraźnie wytraca momentum. Wskaźniki inflacji są wprawdzie tam gdzie EBC chciałoby je widzieć (CPI: 2,5% r/r w czerwcu), ale presja płacowa utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie (5,3% w 1kw 2024) i wydaje się wręcz narastać patrząc na dane od rekruterów (np. Indeed). Nie bez przyczyny inflacja cen usług w strefie euro wciąż przekracza 4%.  

Wzrost płac godzinowych w strefie euro, % r/r 

 

Źródło: Eurostat via Macrobond 

W takich warunkach makro w strefie euro cięcia stóp procentowych nie będą odbywać się z automatu – taki mniej więcej przekaz dla rynków miała wczoraj Ch. Lagarde po wczorajszym posiedzeniu EBC. Podczas konferencji prasowej powstrzymała się od sugerowania jakichkolwiek dalszych decyzji co do stóp. Cięcie we wrześniu pozostaje oficjalnie sprawą otwartą, zależną od napływających danych makro. Ch. Lagarde odnotowała jednak ryzyko słabszego wzrostu w strefie euro (a więc mniejszej presji inflacyjnej) i starała się bagatelizować kwestię podwyższonej dynamiki płac. Wszystko to zostało przez rynki odebrane raczej jastrzębio – wyceniane prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych we wrześniu obniżyło się z ok. 73% do 65%. Jeśli jednak do tego czasu pojawią się faktyczne sygnały wyhamowania popytu w strefie euro, a tak naszym zdaniem będzie, to EBC nie będzie się wahać. Kwartalny rytm obniżek to wciąż nasz bazowy scenariusz na stopy w strefie euro.  

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian, a podczas konferencji prasowej szefowa EBC Christine Lagarde powstrzymywała się od sugerowania jakichkolwiek dalszych decyzji co do ścieżki stóp. Cięcie we wrześniu pozostaje oficjalnie sprawą otwartą, zależną od napływających danych makro. Rynki odebrały jednak to lekko gołębio, a EUR/USD w reakcji schodził poniżej 1,09. Wskazujące to ruchy widzieliśmy również na rynku obligacji, gdzie rentowności niemieckich Bundów obniżyły się o 4 pb, analogicznie w górę poszły rentowności US Treasuries. Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym nie ma nic co mogłoby mieć istotne znaczenie dla inwestorów. Stąd, wraz z końcem tygodnia, jesteśmy dzisiaj skazani na niedużą zmienność i brak wyraźniejszych ruchów.
  • POLSKA: Złoty zatrzymał spadki z ostatnich dwóch dni, a poziom 4,30/EUR wygląda na solidny krótkoterminowy poziom oporu. Kolejną próbę pokonania tych wartości zapewne zobaczymy, ale dopiero w przyszłym tygodniu. Dzisiejszy kalendarz makro jest wyjątkowo pusty, a koniec tygodnia także nie będzie sprzyjał większym ruchom. Bliskie oczekiwaniom odczyty miesięczne z polskiej gospodarki (produkcja przemysłowa, płace) także bez większego wpływu. Po posiedzeniu EBC złoty lekko się osłabił względem dolara w kierunku 3,94. Jeśli chodzi o rentowności polskiego długu, to po osiągnięciu ważnego punktu wsparcia (5,50% na 10-latce) kontynuowały wczoraj ruch korekcyjny w górę, który prawdopodobnie będzie dalej w mocy.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter