Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 23.12.2024 3 dni temu
Serwis Ekonomiczny

Produkty rolne - Osłabienie notowań po okresie wzrostów

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.

Pobierz raport

 

Pszenica

  • Pierwsza połowa grudnia przyniosła odbicie cen pszenicy na europejskim rynku po trwających ponad miesiąc spadkach. W 3. tygodniu pszenica znów jednak zaczęła tracić. Na giełdzie Euronext na koniec piątkowej sesji (20 gru) notowania dwóch kontraktów o najbliższej dacie dostawy (mar i maj’25) wróciły do poziomu sprzed miesiąca. Warto przy tym zaznaczyć, że pomimo wzrostu cen w pierwszej połowie grudnia średniookresowy trend pozostaje spadkowy – poziom lokalnego maksimum był wyraźnie niższy niż najwyższe odczyty z maja i października.
  • Po stronie podażowej czynnikiem wsparcia dla cen pszenicy w pierwszej połowie bieżącego miesiąca była redukcja szacunków zbiorów w krajach będących ważnymi eksporterami. W swoim grudniowym raporcie USDA po raz kolejny obniżył szacunek tegorocznej produkcji w Unii Europejskiej. W dodatku agencja SovEcon zredukowała prognozę dla rosyjskich zbiorów w 2025 r. o 3 mln ton do 78,7 mln ton. Jest to wyraźnie poniżej produkcji z 2024 r. (82 mln t) oraz średniej 5-letniej (88,2 mln ton). Po stronie popytowej presję na wzrost notowań wywarł przetarg na zakup pszenicy ogłoszony przez Arabię Saudyjską. Powyższe czynniki zostały jednak dość szybko skonsumowane przez rynek a wobec braku nowych silnych impulsów ceny zaczęły się osłabiać.

Kukurydza

  • Podobne trendy, jak na rynku pszenicy, odnotowano w przypadku kukurydzy. Po okresie spadków trwających do przełomu listopada i grudnia notowania odrobiły część strat po czym znów uległy osłabieniu. Jednak w odróżnieniu od pszenicy, kukurydza pozostała tańsza niż miesiąc wcześniej. Podczas analizowanej sesji na paryskiej giełdzie kontrakt na mar’25 był tańszy o 3% m/m. Nieco niższa ujemna dynamika została odnotowana w przypadku daty realizacji w czerwcu (-2% m/m). W ujęciu kontynuacyjnym ceny ziarna były jednak wyższe niż rok wcześniej (+3%).
  • W pierwszej połowie grudnia notowania kukurydzy znalazły się pod presją odbicia na rynku pszenicy. Jednak można wskazać również czynniki dotyczące stricte rynku kukurydzy, które stanowiły wsparcie dla cen w ostatnich tygodniach. Jedną z nich są rosnące napięcia w unijnym bilansie. W swoim grudniowym raporcie USDA zredukował oczekiwania dotyczące produkcji oraz zapasów w Unii Europejskiej w bieżącym sezonie. Dokonano zmian również w bilansie kukurydzy w USA. Największa dotyczyła zwiększenia amerykańskiego eksportu. Równolegle ze względu na duży popyt ze strony producentów bioetanolu wzrosło krajowe zużycie kukurydzy.

Rzepak

  • Na rynku rzepaku do połowy listopada utrzymywał się długookresowy trend wzrostowy. W drugiej połowie tego miesiąca ceny uległy osłabieniu po czym na rynek wróciły wzrosty, zaś lokalny szczyt został osiągnięty w połowie grudnia. W 3. tygodniu miesiąca notowania zaczęły jednak dość dynamicznie spadać. Podczas analizowanej sesji dwa kontrakty o najbliższej dacie dostawy (lut oraz maj’25) były tańsze odpowiednio o 5% i 6% niż miesiąc wcześniej. Należy jednak podkreślić, że w ujęciu kontynuacyjnym rzepak pozostaje wyraźnie droższy niż rok wcześniej (+18% r/r).
  • Do spadku notowań w ostatnim tygodniu mogły przyczynić się dość pozytywne pierwsze prognozy unijnej produkcji w 2025 roku. Według grudniowej prognozy  COCEREAL przyszłoroczne zbiory w UE mogą wynieść  19,5 mln ton tj. o 12% więcej w porównaniu do bieżącego roku oraz o 11% więcej niż średnia 5-letnia. Podstawą projekcji jest wyraźny wzrost areału oraz poprawa plonowania. COCEREAL spodziewa się w 2025 roku również większej unijnej produkcji pozostałych oleistych: słonecznika i soi. Warto jednak pamiętać, że jest to bardzo wczesna prognoza i na tym etapie obarczona dużym ryzykiem błędu.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter