Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 20.09.2024 5 tygodni temu

Spokojny piątek po burzliwym tygodniu

Spokojny dzień. Na popołudnie zaplanowano wystąpienie prezeski EBC C. Lagarde a wcześniej – o 10:00 – zobaczymy wstępne dane GUS na temat nastrojów przedsiębiorstw we wrześniu.

Wiadomości

  • PL-DANE: Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły w sierpniu w tempie 11,1% r/r, dużo szybciej od naszych oczekiwań (10,2% r/r) i od konsensusu prognoz (10,8%). Sądzimy, że to przynajmniej w pewnej mierze efekt wysokich podwyżek płacy minimalnej w styczniu i lipcu 2024. Podwyższona dynamika wynagrodzeń jest najważniejszą przeszkodą dla RPP w dyskusji o cięciach stóp procentowych. Dużym rozczarowaniem okazał się natomiast odczyt zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W sierpniu spadło ono o 19 tys. etatów w stosunku do lipca (-0,5% r/r) wobec oczekiwań utrzymania ich wcześniejszej liczby. Szerszy komentarz na temat wczorajszych danych z rynku pracy opublikowaliśmy tutaj.
  • PL-DANE: Produkcja przemysłowa obniżyła się w sierpniu o 1,5% r/r – zgodnie z naszymi oczekiwaniami (-1,6% r/r), ale poniżej konsensusu prognoz (0,0% r/r). Spodziewaliśmy się spadku produkcji, gdyż na to wskazywała mniejsza liczba dni roboczych w tym roku w sierpniu. W danych widać też słabość branż nastawionych na eksport. Ciąży im mocny złoty, presja kosztowa (wzrost wynagrodzeń) oraz obniżony popyt u naszych zachodnich sąsiadów. Sądzimy, że dekoniunktura w przemyśle potrwa co najmniej do końca roku. Impulsem do odbudowy będzie zwiększony popyt inwestycyjny w naszym kraju, finansowany ze środków KPO.  
  • US-DANE: Sprzedaż domów na rynku wtórnym obniżyła się w sierpniu aż o 2,5% m/m do najniższego poziomu od października 2023 (3,86 mln domów po annualizacji i odsezonowaniu). Koniunktura na amerykańskim rynku nieruchomości poprawi się po cyklu obniżek stóp procentowych Fed, który rozpoczął się przedwczoraj. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych obniżyła się w ub. tygodniu do 219 tys. – najniższego poziomu od czterech miesięcy. Analitycy prognozowali 230 tys. wniosków.  
  • UK-STOPY: Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Jest to pauza w cyklu obniżek stóp procentowych zapoczątkowanym po poprzednim banku, w lipcu. Inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje uporczywie wysoka (2,2% w sierpniu, bez zmian w stosunku do lipca), zwłaszcza przypadku usług (5,6% w sierpniu, 5,2% w lipcu). Pokazuje to, że cykl obniżek stóp procentowych w Europie będzie najpewniej przebiegał nieco wolniej niż w USA, gdzie perspektywa zakotwiczenia inflacji w celu wygląda lepiej.
  • CN-STOPY: Bank centralny Chin pozostawił stopy procentowe niezmienione. Ostatnie ich cięcie miało miejsce w lipcu 2024 – jednak obecnego cyklu obniżek stóp w Chinach nie poprzedzał cykl podwyżek.

Komentarz rynkowy 

  • ZAGRANICA: Wczoraj najbardziej widocznym następstwem cięcia stóp przez Fed była hossa na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy wzrosły o ok. 2% - najwięcej od sześciu tygodni. Także w Europie rynki akcji miały dobry dzień (DAX wzrósł o 1,5%). Towarzyszył temu relatywnie spokojny dzień na rynku długu. Rentowności krótkich Treasuries obniżyły się o 3pb a 10-letnich papierów nie zmieniły się. Krzywa lekko się więc wystromiła. Podobny ruch miał miejsce w Europie. EUR/USD przesunął się wyżej i zakończył wczorajszy dzień na poziomie 1,1170. Dziś kalendarz wydarzeń jest praktycznie pusty, więc nie spodziewamy się kierunkowych zmian na rynku.
  • POLSKA: Wygląda na to, że 4,2650 / EUR to maksimum siły, jaką inwestorzy są w stanie wycisnąć ze złotego. Wynika to naszym zdaniem przynajmniej częściowo z gołębiego skrętu RPP – dzięki niemu inwestorzy nie rozpatrują działań Rady w oderwaniu od trendów na rynkach rozwiniętych i zakładają, że ruchy stóp procentowych tamże będą odzwierciedlone w decyzjach reagującej na nie RPP. Stąd ograniczona przestrzeń do wzrostów dysparytetów stóp procentowych między Polską a zagranicą. Oczywiście, w obecnych warunkach (wzrost apetytu na ryzykowne aktywa po posiedzeniu Fed i osłabienie dolara) nie ma też znaczącej przestrzeni na osłabienie złotego. Rynek obligacji również był dość spokojny, możemy odnotować jedynie wystromienie krzywej obligacyjnej, podobne pod względem skali do wcześniejszego ruchu na rynkach bazowych. Na koniec tradycyjna uwaga o danych makro, na które rynek nie zareagował. Dziś znów zabraknie czynników krajowych, które mogłyby poruszyć polskimi benchmarkami z rynków FI i FX. Pozostaje obserwować zagranicę.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter