Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Rynki surowcowe pod lupą | 17.01.2024 5 miesięcy temu
Serwis Ekonomiczny

Metale bazowe - styczniowe osłabienie nie wyklucza wzrostu w kolejnych miesiącach

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla rynku metali bazowych.

Pobierz raport

 

Miedź

  • Notowania kontraktów 3M na miedź (LME) osłabiły się w pierwszej połowie grudnia poniżej 8300 USD/t, a następnie umocniły się do prawie 8700 USD/t w ostatnich dniach roku, na fali obaw o brytyjskie sankcje. Pomimo osłabienia cen miedzi w pierwszych dniach nowego roku, w kolejnym tygodniu spadek notowań wyhamował w nadziei na obniżkę stóp procentowych w Chinach. Jednak poniedziałkowa (15.01) decyzja chińskiego banku centralnego, o utrzymaniu ich na niezmienionym poziomie, wzbudziła obawy o aktywność w przemyśle Państwa Środka i związany z nią popyt na miedź. Co więcej, wczorajsze umocnienie dolara amerykańskiego, dodatkowo osłabiło notowania miedzi. Nawet pozytywne dane o (najsilniejszym od lut’22) wzroście chińskiej produkcji przemysłowej w grudniu (6,8%), nie zdołały wzmocnić cen metalu.

Aluminium

  • Notowania kontraktów 3M na aluminium (LME) po grudniowym umocnieniu o 13%, uległy ponownemu osłabieniu w styczniu wraz z negatywnym sentymentem na rynku metali bazowych. Grudniowy zamęt spowodowany wprowadzeniem brytyjskiego zakazu handlu metalami z Rosji, dotknął w szczególności aluminium, którego zapasy pochodzenia rosyjskiego w magazynach LME oscylowały wokół 80% pod koniec listopada. Wraz z informacją o sankcjach nastąpił wzrost udziału metali z Rosji w rejestrze LME, ponieważ część handlowców wyzbywała się aluminium o „niechcianej” proweniencji, dostarczając go do magazynów giełdy. Ponieważ nie jest do końca jasne jak szeroki będzie zakres sankcji, niektórzy uczestnicy rynku zdecydowali o dostarczeniu do magazynów wszystkich metali rosyjskiego pochodzenia, jakie posiadają na LME. Powróciła tym samym debata o konieczności całkowitego zakazu handlu rosyjskimi metalami na LME, jednak giełda poinformowała, że pozostaje przy monitorowaniu sytuacji. W połowie stycznia ceny aluminium spadły do 2200 USD/t.

Nikiel

  • Notowania kontraktów 3M na nikiel (LME) nie zdołały odwrócić trendu spadkowego w nowym roku. Od kwi’23 ceny niklu spadły o 36%, zaś na przestrzeni całego ubiegłego roku korekta wyniosła ponad 45%, przypisując niklowi miano „najsłabszego” w kompleksie metali bazowych. Powodem nieustającego spadku cen jest nie tylko osłabiony popyt w przemyśle stali nierdzewnej czy chwilowo niższe zapotrzebowanie producentów samochodów elektrycznych. Przyczyną tak znaczącej korekty jest gigantyczna podaż niklu klasy 2 z Indonezji, która wprowadzając w 2020 r. zakaz eksportu rudy, jednocześnie rozwinęła rodzime moce rafinacji metalu.

Cynk

  • Notowania kontraktów 3M na cynk (LME) umocniły się w grudniu o prawie 150 USD/t wraz z całym kompleksem metali bazowych. Jednak obecny miesiąc przyniósł ponowny spadek cen do 2500 USD/t. W przypadku ożywienia w produkcji przemysłowej, rynek fizyczny może ulec zacieśnieniu, wspierając wzrost notowań. Uwaga będzie skierowana w kierunku Chin, które odpowiadają za prawie połowę globalnej konsumpcji. Jednak zwiększenie poziomu zapasów pod koniec roku, stanowi hamulec do wzrostu cen, zostawiając sporą nadwyżkę podaży metalu. Chwilowy wzrost notowań w tym tygodniu, to efekt komunikatu spółki Nyrstar o zawieszeniu pracy holenderskiej huty w Budel w drugiej połowie sty’24, przez wysokie koszty energii.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter